MSI 785G-E53

Sprawne, tanie platformy to obecnie największa siła AMD. Dzięki nim firma doskonale radzi sobie na rynku. Ich podstawą są płyty główne z chipsetami także produkcji AMD, takie jak prezentowana MSI 785G-E53.

Płyta przeznaczona jest dla procesorów AM3 – zainstalowano na niej cztery gniazda modułów RAM DDR3. Maksymalna pojemność pamięci wynosi 16 GB a częstotliwość pracy 1600 MHz. Zastosowany chipset to: mostek północny AMD 785G i południowy AMD SB710. Mostek północny posiada wbudowany układ graficzny Radeon HD 4200.

Układ ten dobrze radzi sobie ze wszystkim podstawowymi zadaniami w tym także dekodowaniem filmów wysokiej rozdzielczości. Pozwala nawet na granie, ale wówczas należy ograniczyć się do starszych tytułów i niskich rozdzielczości obrazu. Układ może współpracować z odpowiednią kartą graficzną w gnieździe PCI-Express x16 w trybie Hybrid CrossFire. Prócz gniazda PCI-Express x16 na płycie umieszczono jeszcze: trzy gniazda PCI-Express x1 i dwa PCI.

Dzięki dużym możliwościom mostka południowego użytkownik może korzystać aż z pięciu gniazd SATA 3 Gb/s. Szóste poświęcono na rzecz praktycznego eSATA na tylnym panelu. Umieszczono tam również: gniazdo PS2 myszy lub klawiatury, sześć USB 2.0, sześć mini-jack i po jednym: RJ-45, IEEE1394, D-Sub, DVI i HDMI. Ze złącz na płycie można podpiąć jeszcze sześć USB i jedno IEEE1394.

Czterofazowy system zasilania z aktywną kontrolą pracy faz pozwala na montaż procesorów o TDP do 140 W, a przy tym oszczędnie obchodzi się z energią. Na sekcji zasilania umieszczono solidny radiator. Mniejsze radiatory znalazły się na mostku północnym i południowym. Pod gniazdem PCI-Express x16 umieszczono dwa przełączniki Easy OC. Przez ich odpowiednie ustawienie można podnieść częstotliwość HTT o 10, 15 lub 20 %.

Na płycie umieszczono też przyciski: Power, Reset i ClrCMOS. Rozłożenie elementów płyty jest dobre, bez miejsc do większych konfliktów. Jedynie gniazda modułów RAM znajdują się zbyt blisko podstawki procesora. Płytę wykonano bardzo solidnie z użyciem dobrej jakości podzespołów.

Rozbudowany BIOS to kolejna z zalet MSI. Funkcji jest sporo a zakresy ustawień wystarczające. Niestety w tym przypadku nie udało się odblokować nieczynnego rdzenia w naszym Phenomie II 720.

Płyta działa bardzo stabilnie i wydajnie, nie sprawiając żadnych niemiłych niespodzianek. Wyniki testów nie odbiegają od innych konstrukcji tego typu. MSI 785G-E53 to udana i praktyczna płyta z podstawką AM3. Doskonale sprawdzi się w komplecie z nowymi Athlonami II i Phenomami II. Dzięki niej można złożyć niedrogi, nowoczesny i wydajny komputer.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: