Logitech Cordless Desktop EX100

Zalety:

  • Niska cena
  • Dobra jakość wykonania
  • Odporność na zalania
  • Prosta ale dobrze wykonana konstrukcja

Wady:

  • Brak dodatkowych przycisków
  • Brak podpórki pod nadgarstki w klawiaturze

Logitech Cordless Desktop EX100 to ekonomiczny zestaw klawiatury z myszą, przeznaczony dla osób szukających dobrze wykonanych konstrukcji o niezbyt rozbudowanej funkcjonalności.

Klawiatura i mysz wykonane są z czarnego plastiku, który jest odporny na słabsze zarysowania i otarcia. Klawiatura to standardowa konstrukcja bez dodatkach przycisków z opcją programowalnych klawiszy funkcyjnych. Pozwalają one na obsługę odtwarzacza multimedialnego, czy też wyłączenie komputera bez konieczności sięgania po mysz. Wystarczy w tym celu nacisnąć przycisk FN, aktywujący przyciski funkcyjne i wybrać odpowiednią funkcję. W zestawie znajdziemy również mysz optyczną z trzema przyciskami i jedną rolką. Oba urządzenia komunikują się z komputerem bezprzewodowo w technologii radiowej (27 MHz).

Klawiatura

Klawiatura jest dosyć wąska (17 cm) a przez to wygodna w używaniu na mniejszych biurkach. Ma zaokrąglone rogi i profil o wysokości ok. 2 cm. Klawisze mają średnią wysokość 4 mm i są odporne na działanie wody, a obudowę klawiatury wyposażono w specjalne otwory odpływowe. Skok klawiszy jest wyczuwalny, aczkolwiek jest miększy niż w klawiaturach tej samej firmy o standardowych klawiszach. Wynika to z nieco innej konstrukcji zaczepu klawiszy, który w Cordless Desktop EX100 jest delikatniejszy (mniejszy gumowy amortyzator). Do klawiatury nie ma dołączanej podpórki pod nadgarstki, która przydaje się gdy często i długo piszemy na komputerze (dłonie się wolniej męczą).

Mysz

Mysz to klasyczna symetryczna konstrukcja o przekroju elipsy z dwoma bateriami AA, jest dosyć ciężka (ponad 100 g). Pomimo prostego kształtu wygodnie leży w dłoni, bo jest dosyć wysoka (nieco ponad 3,5 cm) i przyjemnie wypełnia całą dłoń. Rolka jest dosyć wąska o wyraźnym skoku i gumowanej fakturze. Pomimo tego że jest gładka możemy nią operować dosyć precyzyjnie.

Mysz wykorzystuje standardowy sensor optyczny o rozdzielczości 1000 cpi.

W praktyce

Klawiatura zasilana jest trzema bateriami AAA, mysz dwoma, za to większymi AA. Po podpięciu odbiornika do gniazda USB, bez konieczności instalacji sterowników już po chwili możemy zacząć pracować na klawiaturze. Gdyby wystąpiły jakiekolwiek problemy z automatyczną komunikacją, klawiatura, mysz jak i odbiornik wyposażone są w przyciski, które pozwalają na ręczne zainicjowanie połączenia. Klawiatura i mysz komunikują się z komputerem za pomocą fal radiowych o częstotliwości 27 MHz, co zapewnia poprawną pracę w odległości do 2-3 metrów od nadajnika. Dobrą jakość połączenia uzyskamy jednak z odległości nie większej niż metr.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier