MSI H61MU-E35

Płyta główna MSI H61MU-E35 to bardzo tania podstawa dla procesorów Intela do podstawki LGA1155 czyli SandyBridge. Niezwykl prosta konstrukcja sprawi, że będzie to doskonały produkt do niedrogich komputerów dla mało wymagających użytkowników. Praktycznie brak tutaj możliwości zabawy w zwiększanie wydajności podzespołów. Sercem płyty jest jednoukładowy chipset Intel H61 pozwalający na wykorzystywanie zintegrowanej w procesorach SandyBridge grafiki, co jeszcze zmniejsza cenę komputera. Na tylnym panelu umieszczono wyjścia: D-Sub. DVI i HDMI pozwalające na podłączenie różnego rodzaju wyświetlaczy, w tym także na jednoczesne wyprowadzenie dźwięku (HDMI). Chipset obsługuje cztery napędy SATA 3 Gb/s. Do instalacji modułów RAM służą dwa gniazda DDR3. Maksymalna łączna pojemność modułów może wynosić 16 GB, zaś częstotliwość pracy 1066 lub 1333 MHz. Prosty 4-fazowy system zasilania nie daje szansy na overclocking procesora, co zresztą uniemożliwia także sam chipset. Dodatkowe karty rozszerzeń można instalować w gnieździe PCI-Express x16 dla karty graficznej o ile zintegrowana grafika nie wystarczy, dwóch PCI-Express x1 i jednym PCI. Na tylnym panelu umieszczono prócz wyjść wideo także: jedno gniazdo PS2 myszy i klawiatury, cztery USB 2.0, dwa USB 3.0, sześć mini-jack i jedno RJ-45. MSI to płyta dla użytkownika stawiającego wyłącznie na podstawową funkcjonalność, bez większych zainteresowań wnętrzem samego komputera.

Budowa

Płyta została wykonana w formacie Micro-ATX. Najważniejszym układem jest chipset Intel H61. Na płycie znajdziemy: dwa gniazda do modułów RAM DDR3, jedno PCI-Express x16 dla karty graficznej, dwa PCI-Express x1 i jedno PCI. Napędy podłączamy do czterech gniazd SATA 3 Gb/s. System zasilania ma 4-fazy. System chłodzenia to mały radiator na chipsecie. Zasilanie podłączamy przez gniazdo 24-pin i 4-pin. Na tylnym panelu płyty znajdziemy gniazda do podłączenia: czterech urządzeń USB 2.0, dwóch USB 3.0, PS2 dla myszy i klawiatury, RJ-45, sześć mini-jack i wyjścia wideo.

Możliwości

Płyta przeznaczona jest dla tanich komputerów z procesorem do podstawki LGA1155. Pozwala na wykorzystanie zintegrowanego w nich układu graficznego i podłączenie trzech rodzajów wyświetlaczy - przez wyjścia D-Sub, DVI i HDMI. Dwa moduły RAM mogą pracować z częstotliwością 1066 lub 1333 MHz i mieć pojemność do 8 GB na moduł. Płyta nie pozwala overclocking.

Wydajność

MSI H61MU-E35 osiągnęła wyniki typowe dla płyt w takiej konfiguracji jak nasza testowa. Wszystkie podzespoły, w tym pamięć mogły działać z optymalnymi ustawieniami. Różnice wydajności w stosunku do innych płyt LGA1155 pracujących w platformach z identycznymi ustawieniami są więc albo dziełem przypadku albo też innej wersji sterowników, aktualizowanych po zainstalowaniu płyty.

MSI H61MU-E35
MSI H61MU-E35

Wnioski

MSI H61MU-E35 to bardzo tania płyta , ale dobrze spełni swoje zadanie o ile użytkownik nie będzie wymagał żadnych dodatkowych możliwości. Pozwala na budowę taniego komputera m.in. dzięki rezygnacji z karty graficznej PCI-Express x16. Polecamy jeśli ktoś chce korzystać z tańszych odmian procesora Intel SandyBridge.