Logitech Cordless Desktop Wave Pro

Zalety:

  • Ergonomiczny kształt, Wysoka jakość wykonania, Dobrej jakości mysz, Funkcjonalne oprogramowanie

Wady:

  • Wysoka cena

Cordless Desktop Wave Pro to następca udanego zestawu Cordless Desktop Wave, oba dysponują nietypową pofałdowaną klawiaturą, w zestawie Wave Pro wydłużono jednak czas pracy klawiatury na bateriach i dodano bardziej zaawansowaną mysz.

Cordless Desktop Wave Pro to następca udanego zestawu Cordless Desktop Wave, oba dysponują nietypową pofałdowaną klawiaturą, w zestawie Wave Pro wydłużono jednak czas pracy klawiatury na bateriach i dodano bardziej zaawansowaną mysz. Według producenta Logitech Cordless Desktop Wave Pro może działać na jednym zestawie baterii aż 3 lata. Jak jest w rzeczywistości przekonamy się dopiero w przyszłości, jeżeli jednak czas pracy na baterii jest nawet o połowę krótszy to i tak zasługuje na uwagę, bo średni czas pracy klawiatury bezprzewodowej to kilka miesięcy. Zarówno mysz jak i klawiatura komunikują się z komputerem za pomocą fal radiowych o częstotliwości 2,4 GHz, czyli identycznej jak technologia Bluetooth. Wg producenta maksymalny zasięg klawiatury od odbiornika to ok. 10 metrów, wiele jednak zależy od tego czy nic nie stoi na pomiędzy odbiornikiem i klawiaturą. Wg nas bezproblemową pracę uzyskamy w odległości 4-6 metrów od odbiornika a to i tak znacznie więcej niż standardowe modele komunikujące się za pomocą fal radiowych o częstotliwości 27 MHz, których rzeczywisty zasięg nie przekracza 2-3 metrów.

Klawiatura

Nie każdy lubi "powyginane" czy też "połamane" klawiatury, które kiedyś usilnie promował Microsoft. Klawiatura z zestawu Logitech Cordless Desktop Wave Pro znacznie różni się od standardowej, jednocześnie nie jest zbytnio zakrzywiona i nie posiada podzielonych na dwie grupy klawiszy jak np. w modelu Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000. Ergonomiczny kształt klawiatury uzyskano poprzez umieszczenie klawiszy na różnych wysokościach tworząc efekt fali do czego nawiązuje nazwa klawiatury. Klawisze mają zróżnicowaną wysokość (nawet do 4 mm) i są dodatkowo specjalnie wyprofilowane w celu zapewnienia naturalnej pozycji dłoni. Taka konstrukcja pozwala rękom spoczywać i pracować w bardziej naturalnych pozycjach, dlatego ręce mniej się męczą.

U góry klawiatury zamontowano sekcję przycisków do sterowania odtwarzaczem obok, których znajdują się dodatkowe przyciski do uruchamiania paska bocznego w Viście, podglądu folderu "Moje obrazy", uruchamiania odtwarzacza muzycznego, czy też nakładki Media Center. W prawym górnym narożnikiu umieszczono również dwa dodatkowe przyciski do uruchamiania kalkulatora oraz wprowadzający komputer w stan wstrzymania. To sprawa, że klawiatura jest nie tylko wygodna w użytkowaniu ale również funkcjonalna. Ostatnim elementem jest specjalnie wyprofilowana, miękka podpórka zapewniająca optymalne położenie dłoni (zmniejszenie nacisku na nadgarstek). Co istotne przymocowana jest ona na stałe do klawiatury dzięki temu nie gromadzi tyle brudu co odczepiane podkładki na nadgarstek i nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Mysz

Dołączana mysz to model MX 1100, który łączy w sobie najlepsze cechy z modeli MX 1000 i Revolution. Wyposażona jest w precyzyjną rolkę MicroGear, która umożliwia "inteligentne" przewijanie długich dokumentów, dopasowując prędkość działania do rodzaju przeglądanego dokumentu. Mysz jest dosyć duża i wysoka, dzięki temu dobrze leży w dłoni, ma też ergonomiczny profil przystosowany dla praworęcznych osób, sześć programowalnych przycisków oraz dwa dodatkowe do zmiany rozdzielczości. Możemy również zmieniać sposób pracy rolki, z przewijania skokowego na gładkie. Wyposażona jest w czujnik laserowy o maksymalnej rozdzielczości 1600 cpi.

W praktyce

Klawiatura jest wygodna w użyciu, co istotne nie jest trudno do niej się przyzwyczaić. Dużym plusem jest duża podkładka pod nadgarstki, która jest wyprofilowana. Możemy dostosować również kąt podniesienia klawiatury, bo od spodu zamontowano dwie pary nóżek, krótsze umożliwiają podniesienie klawiatury o 4 stopnie, dłuższe o 8 stopni. Klawisze pracują cicho i mają dosyć "miękki" skok. Konstrukcja zaczepu klawiszy jest bardzo solidna, także całość powinna służyć długie lata. Klawiatura dodatkowo zabezpieczona jest przed zalaniem - posiada kilka otworów przez, które odprowadzana jest woda po zalaniu klawiatury. Czułość pracy myszy możemy regulować za pomocą dwóch przycisków w zakresie od 400 do 1600 cpi. Z boku myszy zamontowano dwa przyciski, które obsługujemy kciukiem, oraz jeden dodatkowy, który wkomponowano w obudowę myszy (nie widać go), który również obsługujemy kciukiem. Mysz nie miała żadnych problemów z pracą na trzech testowych podkładkach oraz blacie biurka. Efekt akceleracji wstecznej jest zauważalny, mysz w najwyższej rozdzielczości gubi się przy bardzo szybkich ruchach (rysowanie prostej wzdłuż podkładki i pod kątem) słabo wypada również podczas wolniejszych ruchów. Podczas testu rysowania okręgów gubi się tworząc wielokąty. Niestety myszy bezprzewodowe mają to do siebie że w bardzo szybkich grach wymagających nie tylko precyzji ale również szybkości i wierności odwzorowania najmniejszych poruszeń gubią się. MX1100 na tle innych bezprzewodowych myszy i tak wypada dużo lepiej, jest jednak wg nas gorsza od modelu G7 tej samej firmy.Mysz zasilana jest akumulatorkiem o rozmiarach AA, który pomimo braku stacji dokującej możemy również w prosty sposób ładować, podpinając do niego kabel USB. Do zestawu dołączany jest również specjalny zasilacz umożliwiający ładowanie baterii myszy bezpośrednio z gniazdka elektrycznego.

Podsumowanie

Zestaw Logitecha Cordless Desktop Wave Pro to udane połączenie najwyższej jakości wykonania i ciekawej stylistyki. Jest drogi, jednak wart wydanych pieniędzy, przyda się w codziennej pracy jak i do rozrywki. Wystarczy przeciętnemu graczowi, niestety maniacy gier sieciowych z pewnością będą woleli przewodowego gryzonia.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier