MSI CR620

CR620 to notebook zbudowany na nowoczesnej platformie Intela Calpella z procesorem Core i5 540M, który standardowo pracuje z zegarem 2.53GHz, obsługuje technologię Turbo Boost i HyperThreading. W przeciwieństwie do starszej generacji procesorów Core 2 Duo, najnowsze procesory z rodziny Arrondale zintegrowane są z kontrolerem pamięci i układem graficznym Intel HD Graphics.

Komputer wyposażony jest w system operacyjny Windows 7 Home Premium oraz 15,6-calowy ekran o rozdzielczości 1366x768 piksel. Do testów trafił model przedprodukcyjny netbooka, dlatego model finalny obudowy wg producenta może się jeszcze trochę zmienić. Pod względem stylistyki notebook ten należy do kategorii „stonowanych” konstrukcji, o wyważonej stylistyce. Wykonany jest na wysoki połysk z charakterystycznym wzorek pasków, ma wygodną klawiaturę z osobną częścią numerycznych (35x10,5 cm – dł./szer.), która wyposażona jest w nieduże szeroko rozstawione klawisze. Nam bardzo spodobała się wąska po bokach ramka matrycy, która powoduje że ekran wydaje się dłuższy niż w rzeczywistości.

W przeciwieństwie do większości notebooków, MCI620 większość gniazd ma wyprowadzonych z tyłu obudowy. Baterie ma płaska i umieszczona jest ona z przodu z prawej strony notebooka. Komputer wazy 2,4 kg, obudowa ma zwężający się profil ku przodowi i dodatkowo liczne „wcięcia”, które powodują że wydaje się na dużo cieńszą (374x248x35 mm – dł./gł./wys.).

Matryca

Zastosowana matryca o przekątnej 15,6 cali i rozdzielczości 1366x768 pikseli generuje średniej jakości obraz, nie jest zbyt równomiernie podświetlona (78 % - ma niedoświetlony górny brzeg ekranu) i ma dosyć zimną temperaturę barwową (7242 K). Jasność i kontrast nie odbiegają zbytnio od średniej.

Podzespoły

Za wydajność MSI CR620 odpowiedzialny jest układ Intel Core i5 540M, który standardowo pracuje z zegarem 2.53GHz, obsługuje technologię Turbo Boost i technologii HyperThreading (co pozwla mu na wykonywanie czterech wątków jednocześnie). Wg producent TDP ma na poziomie 35 W, pamiętajmy jednak o tym że obejmuje ono również zintegrowany w procesorze kontroler pamięci i układ graficzny. Kolejna nowością jest zastosowanie technologii Turbo Boost Pozwala ona na zachowanie skalowalności pracy procesora na różnych aplikacjach, dynamiczne zarządzanie jego prędkością i pracą rdzeni. Dla przykładu np. programy jednowątkowe są przetwarzane tylko przez jeden rdzeń, a pozostałe (jeżeli są nieużywane) przechodzą w stan uśpienia C6. Co istotne wykorzystywany rdzeń jest automatycznie przetaktowany poprzez podniesienie mnożnika. Procesor więc „inteligentnie” dostosowuje swoją wydajność do aktualnych potrzeb, co istotne monitoruje on temperaturę i zużycie energii, tak aby zachować optymalny komfort pracy.

Zintegrowany w procesorze układ graficzny GMA HD wykonany jest w technologii 45nm, a nie jak CPU, w 32 nm i oferuje o ok. 40% lepszą wydajność (3DMark06 1547 pkt) niż GMA 4500MHD (3DMark06 ok. 1100 pkt). GMA HD sprzętowo posiada wsparcie DirectX 10,Shader Model 4.0 i OpenGL 2.0 i Clear Video Technology HD. Pod względem wydajności klasyfikuje się jednak poniżej zintegrowanego GeForca 9400M z platformy ION NVIDII.

Osoby często przenoszące duże zbiory danych z pewnością będą zadowolone z wbudowanego gniazda eSATA, które pozwala na wykorzystanie szybkich dysków zewnętrznych. Przyda się też gniazdo HDMI, które pozwoli podłączyć notebooka do telewizora.

Czas pracy na baterii

MSI CR620 pod względem czasu pracy na baterii nie pobije energooszczędnych platform ULV, jednak z uwagi na zamontowany w nim niewielki akumulator o pojemności 4400 mAh, uzyskany wynik ponad trzech godzin ciągłej pracy należy uznać za dobry. Pozostaje jednak duży niedosyt, bo oczekiwaliśmy jednak dużo lepszego wyniku i zastosowania pojemniejszej baterii, w końcu konstrukcja z 15,6 calową matryca nie musi być super lekka.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: