Linksys WRT160N-EE

WRT160N należy do najskromniej wyposażonych modeli Linksysa spośród sporej grupy ruterów pracujących w trybie N. Urządzenie jest oparte o trzy (chipset, radio i przełącznik) układy Broadcoma, ma 4 MB pamięci flash i 16 MB operacyjnej. Przewodowo ruter dysponuje szybkością 100Mb/s, W tym tempie może łączyć się z siecią zewnętrzną przez jedno, a z wewnętrzną przez cztery gniazdka RJ-45.

WRT160N należy do najskromniej wyposażonych modeli Linksysa spośród sporej grupy ruterów pracujących w trybie N. Urządzenie jest oparte o trzy (chipset, radio i przełącznik) układy Broadcoma, ma 4 MB pamięci flash i 16 MB operacyjnej. Przewodowo ruter dysponuje szybkością 100Mb/s, W tym tempie może łączyć się z siecią zewnętrzną przez jedno, a z wewnętrzną przez cztery gniazdka RJ-45. Emisją i odbiorem sygnału radiowego tylko w paśmie 2,4 GHz, zajmują się dwie anteny, ukryte pod obudową. Ze względu na ich liczbę teoretyczna szybkość pracy nawet w trybie N i 40 gigahercowym oknie jest ograniczona do 300 Mb/s.

W rzeczywistości osiągane wydajności sa o wiele niższe. Pakiety TCP są transferowane w tempie 31, a UDP – 21 Mb/s do laptopa dwuantenowego i sporo szybciej (40 i 21) do trzyantenowego. Pod tym względem wyniki WRT160N nie odbiegają od dwuantenowych ruterów innych producentów. Na taką samą ocenę zasługuje kopiowanie, transfer niewiele przewyższa 50 Mb/s a zamykanie i otwieranie pliku trwa 26 milisekund.

Oprogramowanie wbudowane do urządzenia ma spore możliwości. Pomysłowo rozwiązano obsługę QoS: Linksys pozwala ustawić priorytety różnym strumieniom identyfikowanym przez IP, adres MAC, porty, albo typ urządzenia (dla VoIP). Dostępna jest obsługa tuneli VPN oraz postawienie strefy zdemilitaryzowanej. Obrona sprawia solidne wrażenie, mamy filtry adresów IP i MAC, białą i czarną listę oraz inspekcję pakietów. I pełny asortyment szyfrowania od WEP aż do WPA2. Skromniejszy jest zasób funkcji ułatwiających instalowanie. Mamy tylko przycisk i numer PIN.