MSI 990FXA-GD65

MSI 990FXA-GD65 to bardzo interesujący produkt, który może przede wszystkim zaciekawić użytkowników procesorów AMD, którzy czekają na najnowsze topowe konstrukcje firmy, czyli układy z serii Bulldozer. Na opisywanej przez nas płycie głównej będą mogły one bezproblemowo działać. Sprawdźmy, czy warto zaopatrzyć się w nią jeszcze przed premierą nowych jednostek ze stajni AMD.

Budowa

MSI 990FXA-GD65 jest konstrukcją wykonaną w formacie ATX i przeznaczoną specjalnie dla procesorów AMD wyposażonych w kontroler pamięci DDR3. Płytę wyposażono w najnowszą podstawkę socket AM3+, ale jest ona kompatybilna wstecznie z podstawką AM3, więc uruchomimy na niej też obecnie dostępne procesory. Na płycie możemy znaleźć cztery banki pamięci DDR3-2133, jeden slot PCI, cztery sloty PCI-Express x1, a także dwa sloty PCI-Express 2.0 x16. Dzięki ostatnim wymienionym slotom możemy połączyć dwie karty graficzne w trybie SLI lub CrossFire w celu zwiększenia ich wydajności.

Płyta MSI 990FXA-GD65 ma bardzo duże i ładnie wyglądające chłodzenie. Składa się ono z radiatorów znajdujących się na chipsecie oraz sekcji zasilania. Nie mamy mu nic do zarzucenia.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Wielkie RTX 4070 od MSI

MSI w swoim nowym produkcie zastosowało mocny 10-fazowy układ zasilania. Powinien on wystarczyć do wszystkich procesorów AMD, w tym nadchodzących Bulldozerów, także podkręconych.

Układ dźwiękowy, który zastosowano na płycie głównej to Realtek ALC 892 - standardowa konstrukcja tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników, którzy nie będą chcieli go zmienić na droższą dedykowaną kartę dźwiękową.

Możliwości

Płytę główną wyposażono w chipset AMD 990FX, przez co spodoba się entuzjastom. O nowościach zastosowanych w tym układzie niestety nie wiadomo niemal nic. Jedyna ujawniona informacja jest taka, że na pewno zadziała ona z nadchodzącymi we wrześniu/październiku procesorami AMD Bulldozer.

MSI 990FXA-GD65 całkiem szeroką gamą wyjść oraz wejść. Na tylnym panelu płyty zobaczyć można osiem portów USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Oprócz tego MSI zdecydowało się tu zastosować przycisk służący do czyszczenia ustawień CMOS.

Zamiar podłączenia dysku twardego do MSI 990FXA-GD65 możemy spełnić za pomocą sześciu portów SATA działających w standardzie 3.0, które mogą pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

UEFI

MSI 990FXA-GD65 zostało wyposażone w UEFI o wyglądzie zwykłego BIOSu. Jest to rozwiązanie co najmniej ciekawe i łączące zalety obu rozwiązań. Dzięki temu starzy wyjadacze nie będą musieli przyzwyczajać się do nowego interfejsu, zaś nowi użytkownicy komputera będą mogli go obsługiwać za pomocą myszy. Najważniejsze jednak jest to, że są w nim zawarte wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do komfortowego sterowania ustawieniami komputera oraz podkręcania go. Pojawiła się tu też autorska funkcja MSI służąca automatycznemu podkręcaniu - OC Genie II.

Wyniki testów

MSI 990FXA-GD65
MSI 990FXA-GD65
MSI 990FXA-GD65
MSI 990FXA-GD65

Jak widać, płyta główna ma niezwykle mały wpływ na wydajność komputera. Wszystko z powodu zintegrowania z procesorem znacznej większości kluczowych kontrolerów mających największy wpływ na wydajność komputera.

Wnioski

MSI 990FXA-GD65 jest dobrą płytą główną, jednak ma też swoje wady. Należy do nich brak portów FireWire i eSATA, niektórych może też mierzić UEFI wyglądające jak BIOS. Warto za to pochwalić MSI za dobrą sekcję zasilania, całkiem niezłe chłodzenie oraz funkcje automatycznego podkręcania, które spodobają się użytkownikom chcącym zwiększyć wydajność swojego komputera bez przyswajania dodatkowej wiedzy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: