MSI EX625

Zalety:

  • Ciekawy wygląd
  • Jakość wykonania
  • Dobra wydajność

Wady:

  • Krótki czas pracy na baterii

Jeden z pierwszych laptopów z układem graficznym ATI Mobility Radeon HD 4670. Łączy wydajność z przystępną ceną, w rzeczywistości to tańsza wersja modelu GX627. Chociaż MSI poleca ten model do oglądania filmów to według nas EX625 będzie również dobrym wyborem dla graczy szukających tańszych rozwiązań.

Wbrew zapewnieniom producenta MSI EX625 nie zastąpi nam kina, a wbudowane głośniczki głośników do kina domowego. MSI EX625 jednak do oglądania filmów się jak najbardziej nadaje, a generowany przez niego dźwięk jest z pewnością lepszy niż w większości tanich laptopów. To dobrze wykonany laptop o dobrym współczynniku wydajności do ceny. Co istotne, dobrze spisuje się również w grach.

Obudowa

Obudowa laptopa wykonana jest z błyszczącego plastiku, który dodatkowo został ozdobiony liniami w kształcie fali. Pokrywa jest sztywna i dobrze chroni matrycę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki naniesionym wzorom fali na obudowie nieco mniej widoczne są odciski palców. Laptop jest porządnie wykonany, nawet przy mocniejszym docisku nic w nim nie trzeszczy, poszczególne elementy są dobrze spasowane.

MSI EX625 wyposażony jest w pełnowymiarową klawiaturę z oddzielną klawiaturą numeryczną. Tuż nad nią znajdują się dotykowe przyciski, które pozwalają sterować odtwarzaczem multimedialnym, uruchamiać tryb Eco, wbudowaną kamerę, Bluetooh, sieć bezprzewodową, oraz dodatkowy przycisk, którego działanie możemy zdefiniować (P1). Tuż obok nich znajduje się przycisk do uruchamiania laptopa. Ikonki sygnalizujące pracę dysku, klawiatury sieci bezprzewodowej, zasilania, baterii umieszczono przy prawej krawędzi laptopa, na tym samym poziomie co klawiaturę. Dodatkowy głośnik niskotonowy zamontowano na spodzie obudowy.

Przycisk Eco pozwala na uruchomienie jednego z 5 różnych trybów oszczędzania energii (gry, film, prezentacja, biurowy i Turbo Battery) aby maksymalnie wydłużyć czas pracy na baterii.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – modem, napęd optyczny, wyjście i wejście audio, USB

Przód – port podczerwieni

Prawa strona – ExpressCard 34, czytnik kart pamięci, USB, eSATA, HDMI, LAN, VGA, zasilanie, antena WiFi

Tył – Kensington Lock, otwory wentylacyjne, USB, bateria

Matryca

Zastosowana matryca o przekątnej 16 cali dysponuje rozdzielczością 1366x768 pikseli i jest wyposażona w powłokę typu "glare". W testach uzyskała przyzwoite wyniki w ocenie wierności odwzorowania barw (średnia DeltaE – 15 pkt). Trochę gorzej jest z równomiernością podświetlenia (79 %) - z testów wynika, że matryca ma lekko niedoświetlony górny obszar obrazu. Matryca pod względem oferowanej rozdzielczości nie odbiega od przeciętnych konstrukcji jest jednak trochę większa.

Podzespoły

EX625 wykorzystuje układ graficzny ATI Mobility Radeon HD 4670 o bardzo dobrym współczynniku wydajności do ceny, dwurdzeniowy procesor Intela Core 2 Duo T6400 o nominalnym taktowaniu 2 GHz i 3 GB pamięci (trzy moduły DDR2 – 800). Takie trio doskonale spisuje się w codziennej pracy jak i grach. Wyposażony jest też w bezprzewodową kartę sieciową Atheros AR928X (a/b/g/n), 320 GB twardy dysk (Fujitsu MHZ2320BH) oraz wieloformatową nagrywarkę LG GT10N.

Wydajność

Zastosowany dwurdzeniowy procesor Intela Core 2 Duo T6400 nie należy do najwydajniejszych, i pomimo tego że wykonany jest w technologii 45 um to współczynnik TDP ma dosyć wysoki (35 W). Do zastosowań domowych, mobilnej rozrywki jak najbardziej się nadaje. Wspiera go w tym 3 GB pamięci RAM, także nie mamy się co martwić wymaganiami Visty. Potwierdzają to wyniki testu PCMark Vantage (3424 pkt) i MobileMarka 2007 (169 pkt. w teście Productivity), które są nawet wyższe niż niektórych droższych laptopów.

Wydajność w grach

MSI EX625, pomimo tego że dysponuje słabszym procesorem, w grach jest wyraźnie wydajniejszy niż laptop Lenovo IdeaPad Y550 (Intel Core 2 Duo T8700, NVIDIA GeForce GT 130M). Potwierdzają to wyniki testu 3DMarka Vantage gdzie EX625 uzyskał 2851 pkt a Lenovo IdeaPad Y550 1989 pkt. To zasługa układu graficznego ATI Radeon Mobility HD 4670, który jest po prostu szybki. Tam gdzie Lenovo nie dawało rady, czyli uruchomienie gier S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky, FarCry 2 z wysoką liczbą detali i biblioteką DX 10, laptop MSI działa przyzwoicie (S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky 25 kl./s, FarCry 2 – 30 kl./s, IdeaPad adekwatnie 17 i 15 kl./s). Nawet Crysis w natywnej rozdzielczości matrycy i przy detalach ustawionych na wysokie działa całkiem sprawnie (27 kl./s) czyli o prawie 10 klatek szybciej niż na laptopie Lenovo.

Czas pracy na baterii

W teście pracy na baterii (Productivity - Mobile Marka) wytrzymał 154 minuty, to o pół godziny krócej niż średni czas pracy laptopów tego segmentu. Niestety pod względem długości pracy na baterii MSI EX625 podobnie jak model GX627 wypada poniżej oczekiwań.

Wyposażenie

Laptop wyposażony jest w trzy złącza USB (jedno z tyłu obudowy)z czytnik linii papilarnych, który pozwala na zablokowanie dostępu do systemu niepowołanym osobom, gniazdo HDMI i eSATA. Do dyspozycji mamy też bezprzewodowy interfejs Bluetooth oraz wbudowana kamerę internetową. Jest więc wszystko czego możemy potrzebować, co w połączeniu z dobrymi osiągami w grach czyni ten laptop szczególnie atrakcyjnym dla graczy nie chcących wydawać ponad 5 000 zł na przenośną maszynę do grania.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier