MSI B75A-G43

MSI B75A-G43 to jedna z najtańszych nowości w ofercie MSI. Od razu widać, że mamy do czynienia z konstrukcją budżetową. Brakuje tu między innymi dodatkowych funkcji służących do podkręcania. Mimo to jej cena zachęca do kupna i zrobienia z niej szkieletu domowego komputera.

Budowa

MSI B75A-G43 jest to konstrukcja w pełnym formacie ATX .Została ona przygotowana specjalnie dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge oraz najnowszej Ivy Bridge działających na podstawce LGA1155. Płyta główna została wyposażona w cztery sloty pamięci DDR3, co można uznać za standardową liczbę. Zabrakło tu czterokanałowego kontrolera znanego z wydanych w listopadzie 2011 procesorów Sandy Bridge-E, bo Intel nie przewidział użycia go w jednostkach typowo konsumenckich. Więcej informacji o chipsecie Intel Z77, procesorach Ivy Bridge oraz ich architekturze znajdziecie w artykule im poświęconym, który niebawem pojawi się na łamach PCWorlda.

Karty graficzne i karty rozszerzeń należy umieścić w trzech slotach PCI, dwóch slotach PCI-E x1 lub dwóch PCI-Express x16, z których jeden działa z pełną prędkością. Sloty te mają większą przepustowość niż PCI-E 2.0, pozwolą więc przyszłym kartom graficznym rozwinąć skrzydła. Obecnie możliwości tego interfejsu teoretycznie wykorzystują jedynie Radeony HD 7900 oraz GeForce GTX600. Dzięki slotom PCI-E x16 możliwe będzie uruchomienie nawet dwóch kart graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach. Jest to technologia coraz częściej spotykana nawet w najtańszych płytach głównych, chociaż jeszcze stosunkowo niedawno była czystą egzotyką.

Zobacz również:

  • Wielkie RTX 4070 od MSI

Chłodzenie

MSI B75A-G43 została wyposażona w trzy małe radiatory, znacznie mniejsze niż w przypadku droższych płyt MSI. Dwa z nich znalazły się na czterofazowej sekcji zasilania. Z przykrością stwierdzamy, że nie zostały one połączone rurką cieplną. Jest to rozwiązanie stosowane głównie droższych konstrukcjach, jednak zdecydowanie pomaga ono w bardziej efektywnej wymianie ciepła. Trzeci, najmniejszy radiator został zainstalowany na chipsecie. Na żadnym elemencie płyty głównej nie ma założonego wentylatora. Konstrukcja jest chłodzona w pełni pasywnie i co się z tym wiąże - absolutnie bezgłośnie.

MSI B75A-G43 cechuje się niewielką liczbą portów. Na tylnym panelu płyty znajdziemy: wejście PS/2, cztery porty USB 2.0, dwa USB 3.0, port Ethernet, a także ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Chipset Z77 wykorzystuje możliwości zintegrowanej z procesorem karty graficznej, więc na płycie znalazły się wyjścia obrazu: VGA, DVI oraz HDMI.

Z kolei na laminacie płyty zostały wyprowadzone punkty do pomiaru napięć, przycisków podkręcania, resetowania komputera i czyszczenia CMOS. Są to jednak możliwości przeznaczone głównie dla zaawansowanych użytkowników, a do nich nie jest przeznaczona testowana przez nas konstrukcja. Do płyty głównej można podłączyć nawet pięć wentylatorów. Jest to liczba w zupełności wystarczająca większości użytkowników, którzy nie wymagają potężnego chłodzenia komputera.

MSI B75A-G43 obsługuje dyski za pomocą sześciu portów SATA, z których jedno używa standardu 3.0, a zatem jego maksymalna przepustowość wyniesie około 750MB/s.

BIOS

MSI B75A-G43 została wyposażona w bardzo czytelny i estetyczny BIOS typu UEFI o nazwie Click BIOS II. Ze względu na ograniczenia chipsetu płyta nie daje nam możliwości podkręcania procesora. UEFI możemy oczywiście obsługiwać zarówno za pomocą klawiatury, jak też myszy. Naszym zdaniem interfejs jest bardzo ładny i czytelny. Co prawda trochę czasu zajęło nam przyzwyczajenie się do tego, jednak koniec końców uznaliśmy go za niemal idealny.

Wydajność

MSI B75A-G43 w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty, co oznacza, że BIOS płyty został wykonany z odpowiednią starannością i nie zawiera rażących błędów. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak jest to spowodowane niepewnością pomiarową.

Wnioski

MSI B75A-G43 jest płytą główną przeznaczoną dla najmniej wymagających użytkowników komputerów. Brak dodatkowych możliwości, małe i słabe (acz wystarczające) chłodzenie oraz wyjątkowo mała liczba portów nie zachęcają do jej kupna. Może wydawać się, że płyta ta nie reprezentuje sobą nic ciekawego. Jednak warto pamiętać o tym, że entuzjaści to niewielki procent rynku użytkowników komputerów. Znaczącą większość stanowią ludzie, którzy nie wiedzą, co siedzi pod maską ich maszyny, która ma po prostu działać. Przy zachowaniu odpowiedniej ceny, MSI B75A-G43 może stać się jedną z najpopularniejszych konstrukcji na rynku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: