Linksys WAG160N-EE

Podobnie jak większość producentów także i Linksys do uzupełnienia o moduł modemu ADSL wybrał ze swoich produktów ruter mniej zaawansowany technicznie. Nie ma ani kablowego gigabita, ani obsługi mniej zatłoczonego pasma 5 GHz. Jedynym wyjątkiem jest interfejs ADSL, wysyłający nieco szybciej (3 Mb/s) od konkurencji.

Podobnie jak większość producentów także i Linksys do uzupełnienia o moduł modemu ADSL wybrał ze swoich produktów ruter mniej zaawansowany technicznie. Nie ma ani kablowego gigabita, ani obsługi mniej zatłoczonego pasma 5 GHz. Jedynym wyjątkiem jest interfejs ADSL, wysyłający nieco szybciej (3 Mb/s) od konkurencji. Wydaje się, że to niepotrzebne w urządzeniu przeznaczonym przede wszystkim do pobierania (24 Mb/s), ale znamy przypadki wstrzymywania downloadu wskutek niewydolności transmisji sygnałów kontrolnych w przeciwną stronę.

Urządzenie jest oparte o układy Broadcoma. Sieć wewnętrzną może mieć cześć przewodową z transferem 100Mb/s. W tym tempie pracują cztery gniazdka RJ-45. Emisją i odbiorem sygnału radiowego tylko w paśmie 2,4 GHz, zajmują się dwie anteny, ukryte pod obudową. Ze względu na ich liczbę teoretyczna szybkość pracy nawet w trybie N i 40 megahercowym oknie jest ograniczona do 300 Mb/s. W rzeczywistości osiągane wydajności połączenia bezprzewodowego są o wiele niższe. Pakiety TCP są transmitowane w tempie 42, a UDP – 24 Mb/s do laptopa dwuantenowego i sporo szybciej (46 i 23) do trzyantenowego. Transfer w czasie kopiowania niewiele przewyższa 70 Mb/s a zamykanie i otwieranie pliku trwa 19 milisekund. Konsekwencją wykorzystywania małych anten wewnętrznych jest gorsze rozchodzenie się sygnału, szczególnie w przestrzeni z dużym zagęszczeniem przeszkód.

Instalacja przebiega bez najmniejszego problemu. W kreatorze wybiera się kraj a następnie dostawcę Internetu i podaje parametry połączenia. W wypadku Neostrady użytkownika i hasło. W kolejnym etapie konfiguruje się połączenie Wi-Fi. Więcej pracy kosztuje wykonanie tego samego bez kreatora, za pomocą strony WWW kombajnu. Oprogramowanie wbudowane do urządzenia ma spore możliwości. Pomysłowo rozwiązano obsługę QoS: Linksys pozwala ustawić priorytety różnym strumieniom identyfikowanym przez IP, adres MAC, porty, albo typ urządzenia (dla VoIP). Dostępna jest obsługa tuneli VPN oraz postawienie strefy zdemilitaryzowanej. Zapora sprawia solidne wrażenie, mamy filtry adresów IP i MAC, białą i czarną listę oraz inspekcję pakietów. I pełny asortyment szyfrowania od WEP aż do WPA2. Skromniejszy jest zasób funkcji WPS ułatwiających instalowanie. Mamy tylko przycisk i numer PIN.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: