MSI KA780G

Zalety:

  • Dobre rozłożenie elementów płyty
  • Duża liczba złącz
  • Duża uniwersalność
  • Przystępna cena

Wady:

  • Brak IEEE1394

Jeśli składając komputer z procesorem AMD, zrezygnujemy z możliwości instalacji kilku kart graficznych, nie musimy sięgać po płyty z najbardziej zaawansowanymi chipsetami. Płyta MSI KA780G udowadnia, że za niecałe 300 zł można nabyć bardzo solidną podstawę dla nowoczesnego komputera.

Jeśli składając komputer z procesorem AMD, zrezygnujemy z możliwości instalacji kilku kart graficznych, nie musimy sięgać po płyty z najbardziej zaawansowanymi chipsetami. Płyta MSI KA780G udowadnia, że za niecałe 300 zł można nabyć bardzo solidną podstawę dla nowoczesnego komputera. Sercem opisywanej płyty jest chipset AMD 780G/AMD SB700. To znane, sprawdzone i bardzo udane układy. Wspierają wszelkie nowości wprowadzone wraz z AM2+, takie jak HT 3.0 czy PCI-Express 2.0, dają możliwość instalacji pamięci DDR2 1066 MHz, obsługują sześć napędów SATA i dwanaście portów USB. Zintegrowany układ graficzny Radeon HD 3200 cechuje się dobrą wydajnością, a poza tym może współdziałać z wybranymi kartami graficznymi w trybie Hybrid CrossFire. Płyta MSI KA780G w pełnie wykorzystuje jego możliwości dzięki złączom D-Sub, DVI i multimedialnemu HDMI.

Rozłożenie elementów na płycie jest bardzo dobre. Przeszkadza jedynie, typowe dla płyt z AM2+ umieszczenie bardzo blisko siebie gniazd pamięci i podstawki procesora. Płyta pozwala na instalację do czterech modułów DDR2. Oprócz złącza PCI-Express x16, na płycie umieszczono jeszcze pojedyncze PCI-Express x1 i trzy PCI. Wadą jest umieszczenie przycisków POWER, RESET i CLR CMOS w miejscu gdzie będą zasłonięte przez długą kartę graficzną. Bardzo rozsądnie rozdysponowano złącza SATA – na płycie umieszczono pięć takich złącz, a szóstą linię przeznaczono do obsługi bardzo praktycznego eSATA zlokalizowanego na tylnym panelu.

Za odprowadzanie ciepła odpowiadają radiatory: na mostku północnym i południowym oraz na sekcji zasilania procesora. Przed tą ostatnią stoi trudne zadanie, zwłaszcza w przypadku zastosowania procesorów o bardzo wysokim TPD. Przy radiatorze mostka północnego umieszczono zestaw zworek do sprzętowego overclockingu. Pozwalają one podnieść wartość HTT o 10, 15 lub 20 %.

Na tylnym panelu oprócz wyjść karty graficznej znajdziemy także gniazda PS2 klawiatury, sześć USB, sześć mini-jack, RJ-45, eSATA oraz optyczne SPDIF.

BIOS płyty także sprawia dobre wrażenie. Pozwala na podkręcanie procesora, choć na konstrukcjach stworzonych do overclockingu na pewno znajdziemy więcej funkcji o większych zakresach ustawień.

MSI KA780G mimo niewysokiej ceny może stanowić doskonałą podstawę do komputera, nawet w połączeniu z najlepszymi procesorami AMD. Jest solidnie wykonana, praktyczna i dysponuje dużą liczbą złącz. Płytę tą można polecić każdemu kto chce zbudować komputer z procesorem AMD i jedną kartą graficzną.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier