MSI Big Bang-Trinergy (MS-7580)

Konstrukcja płyty MSI Big Bang-Trinergy dowodzi, że można ominąć część ograniczeń niejako przypisanych do platformy LGA1156. Prezentowana płyta przeznaczona jest dla prawdziwych entuzjastów wydajności, cechuje się bardzo dobrymi osiągami, ogromnymi możliwościami i doskonałym wykonaniem.

Konstrukcja płyty MSI Big Bang-Trinergy dowodzi, że można ominąć część ograniczeń niejako przypisanych do platformy LGA1156. Prezentowana płyta przeznaczona jest dla prawdziwych entuzjastów wydajności, cechuje się bardzo dobrymi osiągami, ogromnymi możliwościami i doskonałym wykonaniem.

MSI Big Bang-Trinergy podoba się już po wyjęciu z pudełka – została wykonana niezwykle solidnie a przy tym estetycznie. Do budowy płyty użyto tylko najwyższej jakości komponentów np. kondensatorów typu HI-C Cap. Płyta z podstawką LGA1156 współpracuje z procesorami Intel Core i7 800 i Core i5.

System zasilania został zbudowany według założeń jakie w MSI nazywane są Dr.MOS. Dzięki zintegrowaniu elementów zasilania udało się osiągnąć wyższą sprawność przy jednoczesnym obniżeniu emisji ciepła. Technologia ta pozwala także na oszczędzania energii i to z poziomu sprzętu, niezależnie od systemu operacyjnego. Co więcej na płycie zastosowano aktywne sterowanie fazami zasilania tak aby możliwości sekcji zasilania zawsze odpowiadały rzeczywistym potrzebom procesora. Za dostarczanie prądu do procesora odpowiada sekcja ośmiofazowa, zaś do pamięci oddzielna sekcja dwufazowa.

Płytę przeznaczono dla entuzjastów, nie dziwi zatem zainstalowanie na niej układu odpowiedzialnego za podkręcanie – OC Genie. Na płycie umieszczono przycisk uruchamiający ten układ. Dzięki niemu możliwe jest automatyczne, bardzo szybkie podkręcenie o kilkadziesiąt procent procesora i pamięci. Układ wyszukuje najwyższe ustawienia procesora i pamięci i dostosowuje do niech odpowiednio napięcia zasilania. W przypadku naszej płyty włączenie funkcji powodowało wzrost wartości bazowej do 197 MHz, częstotliwości pracy procesora do 3722 MHz (mnożnik zredukowany do x19, funkcja Turbo Bost nieaktywna). Częstotliwość pracy pamięci wynosiła 1572 MHz przy niezmienionych czasach dostępu – 8-8-8-24. Napięcie zasilania rdzeni procesora zostało podniesione do 1,525 V, VTT do 1,381 V, a pamięci do 1,68 V. Lubiących gadżety fanów podkręcania ucieszy panel OC Dashboard. Podłącza się go kablem przez gniazdo na tylnym panelu płyty. Na OC Dashboard znajduje się wyświetlacz i trzy przyciski – jeden do wybierania funkcji, i dwa do zmiany ustawień. Dzięki temu możliwe jest podniesienie napięć zasilania procesora, chipsetu i pamięci, kontrola temperatury procesora, płyty i elementów układu zasilania, prędkości obrotowej układu chłodzenia, a także kontrola częstotliwości wartości bazowej.

Na płycie odnajdziemy też zestaw przełączników V Switch dzięki którym możliwe jest podniesienie napięcia rdzeni procesora (o 0,1V), mostka północnego (o 0,2V), pamięci (o 0,2V) i chipsetu (o, 0,2V).

Doświadczeni overclockerzy na pewno będą zadowoleni z BIOS-u: funkcji jest bardzo dużo, zakresy ustawień ogromne, można zapisywać profile ustawień, dostaje się mnóstwo informacji na temat aktualnych ustawień i warunków pracy płyty. Dzięki podkręcaniu za pomocą BIOS-u uzyskuje się także znacznie lepsze wyniki niż z użyciem funkcji OC Genie.

Do płyty dołączone jest kilka aplikacji w tym bardzo udana ControlCenter. Przekazuje ona informacje o wszystkich ustawieniach płyty oraz ze wszystkich czujników, a także pozwala na ich zmianę z poziomu systemu operacyjnego.

Kolejnym ukłonem w stronę entuzjastów są umieszczone na płycie przyciski: wspomniany wcześniej OC Genie, Clear CMOS (zabezpieczony pokrywką, aby uniemożliwić jego przypadkowe użycie) oraz dotykowe: POWER, RESET i GREEN POWER.

Oprócz informacji wyświetlanych na panelu OC Dashboard, dostajemy także informacje o liczbie aktywnych faz zasilania z wyświetlacza umieszczonego na samej płycie pomiędzy podstawką procesora, a gniazdem PCI-Express . Ponadto obok gniazda zasilania 24-pin umieszczono panel dzięki któremu możliwy jest łatwy pomiar podstawowych napięć zasilania elementów płyty i procesora.

Do tej pory słabością płyt z podstawką LGA1156 była niewielka liczba (16) linii PCI-Express wynikająca z integracji kontrolera w samym procesorze. W MSI ominięto to ograniczenie dzięki umieszczeniu na płycie układu NVIDIA nForce200 obsługującego 32 linie PCI-Express. Dzięki temu karty NVIDII mogą pracować w trybie SLI x16 bądź też nawet w trybie 3-way SLI (trzy karty graficzne). Płyta pozwala także na montaż dwóch kart graficznych ATI pracujących w trybie CrossFireX także na łączach o szybkości x16.

Do instalacji pamięci służą cztery gniazda do modułów DDR3. Maksymalna pojemność pamięci to 16 GB, a częstotliwość pracy 2133 MHz (w trybie OC). Dwa gniazda sieciowe obsługiwane są przez układy Realtek 8111DL. Za obsługę gniazd IEEE1394 odpowiada układ VIA VT6315N.

Na płycie brak zintegrowanego układu dźwiękowego. Zamiast niego dostarczana jest oddzielna karta dźwiękowa korzystająca z kodeka Realtek ALC889, ale wspierająca takie technologie jak Creative EAX ADVENCED HD 5.0, Creative ALchemy czy THX TruStudio PC. Na karcie umieszczono wyjścia: optyczne i elektryczne SPDIF i sześć mini-jack. Te ostatnie podświetlono diodami o odpowiednich kolorach co ułatwia właściwe podłączenie kabli przy słabym oświetleniu.

Układ Intel P55 może obsłużyć sześć napędów SATA. Na płycie umieszczono także układy: JMicron JMB322 do kolejnych czterech napędów SATA i JMicron JMB362 dla dwóch napędów eSATA. Jest także układ JMicron JMB363 obsługujący złącze dla dwóch napędów PATA.

Karty rozszerzeń można instalować w gniazdach: trzech PCI-Express x16, dwóch PCI-Express x1 (to najbliższe podstawki procesora służy do montażu karty dźwiękowej) i dwa PCI.

Na tylnym panelu umieszczono dwa gniazda PS2 dla myszy i klawiatury, osiem gniazd USB, dwa RJ-45, jedno IEEE1394, dwa combo eSATA/USB i do podłączenia panelu OC Dashboard.

System chłodzenia płyty zbudowany jest z dwóch bardzo dużych radiatorów na elementach sekcji zasilania i nieco mniejszego na układzie nForce200 połączonych ze sobą grubą, 8-mm rurką cieplną. Na układzie P55 umieszczono oddzielny, mniejszy radiator.

Rozłożenie elementów płyty jest bardzo dobre jak na takie nagromadzenie elementów. Dopiero instalacja trzech kart graficznych z szerokim systemem chłodzenia zasłoni część gniazd, choć i wtedy będzie możliwe korzystanie z większości z nich. Na płycie istnieje też możliwość wykorzystania systemu MSI Winki, wykorzystującego pamięć flash USB i umożliwiającego używanie komputera m.in. do odsłuchiwania muzyki, przeglądania Internetu , zdjęć czy korzystania ze Skype’a bez ładowania systemu operacyjnego z dysku. Ten sam rodzaj pamięci wykorzystywany jest przy funkcji MFlash – dzięki niej można zapisać kopię BIOS-u i odtworzyć go w przypadku uszkodzenia BIOS-u na płycie.

Jak się okazuje niesamowite nagromadzenie funkcji nie przeszkadza płycie w niezwykle sprawnym działaniu. Wszystkie testy przeszła ona znakomicie, pracujący wydajnie i stabilnie. Doskonale sprawdzają się także wszystkie opisane wyżej rozwiązania.

MSI Big Bang-Trinergy (MS-7580) to najbardziej zaawansowana płyta z podstawką LGA1156 jaką do tej pory testowaliśmy. Ogromna liczna gniazd, doskonałe wykonanie, nowoczesne i skuteczne dodatkowe funkcje, dobra karta dźwiękowa a także zwiększona liczba linii PCI-Express sprawiają, że zainteresuje ona każdego entuzjastę. Na płycie brak tylko gniazd USB 2.0 i SATA 6Gb/s, ale na używanie tych nowych rozwiązań na razie jest jeszcze za wcześnie. Jednakże zapał do jej zakupu skutecznie studzi horrendalna cena.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: