MSI G41M-E43

MSI G41M-E43 jest bardzo tanią, prostą płytą z podstawką LGA775 i chipsetem ze zintegrowaną grafiką. Testy wykazały dobrą wydajność we współpracy z karta graficzną, ale poleganie na grafice zintegrowanej w chipsecie to nienajlepszy pomysł.

Chipset Intel G41 nawet w momencie premiery znacznie ustępował rozwiązaniom konkurencji - dziś jest zwyczajnie przestarzały. Wprawdzie obsługuje nawet czterordzeniowe procesory, ale zintegrowany rdzeń graficzny spisuje się nienajlepiej. Wystarcza do wyświetlania obrazu 2D, da się odtworzyć film lub zagrać w jakąś przedpotopową grę – więcej nie powinno się wymagać.

Chipset obsługuje procesory pracujące na FSB 1333, 1066 i 800 MHz. W dwóch gniazdach DDR3 można zainstalować moduły o łącznej pojemności do 4 GB i częstotliwości pracy do 1333 MHz.

Mostek południowy ICH7 obsługuje cztery napędy SATA 3Gb/s i dwa ATA100. Do instalacji kart rozszerzeń przewidziano gniazdo jedno PCI-Express x16, jedno PCI-Express x1 i dwa PCI. Na tylnym panelu umieszczono: cztery gniazda USB, dwa PS2, sześć mini-jack, jedno RJ45, D-Sub, DVI i HDMI.

Rozłożenie elementów płyty, jest jak na format microATX dobre. Na płycie umieszczono zestaw zworek do podbijania magistrali FSB na wyższe stopnie. Da się nawet uzyskać FSB 400 MHz. BIOS także pozwala na podkręcanie, ale trzeba pamiętać by z tym nie przeszarżować: prosty 3-fazowy układ zasilania nie wytrzyma zbyt dużego obciążenia.

Testy w naszej konfiguracji płyta ukończyła pomyślnie. Testy zintegrowanej grafiki to już inny temat. Tak jak napisaliśmy wyżej – jej wydajność i możliwości są mocno ograniczone.

Mimo bardzo niskiej ceny i dobrego wykonania płyta MSI G41M-E43 podobnie jak inne z tym chipsetem raczej nie jest godna polecenia. Po prostu rozwiązania oferowane dla procesorów AMD nie są droższe, a biją na głowę pod względem możliwości chipset Intela.