Linksys E4200

Linksys E4200 transferuje 450 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz 300 Mb/s w bardziej zatłoczonym zakresie 2,4 GHz. W tym pasmie nadają trzy, ale odbierają dwie anteny. W drugim trzy anteny pracują zarówno przy nadawaniu jak i podczas odbioru. Chipset sterujący pracą urządzenia jest produkcji Broadcoma. Oprócz tego w ruterze mamy 64 MB RAM-u oraz 16 MB pamięci flash. Część przewodowa rutera składa się z gigabitowego gniazdka do Internetu oraz czterech takich samych do sieci lokalnej. Urządzenie ma także port USB, przez który można podłączyć drukarkę, dodatkową pamięć, oraz przekazywać parametry szyfrowania, podczas dołączania do sieci nowych urządzeń.

Budowa

Linksys E4200, podobnie jak pozostałe rutery z nowej serii, wyróżnia się spokojną stylistyką i antenami ukrytymi pod obudową. Jest ich więcej niż zwykle, ponieważ ruter ma osobne anteny do każdego z dwóch jednocześnie obsługiwanych pasm. Ruter należy do modnej rodziny "750", na którą składa się transfer 450 megabitowy w paśmie 5 GHz oraz 300 Mb/s w bardziej zatłoczonym zakresie 2,4 GHz. W zasadzie to drugie pasmo oddaje się walkowerem licząc na to, że wszystkie dane wymagające dużej przepustowości będą transmitowane przez to pierwsze. To tego priorytetu dopasowano wykorzystanie anten. W pasmie 2,4 GHz nadają trzy, ale odbierają dwie anteny. Tutaj oszczędza się na dużo prostszej dekompozycji sygnału z dwóch anten w technologii MIMO. W pasmie 5 GHz już jest bez kompromisów. Trzy anteny pracują zarówno przy nadawaniu jak i podczas odbioru.

Chipset sterujący pracą urządzenia jest produkcji Broadcoma. Oprócz tego w ruterze mamy 64 MB RAM-u oraz 16 MB pamięci flash. Część przewodowa rutera składa się z gigabitowego gniazdka do Internetu oraz czterech takich samych do sieci lokalnej. Urządzenie ma także port USB, przez który można podłączyć drukarkę, dodatkową pamięć, a na niej serwer ftp lub multimedialny udostępniając je użytkownikom sieci oraz przekazywać parametry instalacji, przede wszystkim szyfrowania, podczas dołączania do sieci nowych urządzeń.

Możliwości

Ruter może jednocześnie obsługiwać dwie, różnie nazywające się sieci. Może tworzyć tunele VPN, strefy zmilitaryzowane, obsługuje QoS. Filtruje adresy MAC, zagląda do wnętrza pakietów, może blokować proxy, ActiveX i Javę. Konfiguracyjna strona WWW niestety nie jest po polsku. W przeciwieństwie do instrukcji instalacji. Sama instalacja przeprowadzana za pomocą dołączonego programu wymaga dostępu do Internetu. Zamiast tego można to zrobić ręcznie, pamiętając, że po resecie ruter ma numer IP 192.168.1.1. Urządzenie należy do grupy najwyżej ocenionych ze względu na bezpieczeństwo.

Wyniki testów

W testach ruter wykazał się dużą wydajnością. W paśmie 5 GHz pakiety TCP transmitowane są z wydajnością prawie 70 Mb/s, UDP pozostają dwukrotnie wolniejsze. W drugim paśmie urządzenie uzyskuje 57 Mb/s.

Linksys E4200

pakiety

Linksys E4200

pliki

Linksys E4200

propagacja

Duże pliki obsługiwane są w tempie 145 Mb/s, a otwarcie i zamknięcie jednego trwa 17 milisekund. Niewysokie są oceny za propagację, nieco lepsze za otwartą przestrzeń i jedne z najniższych za pokonywanie przeszkód. W czasie pracy urządzenie zużywa 9W.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: