MSI GE73 RAIDER RGB 8RF - nowa jakość gamingu

Nowa seria laptopów gamingowych MSI wnosi wiele nowości. Na przykładzie modelu GE73 Raider RGB 8RF sprawdziliśmy, czy są warte uwagi.

W skrócie:

Urządzenie wyróżnia się smukłą obudową i wysoką jakością materiałów. Stylistyka pozytywnie zaskakuje wobec standardów w tej kategorii sprzętowej. Jednocześnie laptop oferuje bardzo wysoką wydajność, która zadowoli nawet wymagających graczy.

Komputer jest sprzedawany w czarnym kartonie przypominającym walizkę. Oprócz samego laptopa zestaw zawiera jedynie ładowarkę, kabel zasilający i pakiet dokumentów. Testowany wariant z dopiskiem 001PL został wyceniony na około 8 800 zł. Komputer okazuje się zaskakująco ciężki (3,1 kg), jednak jego ogólne gabaryty są do przyjęcia. Obudowa ma grubość zaledwie 3 cm, co czyni ją jedną z najcieńszych w klasie komputerów gamingowych. Zastosowane wzornictwo było podobno inspirowane samochodami sportowymi. Powierzchnia pokrywy laptopa została wykonana ze szczotkowanego aluminium. Jej istotnym elementem są dwa panele LED RGB zgodne z technologią Mystic Light. Spód obudowy wykonano z tworzywa. Ulokowane na nim nóżki są dość wysokie, dzięki czemu skutecznie pomagają w odprowadzaniu ciepła.

Wyposażenie rozplanowane na nowo

Wszelkie złącza laptopa zostały rozlokowane na jego bocznych krawędziach. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Ciekawostką jest również czerwone podświetlenie gniazd USB, które ułatwia podłączanie akcesoriów podczas nocnych rozgrywek. Nie zabrakło również portu USB-C i czytnika kart pamięci. Wnętrze obudowy kryje ekran o przekątnej 17,3 cala, wyświetlający obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Nabywcy z zasobnym portfelem mogą pokusić się o zainstalowane opcjonalnej matrycy o czasie reakcji 3 ms i częstotliwości odświeżania 120 Hz. Uwagę zwraca również klawiatura z podświetleniem RGB, programowalnym dla każdego klawisza z osobna. Została ona zaprojektowana wspólnie z marką SteelSeries, wyspecjalizowaną w produkcji akcesoriów dla wymagających graczy. Klawisze zostały otoczone szczotkowanym aluminium, a obok nich można odnaleźć dwa przyciski – jeden wyłącza podświetlenie lub zmienia jego animację, a drugi zwiększa efektywność pracy systemu chłodzącego. Rozwiązania z zakresu chłodzenia są jedną ze specjalności MSI. System Cooler Boost 5 został oparty na zestawie dwóch wentylatorów oraz siedmiu miedzianych rurek cieplnych. Jest to o tyle istotne, że wysoko wydajne podzespoły łatwo się nagrzewają. Ciekawostką jest obecność głośników Dynaudio w rozmiarze pięciokrotnie większym niż dotychczas stosowane.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić czy kamerka internetowa w laptopie działa? [PORADNIK]
  • Najlepszy laptop dla studenta 2023. Sprawdź, co warto wybrać

Potężne podzespoły

Jedną z najważniejszych nowości w nowym GE73 Raider jest sześciordzeniowy procesor Core i7 ósmej generacji. Jednostka 8750H z oferty Intela legitymuje się taktowaniem podstawowym 2,2 GHz zwiększanym do 4,1 GHz w trybie turbo. Procesor został wsparty przez 16 GB pamięci DDR4. Odpowiednie doznania wizualne zapewnia układ graficzny GeForce GTX 1070, który można było spotkać również w starszych konfiguracjach. Laptop GE73 Raider RGB 8RF to model podporządkowany wydajności, dlatego też producent zdecydował się na zestaw dysków złożony z nośnika HDD 1 TB i nośnika SSD NVMe PCIe o pojemności 256 GB. Tak skompletowana specyfikacja bez problemu poradzi sobie ze wszystkimi współczesnymi grami i zapewni nieco zapasu wydajności na przyszłość. Podczas testów płynność animacji w grze „Rise of the Tomb Raider” wyniosła około 90 kl./s przy bardzo wysokich nastawach graficznych; w „Wiedźminie 3” uzyskaliśmy ok. 60 kl./s.

Podsumowanie

Laptop MSI GE73 Raider RBB 8RF to jeden z lepiej zaprojektowanych komputerów tajwańskiego producenta. Urządzenie wyróżnia się smukłą obudową i wysoką jakością materiałów. Stylistyka pozytywnie zaskakuje wobec standardów w tej kategorii sprzętowej. Jednocześnie laptop oferuje bardzo wysoką wydajność, która zadowoli nawet wymagających graczy. Podświetlenie obudowy, gniazd USB oraz klawiatury cieszy oczy. Elementy takie jak klawisze zaprojektowane przez SteelSeeries, powiększone głośniki czy efektywny układ chłodzenia to atuty, który wyróżniają konstrukcję MSI wśród konkurentów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: