MSI EX620-009PL

Nowy laptop MSI ze średniej półki wpisuje się w ostatnie trendy montowania napędów Blu-ray i "ściskania" wyświetlaczy do proporcji obrazu typowych dla kina. Matryce 16:9 dobrze spisują się w odtwarzaniu filmów, lecz niekoniecznie zadowolą użytkowników aplikacji biurowych.

EX620 aspiruje do roli domowego centrum multimedialnej rozrywki, toteż powinien się odpowiednio prezentować – w końcu nie po to kupuje się nowoczesny sprzęt, by go potem wstydliwie chować po kątach. Pod tym względem MSI wypada całkiem nieźle, dużo lepiej od innych modeli tej firmy, chociaż nie spodziewaj się stylowego wzornictwa na miarę notebooków Sony, HP z serii Pavilion, ASUSA, Toshiby czy choćby Acera. Ciemnogranatowe, lśniące wieko z falistym wzorkiem i srebrnym logo producenta pośrodku, srebrna, gładka powierzchnia wokół klawiatury, ozdobiona falą podobnie jak wieko składają się na urządzenie dalekie od arcydzieła designu, ale bardzo zgrabne i miłe dla oka. Wydawać by się mogło, że przez 16-calowy ekran EX620 nie będzie zbyt wygodny w transporcie, lecz w rzeczywistości szerokość tego notebooka jest mniejsza niż modeli 15,4-calowych. Bardziej istotny dla wędrowców będzie więc fakt, iż sama pokrywa wydaje się za giętka na trudy częstych podróży, a waga niemal 2,6 kg nie uprzyjemni noszenia sprzętu. Użytkownicy biznesowi, zwłaszcza pracujący z rozbudowanymi arkuszami czy dokumentami, będą zapewne narzekać na nieco mniejszą rozdzielczość pionową ekranu (matryca ma 1366x768 pikseli) niż w klasycznych modelach panoramicznych. Kółko przewijania w myszy częściej pójdzie w ruch. Z drugiej zaś strony, powinni być zadowoleni z wydzielonej klawiatury numerycznej, chociaż, tak jak w modelach z serii GX700, z jej powodu mocno zredukowano wielkość niektórych klawiszy (np. kursora, kropki i prawego Shift).

Laptop MSI zadowoli natomiast miłośników rozrywki w domu i poza nim – i to nie tylko za sprawą "kinowego" wyświetlacza, lecz także czytnika Blu-ray, subwoofera i głośników zgodnych z Dolby Home Theater, obecności gniazd HDMI oraz eSATA czy trybu Cinema ułatwiającego oglądanie filmów. Nasze testy wykazały, że matryca LCD cechuje się wysoką jasnością, ale małym kontrastem. Duży plus należy się jej za dobrą reprodukcję barw (niemal pełen zakres NTSC), aczkolwiek przydałaby się kalibracja, zwłaszcza w zakresie koloru niebieskiego, który wyraźnie dominuje.

Porządne podzespoły dały EX620-009PL wystarczająco dużą moc, by skutecznie konkurować z droższymi modelami. Jednak piętą achillesową notebooka MSI jest czas pracy na baterii. Tajwański producent przyzwyczaił nas do świetnych osiągów w tej dziedzinie, tymczasem EX620 działa bez zasilania sieciowego raptem niecałe 2,5 godziny. To za mało, by go uznać za mobilne narzędzie pracy. Za to do rozrywki będzie w sam raz.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: