Lexmark Prevail Pro709

Lexmark Prevail Pro709 jest najlepszym modelem z nowej serii kombajnów atramentowych Lexmarka. Wyróżnia się szufladowym podajnikiem na większą liczbę kartek, dużym, graficznym wyświetlaczem LCD, bardziej pojemnym podajnikiem stron do skanowania, dwukrotnie powiększonym maksymalnym obciążeniem i gniazdkiem do sieci przewodowej. Do biurowej charakterystyki urządzenia pasuje bardzo tani (3 gr/str.) i szybki druk w czerni.

Budowa

Nowe modele atramentowego Lexmarka są wyposażone w nowoczesny system druku Vizix. Mamy głowicę drukującą zamontowaną na stałe, wymienia się tylko pojemniki z atramentem. Do druku monochromatycznego w niższej rozdzielczości używa się czarnego atramentu pigmentowego. Pozostałę trzy, w wersji rozpuszczalnikowej, przeznaczone do zdjęć i grafiki. Rozdzielczość wynosi 4800 dpi w kolorze i 2400 w czerni, wielkości kropli odpowiednio cztery i 5,5 pikolitra. W głowicy jest aż 1280 dysz do czarnego koloru. To pozwala na bardzo szybki druk stron tekstowych i szarej grafiki. Jakość prostego druku w tym kolorze jest dobra, ale bardziej skomplikowany strony są gorsze. Zbyt mała rozdzielczość i spora wielkość kropli nie pozwalają na oddanie delikatnych cieni znajdujących się na fotografiach. W modelu Prevail Pro709, inaczej niż w pozostałych urządzeniach serii, papier podawany jest z podajnika szufladowego. Mieści sto pięćdziesiąt kartek, umieszczonego poziomo w dolnej części urządzenia. W części drukującej zamontowano dupleks, ale jego działanie musi być odblokowane przyciskiem z pulpitu urządzenia. Skaner dysponuje rozdzielczością 1200x2400 dpi i nadaje się tylko do pracy z dokumentami. Jest wyposażony w automatyczny podajnik dokumentów mieszczący 50 kartek.

Urządzenie ma port USB. Może także pracować w sieci, zarówno kablowej jak i bezprzewodowej. Wyposażone jest także w czytnik kart pamięci. Karta włożona do slota jest dostępna również komputera.

Możliwości

Lexmark Prevail Pro709 powstał z myślą o zastosowaniach biurowych. Widać to po cechach urządzenia, na przykład po liczbie dysz przeznaczonych do drukowania na czarno, a także po cenie atramentu w tym kolorze. Przy zakupie dużych pojemników XL 105 druk takiej strony kosztuje tylko trzy grosze. Skaner jest marny, nie tylko mało dynamiczny, ale i niezbyt szybki. Ale wystarczy do zastosowań biurowych i do rozpoznawania tekstów, które przeprowadza będący w zestawie FineReader.

Lexmark Prevail Pro709
Lexmark Prevail Pro709

Oba sterowniki, drukarki i skanera są bardzo proste, co może mieć niedobry wpływ na możliwości urządzenia, ale w dużym stopniu ułatwia obsługę. W sterowniku drukarki nie wiele na temat jakości. Są tylko trzy, ogólnikowo nazwane opcje beż żadnych barwnych czy graficznych korekcji. Sterownik skanera, chociaż zgłasza się jak TWAIN, ma mniej możliwości od systemowego WIA. Nie ma żadnych retuszy, nie tylko tych fotograficznych, co może być tłumaczone zbyt słabą mocą urządzenia do takich tematów, ale i typowo biurowych. Lexmark ma bardzo dobre rozeznanie wśród użytkowników, z pewnością nie dokonał tych uproszczeń pochopnie.

Wydajność

Wydajność części drukującej należy do najlepszych. Dziesięć stron z tekstem mono drukuje się w sto sekund. Dwukrotnie krócej trwa druk w trybie szkicowym. Jakość druku tekstowego jest dobra, tak jak i grafiki prezentacyjnej. Nieźle oddawane są szczegóły. Do drukowania fotografii, zwłaszcza wymagajacej oddania barw naturalnych, przedstawiających ludzi czy przyrodę urządzenie jest za słabe. Tempo skanowania w niższych rozdzielczościach jest znośne, ale powyżej 300 dpi praktycznie spada prawie do zera. Jakość skanowania nie jest dobra, ciemne fragmenty praktycznie zamieniaja się w jednolite ciemne plamy.

Wyniki testów

Lexmark Prevail Pro709
Lexmark Prevail Pro709
Lexmark Prevail Pro709
Lexmark Prevail Pro709

Wnioski

Lexmark Prevail Pro709 sprawdzi się w biurach, nie tylko całkiem małych, ale nawet w tych nieco większych. Jest dobrą alternatywą dla urzadzeń laserowych. Decyduje bardzo niski koszt druku monochromatycznego, możliwość dostępu z dalszych pomieszczeń przez niezawodną sieć przewodową, powiększone pojemniki na papier. Słabszą stroną urządzenia jest skaner.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: