MIO Spirit 480

Nawigację GPS Mio Spirit 480 od modelu 680 odróżnia wyłącznie przekątna ekranu, wynosząca w tym przypadku 4,3 cala. Sam ekran cechują niemal identyczne jak w większym modelu właściwiści: działa on precyzyjnie, wyświetla jasny, bardzo czytelny obraz. Jakość materiałów użytych do wykonania obudowy nie jest najlepsza, ale za to jest ona dość odporna na uszkodzenia. U góry obudowy umieszczono włącznik, natomiast na dole gniazdo AV i czytnik kart microSD. Uchwyt do montażu na szybie jest bardzo krótki, co może być dokuczliwe w większych samochodach. Monituje się go łatwo, podczas jazdy trzyma pewnie, choć mógłby być lepiej wykonany. Nawigację wyposażono w mapy 44 krajów Europy. Nowy interfejs jest absolutnie bez zarzutu - można pokusić się o stwierdzenie, że teraz to jedeno z najlepszych o ile nie najlepsze rozwiązanie na rynku. Mapy działają płynnie, czego nie dało się powiedzieć o poprzednich modelach. Trasy wytyczane są precyzyjnie w czym pomaga technologia Smart Routes. Naturalny widok niektórych skrzyżowań to ciekawostka, ale może być czasem przydatny. Zawsze doskonale sprawdza się za to asystent pasa ruchu. Do dyspozycji mamy też bazę fotoradarów, ale standardowo dostajemy jej wersję czasową z aktualizacją na trzy miesiące. Mapy możemy aktualizować bezpłatnie przed dwa lata, przy częstości wypuszczania aktualizacji raz na kwartał. W urządzeniu umieszczono procesor Samsung 6443, 128 MB pamięci RAM i 2048 MB pamięci ROM. Odbiornik GPS SiRF Star III ma już swoje lata, ale nadal sprawuje się rewelacyjnie odnajdując sygnał natychmiast po włączeniu urządzenia i doskonale utrzymując go podczas jazdy.

Budowa

MIO Spirit 480 to nawigacja ekranem 4,3 cala o rozdzielczości 480 x 272 punkty. U góry plastikowej obudowy znajdziemy włącznik, na dole gniazdo USB, gniazdo AV i czytnik kart microSD. Uchwyt do montażu na szybie jest krótki, ale trzyma pewnie i łatwo reguluje się jego ustawienie. W urządzeniu zastosowano procesor Samsung 6443 , 128 MB pamięci RAM i 2048 MB pamięci ROM. Odbiornik GPS to bardzo udany SiRF Star III.

Możliwości

MIO Spirit 480 wyposażono w mapy 44 krajów Europy. Oprócz szczegółowych danych adresowych i punktów POI umieszczono w nich bazę fotoradarów, asystenta pasa ruchu i realistyczne widoki skrzyżowań. Trasy można wyznaczać na kilka sposobów, a precyzję wyznaczania poprawia technologia Smart Routes. MIO udostępnia także przewodnik turystyczny i wiele dodatkowych funkcji ułatwiających nawigację np. wytyczanie objazdów i wyszukiwanie interesujących miejsc w pobliżu aktualnej pozycji urządzenia.

Wydajność

Pod względem czasu odnajdywania i jakości utrzymania sygnału GPS MIO Spirit 480 wypadł rewelacyjnie - sygnał znajdował po 2 sekundach i tracił go tylko w ekstremalnie trudnych warunkach. Uruchomienie urządzenia po jego całkowitym wyłączeniu zajmowało około 40 sekund, ale to czas do wyświetlenia mapy, natomiast jego wybudzenie z uśpienia to maksymalnie 4 - 5 sekund.

Wnioski

MIO Spirit 480 kosztuje około 420 zł i trzeba przyznać, że jest swojej ceny warta. Oferuje bardzo dobre, obszerne mapy niemal całej Europy, precyzyjnie wyznacza trasy i ma rewelacyjny odbiornik GPS. Nieco dokucza zbyt krótki i mało solidny uchwyt do mocowani na szybie. Mimo tego MIO to doskonała pomoc podczas podróży po Europie. Jeśli nie potrzebujemy 5-calowego ekranu z modelu S680 to z czystym sumieniem możemy zaoszczędzić około 80 zł.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: