MSI H57M-ED65

MSI H57M-ED65 to płyta główna z podstawką LGA1156 wykorzystująca chipset Intel H57 o nieco większych niż H55 możliwościach. Mimo że wykonano ją w formacie Micro-ATX, została zaopatrzona w wiele charakterystycznych dla MSI zaawansowanych rozwiązań. Choć początkowo przypomina ona płytę MSI H55M-ED55, test wykazał, że jest od niej bardziej dopracowana.

Płyta pozwala na instalację procesorów Intel Core i7 800, Core i5 i Core i3. W każdym przypadku jest w stanie wykorzystać wszystkie możliwości procesora, także wyposażonego w układ graficzny. Chipset H57 nie wnosi wiele nowego. Od prostszego H55 odróżnia go możliwość obsługi większej liczby gniazd USB – 14 zamiast 12 (w wersji 2.0), dodatkowymi dwoma liniami PCI-Express (8 zamiast 6) i technologią Intel Rapid Storage.

W sekcji zasilania zastosowano integrujący układy system DrMOS, który zmniejsza zużycie prądu przez płytę i obniża temperaturę jej pracy. Sekcję zaopatrzono w solidne chłodzenie z dwóch dużych, połączonych rurką cieplną radiatorów. Na płycie zainstalowano cztery gniazda do modułów RAM DDR3 o częstotliwości pracy do 2133 MHz (uzależnione od procesora, w normalnym trybie pracy jest to do 1333 MHz) i maksymalnej łącznej objętości 16 GB.

Karty rozszerzeń można instalować w dwóch gniazdach PCI-Express x16 i dwóch PCI-Express. Co ciekawe, płyta daje możliwość instalacji dwóch kart graficznych ATI pracujących w trybie CrossFire x8. Napędy podłączamy do siedmiu gniazda SATA, jednego IDE i jednego eSATA na tylnym panelu. Sześć napędów SATA obsługuje chipset, pozostałe układ JMB363.

Na tylnym panelu płyty umieszczono gniazda: cztery USB, sześć mini-jack, PS2 myszy i klawiatury, RJ-45, IEEE1394, optyczne SPDIF, eSATA oraz D-Sub, DVI, HDMI i Display Port. Z pinów na płycie możemy podłączyć dodatkowe osiem gniazd USB i jedno IEEE1394. Za dźwięk odpowiada układ Realtek ALC889, a obsługę karty sieciowej Realtek 8111DL.

Płyta jest wyposażona w wiele rozwiązań znanych z innych MSI. System APS zarządza fazami zasilania i dostosowuje je do aktualnych potrzeb komputera, OC Genie pozwala na szybkie, automatyczne podkręcanie. Są także systemy zabezpieczania BIOS-u przez sporządzanie jego kopii na pamięci USB i MSI Winiki, dzięki któremu można używać komputera bez ładowania systemu z dysku. Ten ostatni także wykorzystuje pamięć USB.

Na płycie umieszczono przyciski POWER, ClrCMOS, OC Genie i do ustawienia częstotliwości wartości bazowej.

Rozmieszczenie elementów jak na Micro-ATX jest dobre – nawet przy pełnym obsadzeniu gniazd da się podłączyć wszystkie napędy; kable zasilania nie przeszkadzają w obsłudze płyty, wokół podstawki procesora także jest sporo miejsca.

BIOS pozwala na zabawę w overclocking dzięki dużej liczbie funkcji o dużych zakresach ustawień i monitoringu pracy systemu. Podkręcać można także zintegrowany z procesorem układ graficzny.

Wyniki testów wskazują na bardzo dobrą wydajność płyty. Także stabilność pracy i działanie wszystkich zainstalowanych systemów są bez zarzutu, może z wyjątkiem OCGenie, który podkręcił wprawdzie wartość bazową ale tylko do 157 MHz, przy redukcji mnożnika do x19 i wyłączeniu funkcji Turbo Bost, co w efekcie dało raczej mizerny wynik.

MSI H57M-ED65 okazuje się być solidną, dobrze zaprojektowaną, sprawnie działającą płytą główną do procesorów Intela. Jej atuty to dobre rozłożenie elementów i duża liczba gniazd. Może być ona doskonała podstawą do rozsądnego cenowo komputera.