MSI 970A-G45

MSI 970A-G45 jest kolejną płytą główną pod procesory AMD, którą specjalnie dla was przetestujemy. Konstrukcja ta charakteryzuje się zgodnością z procesorami AMD Bulldozer, niską ceną oraz dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi podkręcanie, przez co może być bardzo ciekawą propozycją dla osób, które szukają rozwiązań jednocześnie dobrych i tanich.

Budowa

MSI 970A-G45 to płyta w formacie ATX, którą skonstruowano specjalnie dla procesorów AMD z wbudowanym kontrolerem pamięci DDR3. Płytę wyposażono w najnowszą podstawkę AM3+, lecz bezproblemowo obsłuży ona także procesory przeznaczone na trochę starszą podstawkę AM3. Ponadto znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2133, po dwa sloty PCI oraz PCI-Express x1, a także dwa sloty PCI-Express 2.0 x16. Ciekawe są zwłaszcza ostatnie wymienione sloty, bo pozwalają one na uruchomienie dwóch kart graficznych w trybie CrossFireX w celu zwiększenia ich wydajności.

Płyta MSI 970A-G45 ma chłodzenie zasłaniające chipset i sekcję zasilania. Jest ono pasywne i niewielkich rozmiarów, co powinno być wystarczające nawet do najmocniejszych konstrukcji, jednak dla bezpieczeństwa wolelibyśmy tu widzieć większy radiator, taki jak w Asusie M5A97 Evo.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Wielkie RTX 4070 od MSI

Najnowsza konstrukcja MSI charakteryzuje się też zastosowaniem 5-fazowego układu zasilania, który ma wystarczyć do stabilnego działania wszystkich procesorów AMD dostępnych w sklepach. Poradzić ma też z nadchodzącymi ośmiordzeniowymi jednostkami AMD Bulldozer, lecz nie wiemy, czy bezpieczne będzie podkręcanie ich.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 892, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Możliwości

Płyta została wyposażona w najnowszy chipset ze średniej półki cenowej - AMD 970, przez co spodoba się zwykłym użytkownikom oraz entuzjastów z mniej zasobnymi portfelami. O układzie tym jednak nie wiadomo nic nowego poza faktem, iż na pewno będzie on wspierał ośmiordzeniowe procesory Bulldozer, czego nie możemy spodziewać się po płytach wyposażonych w starsze chipset z rodziny AMD 800.

MSI 970A-G45 charakteryzuje się całkiem sporą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy zatem sześć portów USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F.

Jeżeli zechcemy podłączyć do MSI 970A-G45 dyski twarde, będziemy mogli to zrobić za pomocą sześciu portów SATA działających w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

UEFI

Nie możemy narzekać na UEFI MSI 970A-G45. Płyta ma wszystkie potrzebne funkcje potrzebne do overclockingu takie jak zamiana zegarów i napięć, a także konfigurowanie ustawień pamięci RAM. Ponadto MSI dodał tu swoje autorskie rozwiązanie OC Genie II, czyli funkcje ułatwiających podkręcanie, które spodobają się użytkownikom dopiero zaczynającym przygodę ze zwiększaniem wydajności swojego komputera.

Wyniki testów

MSI 970A-G45
MSI 970A-G45
MSI 970A-G45
MSI 970A-G45

Jak widać, płyta główna ma niezwykle mały wpływ na wydajność komputera. Wszystko z powodu zintegrowania z procesorem znacznej większości kluczowych kontrolerów, które mają największy wpływ na wydajność.

Wnioski

MSI 970A-G45 to płyta główna godna polecenia. Ma całkiem niezłe możliwości i kosztuje przy tym jedyne 330 zł, co sprawia, że z całą pewnością będzie nią zainteresowany niezbyt zamożny użytkownik oczekujący możliwości nieco większych niż standardowe. Takich płyt na rynku powinno być jak najwięcej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: