MSI H55M-E33

Nowe procesory Intela serii Core i5 wymagają płyt głównych z chipsetem Intel H55. MSI H55M-E33 to płyta z takim układem, zbudowana w formacie Micro-ATX i doposażona w większość autorskich rozwiązań MSI.

Nowe procesory Intela serii Core i5 wymagają płyt głównych z chipsetem Intel H55. MSI H55M-E33 to płyta z takim układem, zbudowana w formacie Micro-ATX i doposażona w większość autorskich rozwiązań MSI. Mimo małego formatu na płycie zmieściły się cztery gniazda do modułów DDR3. Pamięci mogą pracować z częstotliwością do 2133 MHz w trybie OC zaś standardowo do 1333 MHz. Łącznie da się zainstalować maksymalnie 16 GB RAM. Zastosowany chipset, jednoukładowy Intel H55 został przystosowany do współpracy z najnowszymi tanimi procesorami Intela ze zintegrowanym układem graficznym. W związku z tym płytę wyposażono w wyjścia D-Sub, DVI i HDMI. Na płycie można instalować także droższe procesory w tym Core i7 800.

MSI H55M-E33 polega w większości na możliwościach chipsetu choć otrzymał on pomoc w postaci układu JMicron JMB 368 dzięki czemu użytkownik ma do dyspozycji jedno złącze ATA133 dla dwóch napędów starego typu. Brak złącza eSATA czy IEEE1394. Gniazdo sieciowe RJ-45 obsługuje układ Realtek RTL8111DL. Generowanie dźwięku powierzono kodekowi Realtek ALC889. Na płycie umieszczono sześć gniazd dla napędów SATA. Karty rozszerzeń instalujemy w gniazdach : PCI-Express x16, dwóch PCI-Express x1 i PCI. Na tylnym panelu znalazły się gniazda PS2 myszy i klawiatury, sześć mini-jack, jedno RJ-45, sześć USB i wspomniane wcześniej D-Sub, DVI i HDMI.

Płyta nie została stworzona do ekstremalnego overclockingu i czym świadczy prosty, czterofazowy system zasilania i drugie gniazdo zasilania do wtyczki z zaledwie czterema kablami. Jednakże podkręcanie jest możliwe i to na dwa sposoby. Pierwszy tradycyjny: BIOS zawiera wszystkie niezbędne do tego funkcje i to o sporych zakresach ustawień. Jest też logicznie uporządkowany przez co łatwo się w nim poruszać. I drugi, typowy dla MSI: na płycie umieszczono dwie zworki dzięki którym można podkręcić wartość bazową a przez to procesor o odpowiednio: 10, 15 lub 20 %.

Rozłożeniu elementów płyty można nieco zarzucić: zbyt bliskie położenie gniazd modułów pamięci przy podstawce procesora czy też gnieździe PCI-Express x16, ale jak na M-ATX jest zupełnie nieźle. Testy płyty także wypadły dobrze, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że mieliśmy do czynienia z egzemplarzem przedsprzedażowym. Nie sprawdziła się jedynie wydajność pamięci, znacznie niższa od spodziewanej, ale być może w wersji sklepowej nie będzie tego problemu.

Z wspomnianych wcześniej specjalności MSI na płycie znalazł się system kontroli faz zasilania oraz system Winiki pozwalający na korzystanie z niektórych funkcji komputera bez ładowania systemu Windows. Jakość wykonania płyty jest dobra, zaś stabilność pracy bez zarzutu.

MSI H55M-E33 to niedroga i dobrze zaprojektowana płyta z gniazdem LGA1156. Jeśli użytkownik zdecyduje się na któryś z nowych, tanich procesorów Intela i nie ma ambicji zostania mistrzem świata w overclockingu, powinien być z niej zadowolony.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: