MSI 785GM-E65

AMD łączy dobrą wydajność swoich platform z ich niezwykle atrakcyjną ceną. Podstawą oferty są płyty główne z bardzo udanymi chipsetami, w tym ze zintegrowaną grafiką. Płyta MSI 785GM-E65 doskonale potwierdza wszystkie wymienione wyżej założenia, posiadając jednakże sporo dodatkowych zalet.

Płyta MSI 785GM-E65 ma format Micro-ATX - przeznaczona jest dla procesorów AMD i wyposażona w podstawkę AM3. Oznacza to, że umieszczono na niej gniazda dla modułów RAM DDR3. W czterech tego typu gniazdach można zainstalować łącznie do 16 GB pamięci o częstotliwości pracy nominalnie do 1333 MHz i 1800 MHz po podkręceniu.

Płytę zbudowano z użyciem chipsetu AMD: mostek północny to AMD 785G a południowy AMD SB710. W mostu północnym znajduje się zintegrowany rdzeń graficzny Radeon HD4200. Na płycie umieszczono także 128 MB pamięci DDR3 dedykowanej specjalnie dla tego rdzenia - wydajność zintegrowanej grafiki, jak na takie rozwiązanie, jest bardzo dobra. Radeon HD4200 to układ nowoczesny, obsługujący sterowniki DirectX10. Wyświetla bardzo ładny obraz, wystarczy do grania w starsze gry i komfortowego oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości.

Na płycie umieszczono jedno gniazdo PCI-Expres x1, jedno PCI-Express x16 i dwa PCI. Podłączyc można pięć napędów SATA i dwa ATA a nawet FDD. Na tylnym panelu umieszczono gniazdo PS2 myszy lub klawiatury, optyczne SPDIF, sześć USB, sześć mini-jack, jedno RJ-45, eSATA i IEEE1394 oraz D-Sub, DVI i HDMI. Za dźwięk odpowiada układ Realtek ALC889, gniazdo sieciowe obsługuje układ Realtek RTL8111DL a IEEE1394 układ VIA6315N. Z pinów na płycie można podpiąć dodatkowe sześć gniazd USB i jedno IEEE1394.

Płyta wykonana jest solidnie z wysokiej jakości komponentów. Zastosowany pięciofazowy układ zasilania pozwala na sterownie fazami co pomaga w oszczędzaniu prądu a także zwiększa pewność działania podczas podkręcania procesora. Układ chłodzenia to solidny radiator na sekcji zasilania (połączony rurką cieplną z radiatorem na mostku północnym) i oddzielny mały radiator na mostku południowym.

Bardzo dobrze jak na Micro-ATX rozłożono elementy płyty – nawet bardzo duża karta graficzna zasłoni tylko jedno gniazdo PCI i jedno SATA a moduły RAM da się wymieniać bez wyjmowania grafiki. Niestety, jak na niemal wszystkich płytach z AM3, gniazda pamięci umieszczono bardzo blisko podstawki procesora.

BIOS oferuje dużą liczbą funkcji i zakresów ustawień (jak na płytę tego typu). Pozwala na podkręcanie procesora, choć w rozsądnych granicach. Ponadto na płycie umieszczono dwa przełączniki służące do mechanicznego podkręcania – ich odpowiedni ustawienie powoduje wzrost wartości HTT o 10, 15 lub 20 procent.

Podczas testów płyta działała wydajnie i doskonale stabilnie, nie sprawiając żadnych niemiłych niespodzianek. Podkręcanie za pomocą przełączników jest bardzo łatwe i skuteczne, ale nie tak jak zmiany ustawień w BIOSie.

MSI 785GM-E65 okazała się bardzo udaną i wydajną konstrukcją. Tego typu płyta w połączeniu z tanim czterordzeniowym procesorem sprawdzi się znakomicie we wszystkich zastosowaniach, choć ambitniejsi gracze będą musieli sięgnąć po kartę graficzną instalowaną w gnieździe PCI-Express x16.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: