MSI GV62 7RC - ekonomiczny laptop do gier

Czy laptop za 3,3 tys. zł nadaje się do gier, skoro konstrukcje za ok. 5 tys. stanowią średnią półkę cenową wśród urządzeń gamingowych, a ceny maszyn dla najbardziej wymagających użytkowników mogą przyprawić o zawrót głowy, sięgając kwot na poziomie kilkunastu tysięcy? Przedstawiamy wyniki naszego testu.

W skrócie:

Ekonomiczny laptop za 3 tysiące złotych dedykowany dla graczy.

Zalety:

  • liczba i rodzaje dostępnych portów
  • podświetlana klawiatura SteelSeries
  • procesor
  • stylistyka

Wady:

  • karta graficzna

Przeciętny laptop wyceniony na nieco ponad 3 tys. zł nie zostałby zaklasyfikowany jako urządzenie budżetowe. Nie inaczej należy traktować przypadek MSI GV62 7RC. Laptop ten stanowi ekonomiczny wariant w swoim segmencie, jednakże wciąż należy do klasy urządzeń skierowanych do użytkowników o wysokich oczekiwaniach. Dowodem tego jest konstrukcja, która już od pierwszych chwil napawa entuzjazmem. Pokrywa komputera oraz przestrzeń wokół klawiszy zostały wykonane z matowego tworzywa wysokiej jakości, imitującego szczotkowane aluminium. Powierzchnia jest przyjemna w dotyku i nie przejawia nadmiernej podatności na zabrudzenia. Resztę obudowy wykonano z klasycznego, czarnego plastiku.

Wyposażenie

Do dyspozycji użytkownika oddano dwa gniazda USB 3.0, gniazdo USB Typ-C, gniazdo USB 2.0, czytnik kart pamięci, gniazdo Ethernet, dwa gniazda audio, złącze HDMI oraz mini DisplayPort. Jest to zadowalający zestaw. Szkoda, że producent nie zdecydował się na uzupełnienie specyfikacji o napęd optyczny. Matowa matryca ma przekątną 15,6 cala. Serce laptopa stanowi procesor Core i5-7300HQ, wsparty przez 8 GB pamięci RAM DDR4. Generowaniem obrazu zajmuje się karta graficzna Nvidia GeForce MX150. Biorąc pod uwagę zastosowany rdzeń, może być ona przyrównana do desktopowego modelu GeForce GT 1030. Wszelkie dane na komputerze będą zapisywane na dysku HDD 1 TB. Producent przewidział również możliwość zainstalowania dodatkowego dysku SSD M.2. Oczywiście MSI nie zapomniało o dodatkach skierowanych do graczy. Jednym z najważniejszych jest podświetlana na czerwono klawiatura, zaprojektowana przy współpracy z marką SteelSeries. Ponadto użytkownik może samodzielnie dostosować intensywność pracy zainstalowanego w laptopie systemu chłodzenia. Dedykowane oprogramowanie Dragon Center umożliwia szeroką personalizację ustawień dotyczących pracy komputera. Od strony dźwiękowej MSI GV62 7RC oferuje wbudowany wzmacniacz słuchawkowy, złocone gniazda audio oraz wsparcie dla technologii Nahimic 2+. Pozwala ona na imitowanie dźwięku przestrzennego 7.1, np. z wykorzystaniem słuchawek.

Zobacz również:

  • Dołącz do drużyny smoka - jak zyskać na zakupie nowego laptopa?
  • CES 2023: zobacz najnowsze laptopy gamingowe Acera

Wydajność

Pierwsze testy wydajności laptopa przeprowadziliśmy z wykorzystaniem syntetycznych benchmarków. Wynik uzyskany w 3dmark 11 wyniósł 4 435 punktów. Rezultat jest raczej przeciętny i wiele wskazuje, że zastosowana karta graficzna jest najsłabszym punktem specyfikacji omawianego laptopa. Zastosowany procesor został przez nas przetestowany programem Cinebench R15, imitującym proces renderingu sceny 3D. Jednostka osiągnęła wynik 289 punktów. Oznacza to, że również w tym wypadku specyfikacja nie dysponuje nadmiernym zapasem mocy. Najważniejsze w przypadku laptopa dla graczy są jednak testy z wykorzystaniem gier. Jeśli chodzi o rozgrywkę z „Wiedźminem 3” oraz „Rise of the Tomb Raider”, możliwe jest osiągnięcie granicy płynności na poziomie 30 kl./s. Jednakże w tym wypadku należy przygotować się na konieczność obniżenia ustawień detali graficznych gier do minimum. Nieco lepiej laptop radzi sobie z grami sieciowymi. Obraz podczas gry w „World of Tanks” osiągał płynność na poziomie 55 kl./s, co pozwala na efektywną rywalizację z innymi graczami.

Podsumowanie

Laptop MSI GV62 7RC to ciekawy sprzęt dla graczy skoncentrowanych na popularnych grach sieciowych. Entuzjaści „World of Tanks”, „Counter Strike”, „League of Legends”, „Heartstone” czy „StarCraft” nie będą mieli powodów do narzekań. Dysponując podobną kwotą, można wprawdzie znaleźć zwyczajne laptopy o podobnej specyfikacji, ale tutaj w formie bonusu otrzymujemy drapieżną stylistykę, klawiaturę SteelSeries oraz kilka udogodnień dla graczy. Fani bardziej zaawansowanych tytułów, takich jak „Wiedźmin 3” czy „Destiny 2”, oczekujący pełni doznań z rozgrywki, będą musieli jednak przygotować się na większe wydatki – na inne modele.