MSI G41M-FIDP

Zalety:

  • Niska cena
  • Prosta, ale solidna konstrukcja
  • Nie wymaga używania oddzielnej karty graficznej
  • Niezła wydajność

Wady:

  • Ograniczona liczba gniazd

MSI G41M-FIDP to niezła płyta ze zintegrowaną grafiką i podstawką LGA775. Niestety dobre procesory Intela nie są w stanie zakamuflować faktu, że zintegrowane rozwiązania tej firmy znacznie ustępują konkurencji spod znaku AMD.

MSI G41M używa chipsetu Intela z mostkiem północnym Intel G41 i południowym Intel ICH7. Chipset został wyposażony w zintegrowany układ graficzny Intel GMA X4500. Dość dobrze radzi on sobie z obsługą starszych gier, ale nowsze są poza jego zasięgiem. Mimo tego układ doskonale nadaje się do wykorzystania w komputerze biurowym.

Płyta obsługuje pamięci DDR2 o częstotliwości pracy 667 i 800 MHz. Znajdziemy na niej dwa gniazda RAM. Instalować możemy procesory dwu- i czterordzeniowe dla podstawki LGA 775 i FSB 800, 1066 lub 1333 MHz. To oznacza kompatybilność z niemal wszystkimi modelami Core 2 Duo i Quad. Na płycie znajdziemy cztery złącza do napędów SATA i jedno do dwóch napędów ATA. Karty rozszerzeń można instalować w dwóch gniazdach PCI, bądź też pojedynczych PCI-Express x 16 i PCI-Express x1. Sekcja zasilania procesora jest trójfazowa ale dobrze poradziła sobie z testowym Core 2 Quad QX 6850. Układ chłodzenia to aluminiowe radiatory na mostku północnym i południowym. Na tylnym panelu płyty umieszczono gniazda: PS2 myszy i klawiatury, cztery USB, sześć mini-jack pojedyncze RJ-45, D-Sub. DVI i Display Port.

Rozmieszczenie elementów płyty można uznać za poprawne o ile tylko nie będziemy chcieli zmieniać podzespołów. Przeszkadza zbyt mocne przysunięci gniazd pamięci do gniazda PCI-Express x16 oraz umieszczenie gniazda zasilania 4-pin pośrodku płyty. Poprowadzenie kabla zasilającego jest kłopotliwe i wymaga uważnego montażu. W innym przypadku kabel może blokować łopatki wentylatora układu chłodzenia. Podczas testów płyta pracowała stabilnie. Osiągnięte wyniki testów były bardzo dobre. Nie zanotowaliśmy żadnych przykrych niespodzianek.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier