MSI G43M2

Zalety:

  • Niska cena
  • Prosta, ale solidna konstrukcja
  • Nie wymaga używania oddzielnej karty graficznej
  • Niezła wydajność

Wady:

  • Ograniczona liczba gniazd

Płyty z chipsetami G41 to ciekawa propozycja. Są tanie, lecz pod względem funkcjonalności spełniają oczekiwania większości klientów zamierzających zbudować komputer z użyciem procesora Intela z podstawką LGA774. Gigabyte G41M-ES2L to płyta bardzo tania, lecz przy okazji wydajna i dobrze wyposażona.

W swojej ofercie Intel posiada kilka chipsetów ze zintegrowaną grafiką, najprostszym jest G41, nieco bardziej uniwersalnym G43, który góruje nad nim przede wszystkim obsługą portu HDMI. Właśnie taki układ jest sercem płyty MSI G43M2. MSI chcąc zbudować jak najtańszą płytę z w miarę nowoczesnym chipsetem, postanowiła zrezygnować z wykorzystania części jego funkcji. I tak na opisywanej konstrukcji nie znajdziemy bardzo ważnego portu HDMI. Tym samym różnica w stosunku do płyt z G41 zaczyna maleć. Oczywiście, zawsze pozostaje obsługa nowszej wersji PCI-Express 2.0, tyle tylko, że w tym przypadku nie daje to wiekszych korzyści.

Płyta MSI została zaopatrzona w dwa gniazda pamięci. Mogą obsłużyć łącznie do 4 GB RAM DDR2 o częstotliwości pracy 667 lub 800 MHz. Na płycie da się zainstalować procesory dla FSB 800, 1066 lub 1333 MHz. Mogą to być układu dwu- lub czterordzeniowe. Oczywiście wszystkie z podstawką LGA775. Mostek południowy płyty Intel ICH10 to nowoczesny układ, jednakże nie obsługuje napędów ATA. Da się je podłączyć dzięki dodatkowemu układowi – Jmicron JMB368 obsługującymi dwa napędy w trybie ATA 66 lub 100.

Płytę MSI wyposażono w ośmiokanałowy kodek dźwięku Realtek ALC 888. Za obsługę gniazda sieciowego odpowiada układ Realtek 8111C o przepustowości do 1000 Mb/s. Na płycie umieszczono jedno gniazdo PCI-Express x16, jedno PCI-Express x1 i dwa PCI. Podłączyć możemy do czterech napędów SATA i dwa ATA. Za zasilanie procesora odpowiada system trójfazowy. To dość ograniczone rozwiązanie ale nie było problemów z dostarczanie mocy do testowego Core 2 Quad QX 6850.

Na tylnym panelu płyty znajdziemy gniazda PS2 myszy i klawiatury, sześć mini-jack, cztery USB, jedno RJ-45, pory równoległy i szeregowy oraz złącze D-Sub do podłączenie monitora.

Rozłożenie elementów płyty jest poprawne: wprawdzie to format Mico-ATX, ale i tutaj można było uniknąć umieszczania gniazda zasilania na środku. Ciepło z elementów chipsetu odbierają dwa aluminiowe radiatory.

W przypadku tej płyty da się już pisać o BIOSie dającym pewne możliwości podkręcania procesora. Obecne są podstawowe funkcje używane do tego celu, choć zakresy ustawień nie należą do dużych. Uwzględniając niewyszukaną sekcję zasilania zalecamy podkręcanie jedynie najsłabszych układów dwurdzeniowych dla FSB 800 i ewentualnie 1066 MHz.

Ograniczenia nie przeszkodziły w uzyskaniu dobrych wyników testów. Bez zarzutu była także stabilność pracy urządzenia.

MSI G43M2 jest płytą dla mało wymagających użytkowników, ale jednocześnie nie chcących zadowolić się całkowicie podstawowymi rozwiązaniami. Jeśli tylko zaakceptujecie kilka wyrzeczeń to powinna dobrze spełniać swoje zadania, a bardziej ambitni mogą nawet spróbować podkręcić tańszy procesor.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier