MSI Big Bang Fuzion

> MSI Big Bang Fuzion początkowo szokuje ceną. Jednakże po zapoznaniu się z możliwościami tej płyty z podstawką LGA1156, wielu użytkowników dojdzie do wniosku, że warto dokonać jej zakupu. MSI Fuzion oprócz znakomitego dopracowania i ogromnych, znanych już z innych drogich płyt tej firmy możliwości, oferuje użytkownikowi, przynajmniej w teorii, prawdziwą rewolucję w budowie systemów graficznych.

Płyta MSI Big Bang Fuzion była jedną z najbardziej oczekiwanych na rynku. Wszystko za sprawą zastosowanego na niej układu Lucid Hydra 200. Zanim opiszemy jego przeznaczenie przybliżymy nieco inne szczegóły płyty.

MSI Fuzion to płyta z podstawką LGA1156 której głównym układem jest chipset Intel P55. Jednakże w tym przypadku to właściwie tylko podstawa do wielu innych dodatków.

Płytę wyposażono w cztery gniazda do modułów DDR3 o częstotliwości pracy do 2133 MHz. Dla kart rozszerzeń przewidziano trzy gniazda PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Podłączyć możemy dziesięć napędów SATA 3 Gb/s: sześć obsługuje chipset , cztery dwa układy JMicron JMB322. Na tylnym panelu są jeszcze dwa gniazda eSATA (combo z USB 2.0) obsługiwane przez układ JMicron JMB362, dodatkowo zaś dzięki układowi JMicron JMB363 podłączyć można dwa napędy PATA133. Do dyspozycji użytkownika są dwa gniazda RJ-45 (kontrolery Realtek RTL8111D), IEEE1394 (na tylnym panelu i złącze na płycie – kontroler VIA VT6315N) i gniazda PS2 myszy i klawiatury.

Układ dźwiękowy Realtek ALC889 umieszczono na osobnej karcie instalowanej w gnieździe PCI-Express x1. W tym przypadku karta dźwiękowa ma bardzo duże możliwości łącznie z obsługą Creative EAX Advenced HD 5.0, Creative ALchemy i THX TruStudio PC.

Płytę wyposażono w takie znane rozwiązania jak DrMOS, APS, czy układ OC Genie do automatycznego podkręcania. Jest także moduł V-Check Point do dokładnego pomiaru napięć podstawowych podzespołów. Dotykowe przyciski Green Power, Reset i Power ułatwiają pracę z płytą nie umieszczoną w obudowie. Podkręcanie ułatwia niezwykle rozbudowany BIOS z mnóstwem funkcji o ogromnych zakresach ustawień i opisywany już u nas panel OC Dashboard.

Najważniejszy na płycie jest jednak układ Lucid Hydra 200. W czasie rzeczywistym analizuje on kod gry i dokonuje jego podziału na tyle części, ile mamy dostępnych układów graficznych w komputerze. Każda z kart otrzymuje do przetworzenia swoją część obrazu, a kod DirectX jest przechwytywany zanim jeszcze dotrze do kart graficznych. Brzmi może nieco zagmatwanie, ale w praktyce można łączyć moc obliczeniową całkowicie różnych kart graficznych. Można więc zbudować system graficzny złożony z różnych kart NVIDII (N-Mode) np.: GeForce 285 GTX i GeForce 260 GTX, lub ATI (A-Mode) np.: Radeona HD 4890 i Radeona HD 4870. Do działania potrzebna jest tylko instalacja odpowiednich sterowników dostarczanych wraz z płytą.

MSI Fuzion w pełni wspiera tryby SLI x16 i CrossFire x16, także w przypadku zastosowania różnych kart graficznych. To jednak nie wszystko: pod kontrolą systemu Microsoft Windows 7 dostępny jest jeszcze tryb X-Mode w który można łączyć w systemy graficzne karty różnych producentów.

Płyta pracuje niezwykle wydajnie i stabilnie, doskonale podkręca procesor i pamięć. Jednakże dyskusyjna jest przydatność zastosowanego systemu graficznego. Układ Lucid Hydra 200 wymaga stosowania specjalnych sterowników. W praktyce okazuje się także, że nie spełnia wszystkich obietnic - nie jest w stanie połączyć naprawdę wszystkich kart graficznych a w części testów systemy z wielu kart osiągają nawet niższe wyniki niż pojedyncze karty. Poświęcimy temu osobny artykuł.

MSI Big Bang Fuzion to płyta doskonale wykonana, znakomicie nadająca się do podkręcania. Jej najważniejszą cechą ma być możliwość budowy systemów graficznych z różnych kart, ale właśnie jej sprawne działanie może być przedmiotem gorącej dyskusji i niemałym wyzwaniem dla doświadczonych użytkowników. Niestety, w tej sytuacji wysoką cenę płyty trudno będzie uzasadnić.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: