Lexmark Pro205

Najważniejsza część drukarek i kombajnów atramentowych Lexmarka zmieniła się całkowicie. Po wieloletniej eksploatacji tego samego rozwiązania do lamusa odchodzi system wykorzystujący głowice połączone z pojemnikami na tusz. W nowym, nazwanym Vizix, te elementy są rozdzielone, głowica ma wystarczać na całe życie urządzenia, uzupełniany jest tylko tusz.

Najważniejsza część drukarek i kombajnów atramentowych Lexmarka zmieniła się całkowicie. Po wieloletniej eksploatacji tego samego rozwiązania do lamusa odchodzi system wykorzystujący głowice połączone z pojemnikami na tusz. W nowym, nazwanym Vizix, te elementy są rozdzielone, głowica ma wystarczać na całe życie urządzenia, uzupełniany jest tylko tusz. Większą wytrzymałość i precyzję wykonania głowicy gwarantować ma użycie technologii fotolitograficznej, znanej z produkcji procesorów.

W samej technologii drukowania zmiany są mniej rewolucyjne. Pozostał podział na czarny atrament pigmentowy używany do druku monochromatycznego w niższej rozdzielczości oraz trzy kolory podstawowe w wersji rozpuszczalnikowej, przeznaczone do zdjęć i grafiki. W przeciwieństwie do Canona i HP, Lexmark nie zdecydował się na wprowadzenie czarnego tuszu rozpuszczalnikowego licząc na umiejętność budowania szarości z pozostałych kolorów. Stąd warte podkreślenia pozostaje jedynie podniesienie rozdzielczości do 2400x4800 dpi oraz samo rozdzielenie elementów dotąd wymienianych razem, co zapowiada zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. W testach dodatkowo okazało się, że bardzo przyspieszył druk, szczególnie w kolorze. Trzykrotne skrócenie czasu otrzymywania zdjęcia czy kolorowego raportu zasługuje na uwagę. To największy postęp, ale i bezwzględnie najlepsze tempo wśród wszystkich urządzeń atramentowych. Tylko czarny tekst drukuje się z podobną szybkością jak kiedyś. Jakość druku poprawiła się w różnym stopniu. Najbardziej cienie i oddawania szczegółów, mniej elementy tekstu i prostej grafiki.

Część drukująca w nowej serii kombajnów jest jednakowa, różnią się one tylko pozostałymi szczegółami wyposażenia. Pro205 jest z nich najtańszy, ma dupleks, poza USB możliwość połączenia przez Wi-Fi oraz, z ciekawostek, umiejętność nie tylko skanowania, ale i rozpoznawania treści wizytówek i tworzenia bazy na tej podstawie. Skaner dysponuje rozdzielczością 1200x2400 dpi i dynamiką wystarczającą do pracy z dokumentami. Z trudniejszym zdjęciem sobie nie poradzi.