MSI G45M Digital

Zalety:

  • Bardzo duża liczba złącz
  • Uniwersalność
  • Dobra jakość wykonania

Wady:

  • Wysoka cena
  • Układ graficzny ustępuje rozwiązaniom AMD

Obecne ceny podzespołów komputerowych sprawiają, że koncepcje dla których je stworzono zaczynają tracić sens. Ot, np. budowa taniego komputera z niezbyt wydajnym procesorem i płytą ze zintegrowaną karta graficzną w celu maksymalnego obniżenia kosztów. Jak taką płytę ocenić jeśli kosztuje ponad 500 zł? Niestety, dotyczy to płyty MSI G45M Digital.

Obecne ceny podzespołów komputerowych sprawiają, że koncepcje dla których je stworzono zaczynają tracić sens. Ot, np. budowa taniego komputera z niezbyt wydajnym procesorem i płytą ze zintegrowaną karta graficzną w celu maksymalnego obniżenia kosztów. Jak taką płytę ocenić jeśli kosztuje ponad 500 zł? Niestety, dotyczy to płyty MSI G45M Digital. Płytę z podstawką LGA775 zbudowano z użyciem chipsetu Intela – G45/ICH10R. Miał on w założeniu stanowić konkurencje dla rozwiązań zintegrowanych AMD.

Połączona z niedrogim procesorem płyta dzięki swoim walorom mogłaby stanowić bardzo ciekawą podstawę do budowy niedużego i uniwersalnego komputera domowego. Na płycie umieszczono jedno złącze PCI-Express x16, jedno PCI-express x1 i dwa PCI. Jak na konstrukcję Micro-ATX to dobry rezultat. Nie oszczędzano także na bankach pamięci – da się tutaj zainstalować cztery moduły RAM, oraz złącza napędów –sześć SATA, oraz pojedyncze PATA (kontroler JMB 368) i eSATA na tylnym panelu (kontroler JMB 362). Atuty konstrukcji odsłania tylny panel gdzie oprócz standardowych gniazd (sześć USB, pojedyncze PS2, IEEE1394, RJ45, eSATA, SPDIF, pięciu mini-jack, znajdujemy jeszcze D-Sub, DVI i HDMI. Dzięki nim zbudowany z użyciem tej płyty komputer okazuje się być niezwykle uniwersalny.

Czterofazowy system zasilania procesora radził sobie podczas testów doskonale. Wydajność płyty w standardowych testach była bardzo dobra. Niestety sam układ graficzny Intela, zintegrowany w chipsecie, sprawuje się znacznie gorzej niż konkurencyjne od AMD. W efekcie sprawia, to, że poszukujący podstawy do taniego komputera skierują się raczej po rozwiązania tej drugiej firmy – tańsze płyty, procesory i znacznie lepsze chipsety ze zintegrowaną grafiką.

Gdyby nie cena, to opisywana płyta mogłaby być polecona bez żadnych zastrzeżeń ortodoksyjnym miłośnikom procesorów Intela. Niestety, na dziś jej zakup jest mało opłacalny.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier