Lexmark X204n

Zalety:

  • Dobra jakość druku

Wady:

  • Słaby skaner i sterownik
  • Kłopotliwa instalacja
  • Przeciętna ekonomia

Lexmark X204n jest połączeniem lasera monochromatycznego z kolorowym skanerem. Urządzenie ma nieco tańszego brata, X203n, pozbawionego faksu i automatycznego podajnika stron w skanerze. Oba modele przeznaczone są do pracy w niewielkich biurach i firmach prowadzonych w domu i są nieźle dopasowane do specyfiki dokumentów krążących w takim środowisku.

Lexmark X204n jest połączeniem lasera monochromatycznego z kolorowym skanerem. Urządzenie ma nieco tańszego brata, X203n, pozbawionego faksu i automatycznego podajnika stron w skanerze. Oba modele przeznaczone są do pracy w niewielkich biurach i firmach prowadzonych w domu i są nieźle dopasowane do specyfiki dokumentów krążących w takim środowisku. Poza standardowym połączeniem przez USB urządzenia można włączyć bezpośrednio do sieci przez wbudowany port Ethernet oraz opcjonalne Wi-Fi.

Instalacja lokalna części drukującej nie sprawia kłopotu. W wypadku skanera jest inaczej. Automatycznie instaluje się tylko sterownik WIA, TWAIN pozornie jest obecny, ale nie może zostać uruchomiony przez wywołujące go programy. Dopiero przejście na tryb ręcznego wskazywania składników do instalacji kończy się sukcesem. Inna rzecz, że nie warto aż tak się starać. Lexmarkowa implementacja TWAIN-a jest wyjątkowo uboga, brakuje nawet retuszy uznanych za biurowy standard. Tempo i jakość skanowania należy do najgorszych niemniej jednak wystarczają na biurowe potrzeby. Treść dokumentów można odczytać i wyedytować korzystając z FineReadera, który jak zwykle spisuje się świetnie. I jeszcze jedna zaleta, dzięki czujnikom CCD ostro odwzorowują się także powierzchnie odstające od szyby skanera.

Drukowanie wypadło o wiele lepiej. Można mieć jedynie pretensje o nierówne pokrycie większych powierzchni. Pozostałe testy wypadły co najmniej poprawnie. Dotyczy to tekstu, grafiki biznesowej oraz cieni i przepływów. Tempo druku jest powyżej średniej i praktycznie nie zależy ani treści dokumentu.

X204 jest urządzeniem z własnym procesorem rastrującym, obsługującym polecenia otrzymywane z komputera w języku PCL, postscripcie albo PPDS. Oddzielenie zasobnika z tonerem od bębna światłoczułego i możliwości osobnej wymianie obu elementów powinno gwarantować niskie koszty druku, ale w wypadku X204 naboje nie są duże. Z tego powodu toner i odtworzenie zużycia bębna na pokrycie standardowej kartki kosztuje prawie czternaście groszy.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier