MSI K9A2GM-F V3

Zalety:

  • Niska cena
  • Dobra wydajność

Wady:

  • Brak pełnego wsparcia dla nowszych procesorów AMD

Zachwycając się najnowszymi rozwiązaniami często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rynek należy do podzespołów najtańszych. To one sprzedają się w największych ilościach. Tak więc prosty, ale nadal bardzo sprawny Athlon 64 X2 dzięki niskiej cenie znajduje mnóstwo nabywców. Procesor ten łączony jest zazwyczaj także z tanimi i prostymi płytami, a do nich należy opisywana MSI K9A2GM-F V3.

Zachwycając się najnowszymi rozwiązaniami często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rynek należy do podzespołów najtańszych. To one sprzedają się w największych ilościach. Tak więc prosty, ale nadal bardzo sprawny Athlon 64 X2 dzięki niskiej cenie znajduje mnóstwo nabywców. Procesor ten łączony jest zazwyczaj także z tanimi i prostymi płytami, a do nich należy opisywana MSI K9A2GM-F V3. Na płycie znajdziemy mostek północny AMD 740 i południowy SB700. To w rzeczywistości połączenie starego, dobrego AMD 690 z nowym mostkiem południowym. Zaletą jest niska cena, wadą brak pełnego wsparcia dla nowych procesorów. Płyta obsługuje łącze HT w wersji 2.0. Wprawdzie napis na pudełku głosi o obsłudze procesorów dla złącza AM3, ale w tym przypadku uproszczenie jest już naprawdę bardzo daleko idące, choć co ciekawe, wciąż zgodne z prawdą. Na szczęście kontroler pamięci w AMD znajduje się w samych procesorach tak więc możliwe jest użycie modułów DDR2 o szybkości do 1066 MHz.

Funkcjonalnie konstrukcja MSI wypada zupełnie nieźle. Dwa gniazda do modułów pamięci to wprawdzie niewiele, ale po instalacji modułów 2 x 2 GB żaden z użytkowników płyty nie będzie narzekał. Karty rozszerzeń można instalować w gniazdach – pojedynczych PCI-Express x1 i PCI-Express x16 i dwóch PCI. Podłączyć możemy cztery napędy SATA i dwa ATA. Niestety, gniazda SATA mogą zostać zasłonięte przez szeroką kartę graficzną. Na tylnym panelu umieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, sześć mini-jack karty dźwiękowej, jedno RJ-45, cztery USB, złącze równoległe i szeregowe oraz złącze D-Sub zintegrowanego układu graficznego. Wydajność tego ostatniego wystarczy do komfortowego grania jedynie w dość leciwe tytuły. Na płycie króluje prostota: układ zasilania procesora posiada tylko trzy fazy, a za odprowadzanie ciepła z układów chipsetu odpowiadają dwa maleńkie aluminiowe radiatory.

Płyta mimo ograniczeń wykazała się dobrą wydajnością i stabilnością pracy. Oczywiście bardzo prosty BIOS i budowa właściwie wykluczają podkręcanie, ale też i jej użytkownikom nigdy nie przyjdzie to do głowy.

Choć MSI K9A2GM-F V3 może wydawać się dość prostym modelem to dobrze wywiązuje się ze swojego zadania. Dzięki temu może znaleźć grono zwolenników wśród najoszczędniejszych użytkowników komputerów.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier