Lexmark Pro705

W nowej serii kombajnów Lexmarka zunifikowano części drukujące. Poszczególne modele różnią się tylko pozostałymi szczegółami wyposażenia. Poza funkcjami obecnymi w najtańszym Pro205 (dupleks, Wi-Fi) Pro705 dodatkowo obsługuje sieć przewodową i ma inaczej umieszczony, większy (na 150 stron) podajnik papieru. Lepszy jest także skaner, dysponujący o jeden szczebel wyższą (1200x4800 dpi) rozdzielczością.

W nowej serii kombajnów Lexmarka zunifikowano części drukujące. Poszczególne modele różnią się tylko pozostałymi szczegółami wyposażenia. Poza funkcjami obecnymi w najtańszym Pro205 (dupleks, Wi-Fi) Pro705 dodatkowo obsługuje sieć przewodową i ma inaczej umieszczony, większy (na 150 stron) podajnik papieru. Lepszy jest także skaner, dysponujący o jeden szczebel wyższą (1200x4800 dpi) rozdzielczością. Ma dynamikę wystarczającą do pracy z dokumentami, ale z trudniejszym zdjęciem sobie nie poradzi. Pożyteczna może się okazać umiejętność katalogowania wizytówek na podstawie skanowania i rozpoznawania ich treści.

W nowym systemie druku, nazwanym Vizix, głowica z dyszami i pojemnik na atrament zostały rozdzielone. Głowica ma wystarczać na całe życie urządzenia, uzupełniany jest tylko tusz. Większą wytrzymałość i precyzję wykonania głowicy gwarantować ma wykorzystanie technologii fotolitograficznej, znanej z produkcji procesorów. W testach dodatkowo okazało się, że bardzo przyspieszył druk, szczególnie w kolorze. Trzykrotne skrócenie czasu otrzymywania zdjęcia czy kolorowego raportu zasługuje na uwagę. To największy postęp, ale i bezwzględnie najlepsze tempo wśród wszystkich urządzeń atramentowych. Tylko czarny tekst drukuje się z podobną szybkością jak kiedyś. Jakość druku poprawiła się w różnym stopniu. Najbardziej cienie i oddawania szczegółów, mniej elementy tekstu i prostej grafiki.

Mniej wyraźny postęp w jakości druku jest konsekwencją przyjętych rozwiązań. Pozostał podział na czarny atrament pigmentowy używany do druku monochromatycznego w niższej rozdzielczości oraz trzy kolory podstawowe w wersji rozpuszczalnikowej, przeznaczone do zdjęć i grafiki. W przeciwieństwie do Canona i HP, Lexmark nie zdecydował się na wprowadzenie czarnego tuszu rozpuszczalnikowego licząc na umiejętność budowania szarości z pozostałych kolorów. Dzięki nowej technologii można było podnieść rozdzielczość do 2400x4800 dpi (w czerni 1200x2400), niemniej jednak konkurencja oferuje nieco więcej. Oczywiście samo rozdzielenie elementów dotąd wymienianych razem zapowiada zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: