MSI 785GTM-E45

Płyta główna MSI 785GTM-E45 za niedużą cenę oferuje całkiem spore możliwości. Pozwala na zbudowanie taniego, nowoczesnego i wydajnego komputera z jednym z procesorów AMD.

Polityka AMD w kwestii podstawek pod procesory sprawia, że od pewnego czasu każdy nowy model może pracować na płycie przeznaczonej dla układów poprzednich generacji. Tak więc Podstawka AM2 + na płycie MSI nie przeszkadza w osadzeniu na niej najnowszych procesorów Phenom II i Athlon II. Płyta jest także zgodna ze wszystkim procesorami dla podstawek AM2+ i AM2.

Chipset tradycyjnie składa się z dwóch układów. Mostek północny to AMD 785G, wspierający łącze HT 3.0, PCI-Express 2.0 i posiadający zintegrowany układ graficzny ATI Radeon HD4200. Mostek południowy AMD SB710 obsługuje 12 portów USB, sześć napędów SATA, także pracujących na macierzach (RAID 0, 1, 0+1) i dwa napędy PATA 33/66/100/133. Tak duże możliwości chipsetu sprawiają, że nie jest konieczne korzystanie z układów wspomagających.

Na płycie znajdziemy także układ dźwiękowy Realtek ALC888S i oczywiście sieciowy – Realtek RL8111C pozwalający na przesyłanie danych z prędkością do 1000Mb/s. Mimo iż płytę zbudowano w formacie Micro-ATX, zaopatrzono ją w wystarczającą liczbę złącz i gniazd. Niestety zmieściły się tylko dwa gniazda dla modułów RAM DDR2. Mogą one pracować z częstotliwością do 1066 MHz, co wynika ze specyfikacji procesora w którym znajduje się kontroler pamięci. Jednakże w przypadku tej płyty od razu lepiej zdecydować się na zakup modułów 2 x 2 GB.

W rogu płyty umieszczono poziomo złącza do sześciu napędów SATA a obok jedno złącze PATA. Karty rozszerzeń można instalować w gniazdach (patrząc od podstawki procesora): PCI-Express x1, PCI-Express x16 i dwa PCI. Płyta pozwala także na współpracę karty graficznej i układu zintegrowanego w trybie ATI Hybrid CrossFire. Rozłożenie elementów płyty jest udane jak na Micro-ATX: moduły RAM da się łatwo wymieniać a karty rozszerzeń nie blokują żadnych gniazd. Ciepło z chipsetu odbierają dwa niewielkie radiatory na mostku północnym i południowym.

Na tylnym panelu płyty umieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, sześć gniazda mini-jack karty dźwiękowej, jedno RJ-45, cztery USB oraz D-Sub, DVI i HDMI. Zbyt mała wydaje się być liczba gniazd USB, ale możemy podpiąć jeszcze osiem dodatkowych ze złącz na płycie. Zintegrowany układ graficzny Radeon HD4200 wykazuje się bardzo dobrą jak na takie rozwiązanie rozdzielczością a do tego pozwala na komfortowe oglądanie filmów w wysokich rozdzielczościach.

Płytę zaopatrzono w czterofazowy system zasilania procesora. Poszczególne fazy są aktywnie kontrolowane i używane w zależności od obciążenie układu co pozwala zaoszczędzić nieco w wydatkach na prąd.

Rozbudowany BIOS płyty pozwala na rozsądną zabawę w podkręcanie. Wystarczająca liczba i zakresy ustawień dają możliwość wydobycia z procesora dodatkowej mocy. Ułatwi to także, dołączone na płycie CD narzędzie AMD Overdrive. Jakby tego było mało na samej płycie , obok baterii podtrzymującej pamięć BIOSu umieszczono dwie zworki , także służące do podkręcania. Przez ich odpowiednie ustawienie możemy podnieść wartość HTT o 10, 15 lub 20%.

Płyta podczas testów nie sprawiła żadnej przykrej niespodzianki. Stabilność pracy i wydajność były bez zarzutu.

MSI 785GTM-E45 to udana płyta pod procesory AMD. Podczas gdy w wyższych segmentach rynku króluje Intel, wśród rozwiązań tanich AMD nie ma rywala. Taka płyta z czterordzeniowym procesorem (obecnie dostępne już za nieco ponad 300 zł), mogą wystarczyć nawet dość wymagającym użytkownikom.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: