MSI 890FXA-GD70

Płyta główna MSI 890FXA-GD70 dotarła do nas wraz z nowym sześciordzeniowym procesorem AMD. W czasie testów okazało się, że działa ona bardzo sprawnie. Charakteryzuje się także wysoką jakością wykonania i praktycznością całej konstrukcji.

MSI 890FXA-GD70 przeznaczona jest dla procesorów AMD pracujących na podstawce AM3. Sercem płyty jest chipset z mostkiem północnym AMD 890FX i południowym AMD SB850. To najdoskonalszy z chipsetów AMD, mimo iż nie ma zintegrowanego układu graficznego.

Niezwykle solidna konstrukcja, zastosowanie bardzo wysokiej jakości komponentów i estetyczne wykonanie, w przypadku tej płyty, idą w parze z dobrym rozłożeniem elementów. Nie było to łatwe ze względu na ich nagromadzenie. Na płycie umieszczono cztery gniazda modułów DDR3. Pamięci mogą pracować z częstotliwością do 2133 MHz po podkręceniu. Ich maksymalna łączna pojemność to 16 GB. System blokowania podpatrzono u Asusa: z jednej strony moduły się wsuwa z drugiej blokuje. Niestety sama czynność nie przychodzi tak łatwo jak u konkurencji – moduły dość opornie wskakują na swoje miejsce.

Zaskakuje liczba gniazd PCI-Express x16 – na płycie umieszczono ich aż pięć. Cztery z nich mogą działaś z pełną prędkością, jedno z prędkością x4. Oprócz nich karty rozszerzeń można instalować w jednym gnieździe PCI-Express x1 i jednym PCI.

Do podłączenia napędów służy: sześć gniazd SATA 6Gb/s, jedno PATA133 oraz jedno SATA 3 Gb/s obsługiwane wraz z eSATA na tylnym panelu przez układ JMB363. Na tylnym panelu umieszczono także: dwa gniazda PS2, dwa SPDIF, dwa RJ45 (kontrolery Realtek RTL8111DL), sześć mini-jack i osiem USB. Jedno z USB to gniazdo combo z eSATA, zaś dwa (niebieskie) są obsługiwane przez układ NEC uPD720200F1 i mogą pracować w trybie USB 3.0. Na płycie zainstalowano także układ VIA VT6315N obsługujący dwa gniazda IEEE1394, ale trzeba je podpiąć ze złącz podobnie jak sześć dodatkowych USB.

Pięciofazowy system zasilania to znany z innych płyt MSI DrMOS łączacy układy zasilające i charakteryzujący się wysoką skutecznością i sprawnością działania. DrMOS funkcjonuje sprzętowo bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

Płyta może posłużyć jako platforma do podkręcania procesorów. Na jej panelu sterowania umieszczono przyciski dotykowe: POWER, RESET, GREEN POWER oraz OC Gear oraz przełącznik OC Drive. OC Gear uruchamia układ automatycznie podkręcający procesor i pamięć. Pokrętło OC Drive pozwala zaś na podnoszenie częstotliwości HTT. Na płycie umieszczono też wyświetlacz informujący o stanach POST BIOSu. BIOS jest bardzo rozbudowany, wyposażono w mnóstwo funkcji o dużych zakresach ustawień. Znajdziemy tutaj także funkcję odblokowującą nieczynne rdzenie procesora.

MSI 890FXA-GD70, pomimo że była to dość wczesna wersja płyty, działała bardzo sprawnie i przez testy przeszła znakomicie. Bardziej wymagający zwolennicy procesorów AMD będą z niej zadowoleni.