MSI H55M-ED55

Płyta główna MSI H55M-ED55 daje możliwość wykorzystania w pełni wszystkich procesorów Intela do podstawki LGA1156, czyli Core i7 800, Core i5 i Core i3. Jest oferowana w rozsądnej cenie i pozbawiona większych wad, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w komputerach większości użytkowników.

MSI H55M-ED55 wykorzystuje chipset Intel H55. Dzięki temu może współpracować zarówno z procesorami Core i7 800, Core i5 jak i w pełni wykorzystać Core i3 ze zintegrowanym rdzeniem graficznym. Zewnętrznie przejawia się to przez obecność na tylnym panelu wyjść D-Sub, DVI i HDMI, oprócz standardowych PS2 myszy/klawiatury, sześciu USB, sześciu mini-jack, optycznego SPDIF oraz eSATA i RJ45. Z pinów na płycie da się także podłączyć dodatkowe sześć gniazd USB.

Na płycie umieszczono cztery gniazda DDR3 obsługujące łącznie do 16 GB RAM o częstotliwości pracy do 2133 MHz. Ta ostatnia wartość jest tak naprawdę uzależniona od zastosowanego procesora, w którym znajduje się kontroler pamięci.

Niespodzianką może być obecność aż dwóch gniazd PCI-Express x16 i obsługa kart graficznych ATI w trybie CrossFire x8. Oprócz tego karty rozszerzeń możemy umieścić w gnieździe PCI-Express x1 lub PCI. Do podłączenia napędów służy sześć gniazd SATA (3 Gb/s) obsługiwanych przez chipset oraz obsługiwane przez układ JMB363 gniazda IDE i zewnętrzne eSATA. Za generowanie dźwięku odpowiada układ Realtek ALC889, zaś za obsługę gniazda sieciowego układ Realtek8111DL.

Płytę wyposażono w większość znanych już pomysłów MSI. W sekcji zasilania zastosowano rozwiązanie DrMOS integrujące elementy (układ zasilania i górny i dolny MOFSET), dzięki czemu wzrasta sprawność energetyczna i stabilność pracy. Technologia APS aktywnie zarządza fazami zasilania dostosowując je do aktualnych potrzeb. Dzięki OC Genie możliwe jest automatyczne podkręcanie procesora. M-Flash pozwala na zapisanie kopii BIOS-u na pamięci USB i wykorzystanie jej w przypadku uszkodzenia BIOS-u w pamięci płyty, zaś dzięki Winiki i pamięci USB można wykorzystać część funkcji komputera bez ładowania systemu Windows z dysku.

Układ chłodzenia płyty to dwa duże, połączone rurką cieplną radiatory na sekcji zasilania i jedne mniejszy na chipsecie.

Rozłożenie elementów płyty jak na konstrukcję Micro-ATX jest dość dobre. Kłopoty wystąpią podczas próby wymiany modułów RAM bez demontowania karty graficznej, oraz w przypadku zastosowania dwóch długich kart, kiedy to zablokowane zostaną dwa gniazda SATA i zworka do zerowania BIOS-u.

BIOS płyty powinien dzięki dużej liczbie funkcji i zakresom wystawień, wystarczyć nawet bardziej wymagającym użytkownikom. Dla nich przeznaczono też umieszczone obok gniazd pamięci przyciski do włączenia komputera oraz regulacji podczas pracy częstotliwości wartości bazowej.

Testy nie wykazały większych błędów – płyta pracowała wydajnie i stabilnie. Układ OCGenie podkręcał częstotliwość bazową do 190 MHz, przy jednoczesnej redukcji mnożnika do x19, co dawało częstotliwość pracy procesora 3610 MHz. Funkcja TurboBoost procesora była wówczas nieaktywna.

Płyta MSI H55M-ED55 może służyć jako sprawna podstawa dla tańszych procesorów Intela. Działa ona wydajnie i stabilnie, a także pozwala na wykorzystanie procesorowej grafiki.

Jej cena jest jak na platformę Intela przystępna – kosztuje ok. 430 zł.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: