MSI 870A-G54

MSI 870A-G54 jest płytą główna z podstawką AM3 przeznaczoną do nowych procesorów AMD. Mimo, że wykorzystuje podstawowy chipset, trudno zarzucić jej jakieś większe braki co oznacza, że tylko nielicznym użytkownikom mogłyby nie wystarczyć jej możliwości.

MSI 870A-G54 jest płytą główna z podstawką AM3 przeznaczoną do nowych procesorów AMD. Mimo, że wykorzystuje podstawowy chipset, trudno zarzucić jej jakieś większe braki co oznacza, że tylko nielicznym użytkownikom mogłyby nie wystarczyć jej możliwości. Nowy chipset AMD ma tradycyjną konstrukcję z dwóch układów: mostka północnego AMD 870 i południowego AMD SB850. Mostek północny obsługuje wszystkie nowoczesne, zgromadzone w takim układzie rozwiązania takie jak PCI Express 2 czy HT 3.0. Na płycie umieszczono cztery gniazda pamięci DDR3 co definiuje podstawkę procesora jako AM3 a tym samym nie pozwala na wykorzystanie starszych układów. Zainstalować można łącznie do 16 GB RAM o częstotliwości pracy do 1333 MHz w trybie standardowym i 2000 MHz po podkręceniu. Do instalacji kart rozszerzeń przewidziano gniazda: dwa PCI-Express x16 (drugie pracuje w trybie x4) , jedno PCI-Express x1 i trzy PCI. Płyta obsługuje system graficzny ATI CrossFireX.

Mostek południowy pozwala na obsługę sześciu napędów SATA 6 Gb/s co w pełni wykorzystuje płyta. Dodatkowo dzięki układowi JMicron JMB368 możemy podłączyć dwa napędy ATA133/100/66.

Na tylnym panelu umieszczono: gniazdo PS2 klawiatury/myszy, RS232, optyczne SPDIF, sześć mini-jack, RJ45, sześć USB 2.0 i dwa USB 3.0. Te ostatnie obsługiwane są przez układ NEC. Za obsługę dźwięku odpowiada kodek Realtek ALC892, zaś sieci Realtek RTL8111DL. Płytę wykonano z dobrej jakości , odpornych na wysokie temperatury komponentów.

System chłodzenia to dwa niewielkie radiatory na chipsecie – brak natomiast radiatora na sekcji zasilania.

MSI 870A-G54 została wyposażona w system APS kontrolujący fazy zasilania i dostosowujący ich pracę do aktualnych potrzeb. Na płycie znalazł się także znany OC Genie do automatycznego podkręcania a także pokrętło do zmiany częstotliwości HTT.

W testach płyta wykazała się dobrą wydajnością i stabilnością pracy. Pozwalała także na podkręcenie procesora i pamięci w czym pomaga dobry BIOS.

Niestety w instrukcji obsługę procesorów ograniczono do modeli maksymalnie czterordzeniowych, ale można przypuszczać, że także i układy sześciordzeniowe powinny funkcjonować, chociaż przed taką kombinacją lepiej sprawdzić to dokładnie u producenta ( na razie brak listy obsługiwanych procesorów dla tej konstrukcji). To pierwsza , może nie tyle wada, ale niewiadoma MSI 870A-G54. Drugą było funkcjonowanie systemu odblokowywania nieczynnych rdzeni procesora – niestety, mimo jego aktywowania, nasz testowy Phenom II 720, pracował nadal jako układ trzyrdzeniowy.

Uwzględniając nawet powyższe zastrzeżenia i tak musimy uznać MSI 870A-G54 za udaną konstrukcję – dobrze rozłożone elementy, solidne wykonania, duże możliwości rozbudowy komputera, obsługa SATA 6Gb/s i USB3.0 to bardzo duże zalety. Wady, nawet jeśli istnieją, i tak dla większości użytkowników nie będą odczuwalne.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: