MSI GT780DX

Zalety:

  • Wysoka wydajność
  • USB 3.0
  • Matowa matryca
  • Jakość wykonania

Wady:

  • Wysoka cena

MSI GT780DX dzięki wydajnej karcie graficznej NVIDII GeForce GTX 570M i szybkiemu procesorowi Intela Core i7 2670M w grach spisuje się wyśmienicie. To zresztą jeden z najlepszych laptopów do gier jakie możemy obecnie kupić i to nie tylko w kontekście wydajności.

Obudowa

MSI GT780DX to rasowy laptop dla graczy i to już widać na pierwszy rzut oka. Obudowa jest duża (428x288x55 mm - szer./gł./gr.), i nie ma się czemu dziwić, bo mieści spory ekran o przekątnej 17,3 cali i wydajne podzespoły, które wymagają zaawansowanych systemów chłodzących - czyli większych od standardowych.

Obudowa jest sztywna i wykonana jest z bardzo dobrej jakości materiałów: głównie plastyk i aluminium. Klapa chroniąca ekran jest bardzo sztywna, zawiasy szerokie i mocne. Matowe wykończenie obudowy laptopa, świetnie sprawdza się w codziennych zastosowaniach, bo nie zostają na nim odciski palców, i jest bardziej odporna na porysowanie.

Klawiatura

MSI GT780DX wyposażony jest w pełnowymiarową klawiaturę (34,5x10,5 cm - dł./szer.), która wyposażona jest w niewielkie i szeroko rozstawione klawisze. To konstrukcja typu chiclet, która mniej podatna jest na zabrudzenia niż standardowe klawiatury. Dodatkową zaletą tej konstrukcji jest zamontowane diodowe podświetlenie klawiszy, które świetnie sprawdza się gdy na laptopie pracujemy w nocy.

MSI GT780DX

MSI GT780DX - klawiatura

Touchpad

Faktura tabliczki dotykowej jest nieco chropowata i bardzo wygodnie się na nim pracuje. Touchpad jest całkiem duży (8x4 cm - dł./szer.) i wyposażony w dwa przyciski. Tuż pod nim zamontowano diody sygnalizujące pracę laptopa: Bluetooth, Wi-Fi, bateria, praca dysku.

MSI GT780DX

MSI GT780DX - touchpad

Dodatkowe przyciski

MSI GT780DX wyposażony jest w osiem dodatkowych przycisków. Wszystkie umieszczono tuż nad klawiaturą po cztery z prawej i lewej strony przycisku do uruchamiania laptopa. Służą one do uruchamiana trybu Turbo, technologii Cinema Pro, zwiększenia wydajności układu chłodzącego, podświetlania klawiszy klawiatury, bezprzewodowej karty sieciowe, Bluetooth, wyłączania monitora i do wysuwania tacki napędu optycznego.

MSI GT780DX

MSI GT780DX - dodatkowe przyciski

Dźwięk

Na uwagę zasługują też dwa sporej wielkości głośniki, które umieszczono na rogach laptopa. Oferują one całkiem przyzwoity dźwięk (Dynaudio), który z pewnością jest dużo lepszy od tego generowanego prze głośniki monitowane w większości laptopach. Co istotne świetnie komponują się ze stylistyką laptopa.

MSI GT780DX

MSI GT780DX

Gniazda

MSI GT780DX wyposażony jest w całkiem pokaźny zestaw gniazd. Do dyspozycji mamy: dwa gniazda USB 3.0 (640 MB/s- oznaczone na niebiesko), dwagniazda USB 2.0 (60 MB/s), jedno eSATA, czytnik kart pamięci, SD/MMC, HDMI i VGA. W przeciwieństwie do większości laptopów, część z gniazd umieszczona została z tyłu laptopa: VGA, HDMI, USB 2.0/eSATA, LAN.

MSI GT780DX

MSI GT780DX

MSI GT780DX

MSI GT780DX

Bezprzewodowe interfejsy

W tym aspekcie MSI GT780DX nie odbiega od standardu, czyli wyposażenia w bezprzewodową kartę sieciową (IEEE 802.11n) i Bluetooth 3.0. Ciekawostką jest fakt że możemy śledzić osobno aktywność obu interfejsów (diody zamontowane w obudowie laptopa) i je wyłączać (dwa dodatkowe przyciski).

Twardy dysk

MSI GT780DX wyposażony jest w szybki dysk Western Digital Scorpio Black WD7500BPKT (7500 obr./min), o pojemności 750 GB. Jeżeli chodzi o szybkość pracy to bije on na głowę wszystkie dyski o prędkości 5400 obr./min, które są standardowo montowane w większości laptopów.

Napęd optyczny

Testowany laptop wyposażony jest w standardową nagrywarkę DVD, która umieszczona jest z prawej strony obudowy. Ciekawostką jest fakt że, pozbawiony jest on przycisku do wysuwania tracki, który został zamontowany w obudowę laptopa.

Wydajność

MSI GT780DX wykorzystuje czterordzeniowy procesor Intela Core i7 2670QM, który dzięki technologii Hyper-Therading w systemie rozpoznawany jest jak jednostka ośmiordzeniowa (potrafi wykonywać do 8 wątków jednocześnie). To w tej chwili jeden z najwydajniejszych procesorów montowanych w laptopach, świetnie nadaje się tnie tylko do gier, ale też obróbki zdjęć czy filmów.

Szybki procesor ot nie wszystko, bo laptop dla graczy musi mieć równie wydajny układ graficzny. W tym wypadku jest to najnowszy produkt Nvidii GeForce GTX 570M. To topowy układ graficzny od tego producenta, szybszy jest tylko model GTX 580M, który niebawem będziemy mieli okazję testować.

MSI GT780DX

Test MSI GT780DX - PCMark Vantage

MSI GT780DX

Test MSI GT780DX - Performance Test

MSI GT780DX

Test MSI GT780DX - wydajność dysku

Oczywiście w porównaniu do topowych kart graficznych do desktopów, układ NVIDII okazuje się dorównywać przeciętniakom, ale w tej chwili to najwydajniejszy układ graficzny montowany w laptopach jaki mieliśmy okazję testować.

MSI GT780DX

Test MSI GT780DX - 3DMark06

MSI GT780DX

Test MSI GT780DX - 3DMark11

MSI GT780DX

Test MSI GT780DX - wydajność w grach

MSI GT780DX

Test MSI GT780DX - wydajność w grach

MSI GT780DX

Test MSI GT780DX - wydajność w grach

MSI GT780DX

Test MSI GT780DX - wydajność w grach

Wnioski

MSI GT780DX to rasowy laptop do gier ze swoimi zaletami (wysoka wydajność, dobre wyposażenie) i wadami (głośna praca, wysoka cena). W tej chwili nie znajdziecie nic równie wydajnego i bardziej przystosowanego do potrzeb graczy. Jego jedynym minusem jest wysoka cena.

Zobacz inne testy laptopów

MSI GT780DX

Sprzęt dostarczył sklep internetowy www.x-kom.pl