MSI 790FX-GD70

Zalety:

  • Dobre rozłożenie elementów płyty
  • Rozbudowany BIOS
  • Obsługa CrossFire x16
  • Wysoka jakość wykonania
  • Duża ilość złącz

Wady:

  • Dość wysoka cena

Wraz z renesansem zainteresowania procesorami AMD, na rynku pojawia się coraz więcej płyt wykorzystujących ich nowe możliwości. W szczególności chodzi tutaj o overclocking, w którym Phanomy II nie ustępują produktom Intela. Jednocześnie nabywcy w zamian za dobrą wydajność procesora są gotowi zapłacić więcej także za przeznaczoną dla niego płytę. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi MSI prezentując płyta MSI 790FX-GD70 przeznaczoną dla procesorów AMD z podstawką AM3.

Wraz z renesansem zainteresowania procesorami AMD, na rynku pojawia się coraz więcej płyt wykorzystujących ich nowe możliwości. W szczególności chodzi tutaj o overclocking, w którym Phanomy II nie ustępują produktom Intela. Jednocześnie nabywcy w zamian za dobrą wydajność procesora są gotowi zapłacić więcej także za przeznaczoną dla niego płytę. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi MSI prezentując płyta MSI 790FX-GD70 przeznaczoną dla procesorów AMD z podstawką AM3. Zaraz po wyjęciu płyty z pudełka widzimy, że mamy do czynienia z produktem z najwyższej półki. Użyciu drogich komponentów towarzyszy bardzo wysoka jakość wykonania, a nawet dopracowanie estetyczne. Sercem płyty jest chipset AMD składający się z mostka północnego AMD 790FX i mostka południowego AMD SB750. Wraz z częścią sekcji zasilania procesora schowano go pod bardzo dużym układem chłodzenia. Ogromny radiator na mostku północnym i sekcji zasilania połączono rurką cieplną z małym radiatorem mostka południowego. Pięciofazowa sekcja zasilania zbudowana została według pomysłu MSI, nazywanego DrMOS. Dzięki integracji układów uzyskano bardzo wysoką sprawność przy jednoczesnym obniżeniu poboru mocy. W tym ostatnim pomaga także system APS aktywnie zarządzający przełączaniem faz zasilania procesora i pamięci. Pozwala to zoptymalizować pobór mocy.

Płyta wyposażona w podstawkę AM3 posiada cztery gniazda pamięci DDR3. Może pracować standardowo z częstotliwością do 1333 MHz, zaś w trybach oc nawet ponad 2000 MHz. Niestety, gniazda pamięci znajdują się bardzo blisko podstawki procesora, a co za tym idzie połączenie niestandardowego coolera z modułami RAM o większych niż przeciętne rozmiarach okaże się zazwyczaj niewykonalne. Na płycie umieszczono aż cztery gniazda PCI-Express x16. Można zainstalować karty graficzne pracujące w trybie CrossFire X – jeśli zainstalujemy dwie karty, pracują na złączach x16, w przypadku czterech kart szybkość złącz to x8. Oprócz tego do naszej dyspozycji jest jeszcze jedno złącze PCI-Express x1 i dwa PCI.

Dzięki dodatkowemu kontrolerowi SATA – JMicron JMB322 możemy podłączyć aż osiem napędów SATA. Płyta posiada także gniazdo ATA dla dwóch napędów z takim złączem. Kontroler JMicron JMB362 obsługuje gniazdo eSATA na tylnym panelu. Znajdziemy tam także gniazda PS2 myszy i klawiatury, optyczne i elektryczne SPDIF, sześć gniazd mini-jack, siedem USB, dwa RJ-45 (kontrolery Realtek8111DL) i pojedyncze IEEE1394 (kontroler VIA VT6315N). Z pinów na płycie możemy podłączyć jeszcze cztery gniazda USB i jedno IEEE1394. Za dźwięk odpowiada układ Realtek ALC889 dający pełne wsparcie dla dźwięku z napędów Blu-ray. Poza tym na płycie znajdziemy jeszcze wyświetlacz stanów POST BIOS-u. Przyciski do sterowania płytą nie ograniczają się do najczęściej spotykanych POWER, RESET i CLR-CMOS. MSI dodało kolejne o zaawansowanym przeznaczeniu. Dwa z nich służą do aktywowana zdefiniowanych profili podkręcenia natomiast pokrętło umożliwia podniesienie w czasie rzeczywistym wartości HTT. Dołączone do płyty oprogramowanie pozwala na łatwe wykorzystanie jej możliwości, szczególnie tych overclockerskich. Te ostatnie mają oczywiście także pełne wsparcie w bardzo rozbudowanym BIOSi-e o dużej liczbie funkcji i zakresach ustawień.

Testy MSI 790FX-GD70 przeszła pomyślnie, wykazując się bardzo wysoką stabilnością i pozwalając na mocny overclocking testowego procesora. Jeśli chcesz zbudować najwyższej klasy komputer z procesorem AMD powinieneś umieścić opisywaną płytę na jednej z najwyższych pozycji na swojej liście zakupów.