LevelOne WBR-6020

Levelone WBR-6020 jest ruterem Wi-Fi wyposażonym w dwie anteny. Maksymalna wydajność połączenia radiowego w takiej konfiguracji sięga 300 Mb/s. Sieć przewodowa składa się z gniazdka do odbioru Internetu oraz czterech do rozprowadzenia wspólnie z częścią bezprzewodową sygnału po sieci lokalnej. Ruter nie ma portów USB.

Budowa

Levelone WBR-6020 jest ruterem Wi-Fi. Został wyposażony w dwie odkręcane anteny, używane zarówno do nadawania jak i do odbioru (2T2R). Maksymalna wydajność połączenia radiowego dzięki dwóm antenom i systemowi MIMO wynosi 300 Mb/s. Teoretycznie mniej, bo tylko sto magabitów wynosi maksymalny transfer części przewodowej. Składa się ona z gniazdka do odbioru Internetu oraz czterech do rozprowadzenia wspólnie z częścią bezprzewodową sygnału po sieci lokalnej. Urządzenie ma rzadko spotykaną możliwość wyłączenia części radiowej nie tylko programowo, ale i przyciskiem na czołowej ściance urządzenia. Razem z drugim do usypiania całego urządzenia służą do obniżenia zużycia energii. Ruter nie ma portów USB.

Możliwości

Możliwości oprogramowania nie są imponujące. Poza serwerem plików w wersji standardowej i multimedialnej (UPnP), mamy jeszcze tylko obsługę QoS. A także tuneli VPN oraz dynamicznego serwera nazw.

Zobacz również:

  • Oto tanie gadżety i urządzenia Smart Home z AliExpress, które warto kupić na Black Friday [25.11.2022]
  • Dlaczego warto przejść na WiFi 6?
LevelOne WBR-6020

Za to Levelone WBR-6020 ma dość dobrze rozwinięty system bezpieczeństwa. Są wszystkie rodzaje szyfrowania włącznie ze zdalnym uwierzytelnieniem (RADIUS), mamy SNMP. Łatwa instalacja sieci bezprzewodowej z pełnym zabezpieczeniem bez konieczności wpisywania kodu (WPS) też sprzyja bezpieczeństwu. Są filtry IP/URL, adresów MAC, biała i czarna lista oraz inspekcja pakietów. Niestety ruterowi brakuje spolszczenia zarówno strony WWW jak i obu instrukcji rozruchowej i użytkowania.

Wydajność

Levelone WBR-6020 nie zaimponował wydajnością. Reprezentuje dobry, średni poziom dla dwuantenowej konstrukcji. W transferach pakietowych osiągnął 44 w wypadku TCP, oraz dla UDP prawie 20 megabitów na sekundę. Kopiowanie oczywiście było szybsze, przebiegało z szybkością 60 Mb/s. Sprawnie przebiegała obsługa plików, na otwieranie i zamykanie jednego zużywano 15 milisekund. Test propagacji sygnału wypadł dobrze w otwartej przestrzeni, ale gorzej przy pokonywaniu przeszkód.

Wyniki testów

LevelOne WBR-6020
LevelOne WBR-6020

Wnioski

Levelone WBR-6020 najlepiej sprawdzi się w małej firmie. Tam będzie można docenić jego oszczędnościowe rozwiazania, tam nie będzie przeszkadzał brak bardziej zaawansowanych multimediów. O względy kupujących Levelone WBR-6020 konkurowac będzie z Modecomem MC-WR22, ZyXELem NBG4615, DrayTekiem VigorFly 200