MSI GT627

Zalety:

  • Ciekawy wygląd
  • Wysoka wydajność
  • Mocna obudowa

Wady:

  • Wysoka cena

Coraz częściej wybieramy duże i wydajne laptopy w zastępstwie stacjonarnego komputera. Takie urządzenia tracą niestety podstawową zaletę komputera przenośnego - mobilność. Złotym środkiem może okazać się MSI GT627, który łączy wydajność z rozsądnymi wymiarami.

MSI GT627 to laptop, który kierowany jest dla bardziej wymagających użytkowników - graczy. Wypełnia lukę pomiędzy standardowymi laptopami niezbyt wydajnymi w grach, a dużymi notebookami typu DTR z wydajnymi układami graficznymi. Dlaczego? Bo łączy gabaryty standardowego laptopa z matrycą 15 cali z wydajnością znacznie większych tzw. "stacjonarnych" laptopów. Jest przy tym dobrze wykonany i niebanalny jeżeli chodzi o stylistykę bo utrzymany w czarno czerwonej kolorystyce z klapką górną w całości wykonaną z aluminium. Ma także dodatkowe, podświetlane na niebiesko przyciski.

Obudowa

Laptop jest dobrze wykonany, sztywny i z pewnością mocniejszy od większości tańszych odpowiedników. Nic w nim trzeszczy, części są dobrze spasowane. Klawisze są pełnowymiarowe, do dyspozycji mamy też klawiaturę numeryczną. Tuż nad nią znajdują się przyciski dotykowe, które pozwalają sterować odtwarzaczem multimedialnym, uruchamiać tryb Turbo, Eco, uruchamiać wbudowaną kamerę, Bluetooh, sieć bezprzewodową, oraz dodatkowy przycisk, którego działanie możemy zdefiniować (P1). Wszystkie przyciski dotykowe podświetlane są na niebiesko, a tuż obok nich znajdują się ikonki sygnalizujące pracę dysku, klawiatury oraz przycisk do uruchamiania laptopa.

Obudowa wyposażona jest w duże stopki, które są mocno przytwierdzone i nie powinny wypaść nawet przy mocniejszych ruchach laptopem.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, modem, napęd optyczny, USB, wyjście i wejście audio.

Przód - Port IR.

Prawa strona – czytnik kart pamięci, ExpressCard, IEEE1394, USB, eSATA, otwory wentylacyjne , LAN.

Tył – HDMI, VGA, bateria, wyjście do podłączenia anteny wifi.

Matryca

Zastosowana matryca o przekątnej 15,4 cala dysponuje rozdzielczością 1680x1050 pikseli i jest wyposażona w powłokę typu "glare". W testach wypada dobrze uzyskując bardzo dobre wyniki w ocenie jakości odwzorowania barw (średnia DeltaE – 13 pkt), równomierność podświetlenia również jest dobra i wynosi 82 %, choć widać, że górny obszar obrazu jest niedoświetlony. Co istotne wysoka rozdzielczość matrycy powoduje, że praca z długimi arkuszami kalkulacyjnymi, dokumentami to czysta przyjemność. Ocenę matrycy zaniżają nieco wąskie kąty widzenia i wbudowana powłoka typu "glare", która jest uciążliwa gdy za nami są jakieś źródła światła.

Podzespoły

GT627 wykorzystuje układ graficzny NVIDII GeForce 9800M GS (najwolniejszy układ z rodziny GeForce 9800M), czterordzeniowy procesor Intela Core 2 Quad Q9000 o nominalnym taktowaniu 2 GHz i aż 4 GB pamięci (DDR2 – 800). Mało? To dodajmy do tego jeszcze 500 GB dysk WD Scorpio Blue i możliwość uruchomianie trybu Turbo (specjalny przycisk), czyli zwiększenie częstotliwości taktowanie procesora. Oprócz tego możemy też skorzystać z kilku trybów Eco (specjalny przycisk), które mają za zadanie zoptymalizować pracę laptopa na baterii gdy gramy, oglądamy filmy, pracujemy lub gdy chcemy uzyskać maksymalnie długi czas pracy na wbudowanym akumulatorze (tryby: Gaming, Movie, Presentation, Office i Turbo Battery). Wbudowany napęd optyczny to Optiarc AD-7590S (DVD Multi), nie zabrakło też karty bezprzewodowej tym razem jest to Intel 5100 (a/b/g/n).

Wydajność

MSI GT627 jest szybki, czterordzeniowy procesor, 4 GB pamięci RAM pozwalają Viście działać z pełną prędkością . Uzyskany wynik ponad 4000 pkt. w teście PCMark Vantage mówi sam za siebie. Pod względem wydajności w aplikacjach biurowych i multimedialnych GT627 wychodzi zwycięsko ze starcia z typowymi laptopami do domu (DTR) jak np. Acer Aspire 8930G-944G64BN (18,4 calowa matryca) czy HP HDX18-1080 (18,4 calowa matryca, zwycięzca ostatniego testu laptopów typu DTR), które są w podobnej cenie.

Wydajność w grach

Oczywiście opis laptopa dla graczy czy też komputerów typu DTR (które z założenia mają zastępować stacjonarne komputery) nie będzie pełny o ile nie wspomnimy o ich wydajności w nowych grach. MSI to w końcu laptop stworzony dla graczy i trzeba przyznać, że z powierzonego zadania wywiązuje się bardzo dobrze. Uzyskany wynik 3502 pkt. w teście 3DMarka Vantage być może na użytkownikach desktopów nie robi wrażenia, ale wśród laptopów trudno będzie nam znaleźć równie szybką maszynę.

Potwierdzają to osiągi jakie uzyskuje GT627 w grach. W rozdzielczości 1280x800 pikseli bez problemów pogramy w takie tytuły jak S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky i to z wysoką liczba detali, pełnym oświetleniem dynamicznym i włączoną biblioteką DX 10 (29 kl./s). Również FarCry 2 w trybie Ultra High z włączoną biblioteką DX 10 w tej samej rozdzielczości wyświetlany jest p łynnie (31 kl./s). Nawet w Crysisa pogramy w rozdzielczości 1280x800 pikseli z detalami włączonymi na wysokie (26 kl./s), choć dalsze zwiększanie liczby wyświetlanych szczegółów i włączenie biblioteki DX 10 nie ma sensu bo prędkość wówczas spada do ok. 15 kl./s. To są wyniki nieosiągalne dla przeciętnego laptopa, a nawet lepsze niż niektórych laptopów DTR.

Czas pracy na baterii

Laptop wyposażony jest w baterie Li-Ion o pojemności 5200 (mAh) i niestety nie działa na niej zbyt długo. W teście Productivity wytrzymał niecałe 2 godziny, w znacznie mniej obciążającym teście Readera, również uzyskany wynik należy do słabszych (nieco ponad 2 godziny). Niestety musimy chyba pogodzić się z faktem, że wysoka wydajność, szybsze podzespoły pobierają znacznie więcej energii. Choć mogłyby być pod tym względem lepiej bo MSI GT627 pracuje krócej niż większe laptopy (Acer Aspire 8930G-944G64BN, HP HDX18-1080).

Wyposażenie

Laptop jak na konstrukcje za ponad 5 000 zł wyposażony jest w małą liczbę złącz USB bo tylko dwa. Jest co prawda dodatkowy, trzeci port USB lecz może pełnić także funkcję złącza eSATA, więc nie można z obu tych interfejsów korzystać jednocześnie. Dostępny mamy także interfejs Bluetooth, do którego możemy podłączyć takie urządzenia jak mysz i klawiaturę. Brakuje wyjścia na monitor DVI, jest za to złącze HDMI oraz VGA.

Wraz z laptopem otrzymamy plecak ze specjalną komorą na laptopa, który utrzymany jest w podobnej co laptop kolorystyce. Bonusem jest także specjalnie zaprojektowana na potrzeby graczy mysz MSI StarMouse Gaming oraz gra Tomb Rider Underworld.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier