MSI 790GX-G65

Zalety:

  • Niemal cały komputer w płycie
  • Bardzo dużo złącz
  • Bardzo dobre rozłożenie elementów płyty
  • Bardzo dobry zintegrowany układ graficzny
  • Niezwykła elastyczność konstrukcji

Wady:

  • znaczących brak

Chipset AMD 790GX robi ostatnio zawrotną karierę. Wszystko za sprawą jego ogromnej użyteczności i w co najmniej równym stopniu, bardzo udanych procesorów AMD Phenom II mogących pracować na podstawce AM3. Nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu pojawiają się płyty z tym układem i gniazdami pamięci DDR3. Należy do niech MSI 790GX-G65.

Chipset AMD 790GX robi ostatnio zawrotną karierę. Wszystko za sprawą jego ogromnej użyteczności i w co najmniej równym stopniu, bardzo udanych procesorów AMD Phenom II mogących pracować na podstawce AM3. Nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu pojawiają się płyty z tym układem i gniazdami pamięci DDR3. Należy do niech MSI 790GX-G65. Popularny mostek północny AMD 790GX połączony z mostkiem południowym AMD SB750 tworzy chipset o bardzo wielu zaletach. Po pierwsze w pełni wspiera on łącze HT 3.0 oraz wszystkie najnowsze rozwiązania AMD. Pozwala to więc na budowę płyty i kontrolowanie jej ustawień na bieżąco, podczas pracy systemu, bez konieczności jego restartowania. Po drugie zintegrowany układ graficzny pozwala na uruchomienie komputera bez konieczności zakupu karty graficznej. Co więcej cechuje się on bardzo dobrą jak na takie rozwiązanie wydajnością pozwalając na granie nawet w nowsze gry oraz oglądanie filmów Full HD. Jak z tego wynika chipset obsługuje wyjście HDMI, a oprócz niego także D-Sub i DVI. Dzięki zintegrowanej grafice możliwa jest współpraca z kartą umieszczoną w gnieździe PCI-Express x16 w trybie Hybrid CrossFire. Jednakże posiadacze takich płyt mogą zaszaleć z podsystemem graficznym znacznie bardziej – chipset obsługuje karty graficzne AMD pracujące w trybie CrossFire x8. Wszystkie jego zalety wykorzystuje opisywana płyta MSI.

Płytę MSI wyposażono w cztery gniazda pamięci DDR3. Można zainstalować w sumie do 8 GB RAM. Szybkość pamięci jest determinowana przez procesor, ale standardowo wynosi ona 1333 MHz z możliwością podniesienia do 1600 MHz. Na płycie umieszczono dwa gniazda PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Za obsługę napędów w pełni odpowiada mostek południowy. Możemy więc podłączyć dwa napędy ATA, pięć SATA oraz jeden eSATA. Na tylnym panelu płyty umieszczono gniazdo PS2 klawiatury, sześć USB, sześć mini-jack, optyczne SPDIF, IEEE1394, RJ-45, eSATA, D-Sub, DVI i HDMI. Sześć kolejnych USB możemy podpiąć ze złącz na płycie, podobnie jak jedno dodatkowe IEEE1394.

Ciepło z układów odprowadzają solidne radiatory na sekcji zasilania i mostku północnym, połączone rurką cieplną i oddzielny, znacznie mniejszy radiator na mostku południowym. Sekcja zasilania, mimo, że czterofazowa, doskonale radzi sobie z wszystkimi procesorami AMD, nawet tymi o TDP 140 W.

Rozłożenie elementów płyty jest bardzo dobre, nie dając miejsca do konfliktów. Moduły RAM daje się łatwo wymienić, a na procesor można założyć duży cooler.

Wydajność płyty była standardowa, co znaczy, że nie da się jej nic zarzucić. Podobnie z wydajnością zintegrowanego układu graficznego. Także stabilność całego systemu można uznać za doskonałą. Co ważne, wbudowane funkcje oszczędzania energii działają bardzo sprawnie nie powodując problemów z wydajnością w żadnym z zadań. Zawsze też można je wyłączyć w BIOS-ie. Sam BIOS jest rozbudowany, posiada wiele funkcji choć zakresy ustawień nie są imponujące. Pozwala to na podkręcanie procesorów AMD, nie tylko tych z odblokowanym mnożnikiem. Poza tym na płycie znajdują się zworki służące do podkręcenia magistrali o 10, 15 lub 20 %. Overclockerowi pomogą też przyciski POWER, RESET i clr CMOS.

MSI 790GX-G65 to kolejna bardzo dobra płyta z podstawką AM3 dla procesorów AMD. Łączy doskonałą użyteczność z wysoką wydajnością, jakością wykonania i możliwościami overclockerskimi. Można więc polecić ją każdemu wymagającemu użytkownikowi.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier