MSI EX630-003PL

Zalety:

  • Ekran 16:9 HD Ready
  • Wysoka wydajność grafiki
  • Wyjścia HDMI i eSATA
  • Rozsądna cena

Wady:

  • Niska wydajność ogólna
  • Krótki czas pracy na baterii
  • Wysoki poziom hałasu

Kinowy laptop MSI oparty na podzespołach AMD i NVIDII jest mniej wydajny od wersji wykorzystującej układy Intela i ATI, ale za to dużo od niej tańszy.

EX630 to już trzecia seria laptopów MSI w naszych testach (po EX620 i VR630X) przeznaczona dla miłośników oglądania filmów, zbudowana na wspólnym szkielecie z 16-calowym ekranem o rozdzielczości 1366x768 pikseli (kinowe proporcje 16:9, HD Ready). VR630X i EX630 wykorzystują procesory AMD z chipsetem oraz grafiką NVIDII, zaś EX620 ma CPU i chipset Intela, a układ graficzny pochodzi od ATI. Z zewnątrz notebooki wyglądają niemal identycznie, cierpią też na te same wady: pokrywa wydaje się za giętka na trudy częstych podróży, waga niemal 2,5 kg nie uprzyjemni noszenia sprzętu, zaś z powodu wydzielonej klawiatury numerycznej mocno zredukowano wielkość niektórych klawiszy (np. kursora, kropki i prawego Shift).

Testowana konfiguracja EX630 oznaczona 003PL różni się od opisywanej wcześniej EX620-009PL nie tylko platformą sprzętową, lecz także brakiem czytnika Blu-ray, zamiast którego jest klasyczna nagrywarka DVD. Oba oferują subwoofer i głośniki zgodne z Dolby Home Theater, jak również gniazda HDMI i eSATA oraz port podczerwieni.

Przy bardzo podobnych parametrach podstawowych (CPU o zbliżonych częstotliwościach taktowania, ta sama wielkość RAM i pojemność dysku) interesujące było porównanie wyników benchmarków EX620 i EX630. Ciekawiła nas zwłaszcza wydajność grafiki i długość czasu pracy na baterii, ponieważ EX630 dysponuje de facto dwoma procesorami graficznymi – zintegrowanym GeForce 9100M G oraz wydzielonym 9300M GS. Pracują one w trybie Hybrid SLI: przy zasilaniu sieciowym oba układy działają razem, dając wyższą wydajność, zaś na baterii używana jest tylko bardziej energooszczędna wersja zintegrowana.

Okazało się, iż EX630 zapewnia dużo szybsze przetwarzanie grafiki, jednak już pod każdym innym względem wyraźnie odstaje od EX620. Jest nie tylko wolniejszy w typowych aplikacjach domowych i biurowych, lecz także działa na baterii krócej średnio o 20 minut, oferując zaledwie 2 godziny pracy bez gniazda zasilania. Na dodatek cechuje się dużo wyższym poziomem hałasu. Jednak dzięki sporej różnicy w cenie wynikającej zapewne głównie z braku czytnika Blu-ray EX630 jest mimo wszystko bardziej opłacalną inwestycją.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier