MSI G31M2

MSI G31M2 to bardzo prosta płyta z podstawką LGA775 dla układów Intela. Sprawdzi się w biurze i komputerze nie muszącym pracować w środowisku 3D. Jak udowodnił test lepiej nie łączyć jej z procesorami czterordzeniowymi, ale dwurdzeniowe powinny działać na niej dobrze.

Chipset Intela składa się z mostka północnego G31 i południowego ICH7. G31 posiada zintegrowany układ graficzny, ale jego wydajność była bardzo niska nawet w momencie wprowadzanie tego układu na rynek. Dziś odstaje od konkurencji zdecydowanie zbyt mocno. Jego wydajność i sprawność ledwie starczają do obsługi bardzo starych gier. Poza tym mostek północny wspiera procesory serii Core 2, dwu- i czterordzeniowe, magistralę do 1333 MHz (333 MHz) i pamięci DDR2 o częstotliwości pracy 667 lub 800 MHz. Mostek południowy obsługuje do czterech napędów SATA II ale brak w nim choćby podstawowych trybów RAID. Teoretycznie to wszystko powinno wystarczyć do budowy prostego biurkowego komputera.

Płytę zaopatrzono w cztery gniazda pamięci. Proste trójfazowe zasilanie procesora nie wzbudza zaufania w przypadku połączenia z układami czterordzeniowymi. Karty rozszerzeń można instalować w gniazdach: PCI-Express x16, PCI-Express x1 i dwóch PCI.

Zaletą płyty jest użycie niezłego kodeka dźwięku Realtek ALC 888 i układu odpowiedzialnego za obsługę gniazda sieciowego RJ-45 – Realtek 8111B o przepustowości do 1000 Mb/s.

Na tylnym panelu płyty znajdziemy gniazda PS2 myszy i klawiatury, cztery USB, sześć mini-jack karty dźwiękowej, pojedyncze RJ-45 i RS232 oraz złącza D-Sub i DVI.

Podczas testów płyta wywarła mieszane uczucia. Układ zasilania procesora nie był w stanie podołać potężnemu procesorowi Core 2 Quad QX6850. W przypadku użycia układu dwurdzeniowego wydajność nie odbiegała od normy.

MSI G31M2 to bardzo prosta płyta z podstawką LGA775 dla układów Intela. Sprawdzi się w biurze i komputerze nie przeznaczonym do gier. Jak udowodnił test lepiej nie łączyć jej z procesorami czterordzeniowymi, ale dwurdzeniowe będą działały na niej dobrze.