MSI Eclipse

Zalety:

  • Ogromna liczba złącz i gniazd
  • Duże możliwości
  • Praktyczna i rozsądna konstrukcja
  • Dołączona dobra karta dźwiękowa

Wady:

  • Brak

MSI Eclipse kosztuje około 1150 zł, ale dzięki przemyślanej konstrukcji, atrakcyjnemu wyposażeniu, dobrym właściwością eksploatacyjnym i solidnemu wykonaniu jest tej ceny warta. Oczywiście, jeśli tylko kogoś stać na platformę z Core i7.

Stosowany włącznie na płytach dla procesorów Intel Core i7 chipset Intel X58/ICH10R nie wymaga przedstawiania. Wykorzystuje w pełni możliwości nowych procesorów Intela, a także pozwala na użycie systemów graficznych złożonych z kart AMD bądź NVIDII (CrossFire i SLI). Kilka słów o gniazdach i złączach w jakie wyposażono płytę. Karty rozszerzeń możemy umieszczać w trzech gniazdach PCI-Express x16, dwóch PCI-Express x1 i dwóch PCI. Na płycie umieszczono sześć gniazd modułów RAM obsługujących do 24 GB pamięci DRR3. Oszałamia liczba złącz napędów – dziesięć SATA (sześć obsługiwanych przez mostek południowy i cztery przez układ JMicron 362), dwa eSATA (układ JMicron 362), a także PATA dla dwóch napędów starszego typu. Trudno sobie wyobrazić by ktoś wykorzystał pełne możliwości płyty w tym zakresie. Na tylnym panelu mieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, osiem USB, dwa RJ-45, dwa eSATA, jedno IEEE1394 i przycisk do resetowania ustawień BIOSu. Gniazda mini-jack i optycznie SPDIF znalazły się na osobnej, dołączonej do płyty, wysokiej jakości karcie dźwiękowej Creative SB X-Fi Xtreme H/W (MS-4132).

System chłodzenia to rozbudowane radiatory na sekcji zasilania procesora, mostku północnym i południowym, połączone ze sobą rurkami cieplnymi. Sekcja zasilania jest sześciofazowa ale zastosowano tutaj rozwiązanie MSI Dr MOS dzięki któremu jej efektywność nie ustępuje bardziej rozbudowanym rozwiązaniom konkurencji. Dzięki APS (Active Phase Switching – przełączanie aktywnej fazy) uzyskuje się wysoką sprawność zasilania i oszczędność energii. System MSI działa już na poziomie BIOSu dzięki czemu nie potrzebuje wsparcia programowego z systemu.

Na płycie umieszczono przyciski do jej obsługi bez konieczności umieszczania w obudowie. Można także zainstalować wyświetlacz (na wyposażeniu) informujący o kolejnych stadiach startowania systemu, pozwalający na łatwe diagnozowanie ewentualnych problemów. Także pozostałe wyposażenie dodatkowe płyty może się podobać – jest praktyczne i na pewno przyda się wielu użytkownikom.

MSI Eclipse kosztuje około 1150 zł, ale dzięki przemyślanej konstrukcji, atrakcyjnemu wyposażeniu, dobrym właściwością eksploatacyjnym i solidnemu wykonaniu jest tej ceny warta. Oczywiście, jeśli tylko kogoś stać na platformę z Core i7.