Linksys X2000

Linksys X2000 jest ruterem Wi-Fi uniwersalnym. Może odbierać Internet przez linię telefoniczną albo przez złącze sieciowe. Ma trzy porty, które wspólnie z połączeniem radiowym obsługują wszystkie urządzenia podłaczone do sieci lokalnej. Część przewodowa jest wykonana w standardzie stumegabitowym. Radiowa teoretycznie ma wydajność 300 Mb/s.

Budowa

Linksys X2000 jest ruterem ADSL. To znaczy, że oprócz klasycznego rutera ma jeszcze wbudowany modem, który umożliwia podłączenie urządzenia bezpośrednio do linii telefonicznej. To tłumaczy wyższą cenę od innych urządzeń, które nie mają tej możliwości. Na pierwszy rzut oka rutery ADSL od klasycznych różnią się formatem gniazdka. Jest ono telefoniczne, a w tamtych ma postać gniazdka sieciowego. W X2000 wyjątkowo połączono obie możliwości. Internet może być dostarczony przez gniazdko telefoniczne, albo jakąś inną drogą przez złącze sieciowe. Z powodu wykorzystania dwóch miejsc na wejście, pozostają już tylko trzy porty, zamiast standardowych czterech, które wspólnie z połączeniem radiowym obsługują wszystkie urządzenia podłączone do sieci lokalnej.

Część przewodowa jest wykonana w standardzie stumegabitowym. Radiowa została wyposażona w dwie anteny schowane pod obudową, używane w komplecie zarówno do nadawania jak i do odbioru. Takie wyposażenie ma teoretyczną wydajność 300 Mb/s. Ruter nie ma portów USB.

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku

Możliwości

Producenta należy pochwalić na całkowite spolszczenie rutera. Strona WWW w urządzeniu jak i wszelkiego rodzaju instrukcje zostały przetłumaczone.

Linksys X2000

Pod względem możliwości oprogramowanie można zaliczyć do średniaków. Brakuje kilku wyrafinowanych opcji jak izolacji klientów między sobą, możliwości pracy w charakterze repitera, obsługi VoIP czy niektórych filtrów w zaporze. Ale jest większość podstawowych funkcji z kompletem szyfrowania, obsługą VPN, QoS i DMZ czy inspekcją pakietów.

Wydajność

Linksys X2000 nie nalezy do tytanów wydajności. Ukryte anteny z reguły sprawują się gorzej od zewnętrznych. W transferach pakietowych X2000 osiągnął 38 Mb/s w wypadku TCP oraz 17 Mb/s dla testu UDP. Pliki także kopiowały się niezbyt szybko, 47 Mb/s to jeden ze słabszych wyników. Ślamazarnie zamykano i otwierano pliki marnując na na jeden 21 milisekund. Propagacja także wypadął nie najlepiej zarówno w otwartym terenie jak i przy pokonywaniu przszkód.

Wyniki testów

Linksys X2000
Linksys X2000

Wnioski

Linksys X2000 ma stylowy wygląd, niezłe oprogramowanie ale nie imponuje wydajnością. O względy kupujących będzie rywalizował z Asusem RT-N10, D-Linkgo DIR501 i TP-Link TL-MR3420


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: