MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

Zalety:

 • rozbudowany bios
 • wydajna i dobrze chłodzona sekcja zasilania
 • bios flashback

Wady:

 • umieszczenie portów wewnętrznych USB 2.0 i przedniego panelu I/O
 • nietypowy backplate/ niekompatybilność z coolerami

Czy kiedykolwiek przy składaniu komputera zastanawialiście się nad wyborem płyty w formacie ITX? Czy naprawdę potrzebujemy mocno rozbudowanych płyt głównych, wyposażonych w 5 slotów PCI-E, skoro i tak jedynym urządzeniem, które do nich zamontujemy będzie karta graficzna? Jeszcze kilka lat temu płyty w formacie ITX mogły stanowić podstawę dla małego komputera do obsługi multimediów w naszym salonie. Obecnie można na tej bazie zbudować zarówno potężną stację roboczą, jak i wydajny komputer do gier. Czy to właśnie dla takich użytkowników przeznaczona jest płyta MSI MPG B550 Gaming EDGE WIFI? Przekonajmy się.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

Mimo że płyty na socket AM4 z obsługą szyny PCI-E 4.0 są z nami już od ponad roku, do niedawna jedynym wyborem były te oparte na układzie x570. Użytkownicy oczekiwali premiery chipsetu B550. który miał stanowić tańszą alternatywę oraz być pozbawiony kilku wad starszego brata. W końcu, oba te chipsety i płyty zbudowane na ich podstawie po aktualizacji BIOSu, są one kompatybilne z najnowszymi układami opartymi na jądrze ZEN 3.

Na chwilę obecną, MSI w swojej ofercie posiada dwanaście płyt głównych opartych na układzie B550. Należą one do rodzin MPG, MAG, MEG i kierowane są do różnych odbiorców. My, jak już wcześniej pisaliśmy, zajmiemy się najmniejszą płytą z oferty tego Koreańskiego producenta.

Zobacz również:

 • Wyprzedaż kart graficznych! Oszczędź nawet do 2400 zł
 • Najlepsza płyta na AMD AM4 - jaki model wybrać?
MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - wygląd i zestaw

Stylistyka pudełka nie wyróżnia się niczym szczególnym, grafika nie przytłacza ale i nie przykuwa wzroku. Z przodu, poza logiem producenta i nazwą modelu, znajdziemy informacje o chipsecie, na jakim zbudowana jest płyta oraz o gotowości do wsparcia trzeciej generacji procesorów AMD. Już sam karton jasno daje nam do zrozumienia, z jaką wielkością płyty mamy do czynienia.

W środku znajdziemy dość standardowe wyposażenie: zestaw instrukcji, płytę ze sterownikami, anteny do wbudowanej karty sieciowej, dwa kable SATA oraz śrubki do dysków M2. Nie zabrakło standardowej naklejki ze smokiem na obudowę.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

MPG B550I to typowa płyta ITX o wymiarach 17 cm na 17 cm, wyposażona dość standardowo jak na konstrukcję tej wielkości. Do dyspozycji mamy jeden slot PCI-E x16 dla karty graficznej (wzmocniony), dwa sloty dla pamięci DDR4, gniazdo procesora AM4 oraz dwa gniazda M2 dla dysków twardych, z czego jedno jest umieszczone na rewersie płyty głównej. Mamy też gniazdo zasilania ATX 24 pin, złącza dysków SATA oraz złącza przednich USB 3.0, w tym złącze dla USB C. Dużym plusem jest umieszczenie na laminacie trzech portów umożliwiających podłączenie wentylatorów do płyty głównej, z czego jeden dostosowany jest do obsługi pomp do AIO. Tuż nad socketem procesora umieszczone są diody pomagające w diagnozie występujących problemów. Skoro o diodach mowa, na płycie znajduje się tylko jedno złącze do podłączenia ich w wersji adresowalnej tak zwanego ARGB - a sama płyta nie posiada innego podświetlenia.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

Sporą część laminatu przykrywa masywny radiator sekcji zasilania. Może i nie jest to najwydajniejsza konstrukcja, którą znajdziemy na płytach głównych przeznaczonych do podkręcania na ciekłym azocie i bicia kolejnych rekordów, ale spokojnie sprosta typowym zastosowaniom, nawet z najmocniejszymi procesorami od czerwonych.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

MSI zastosowało 10 fazową sekcję zasilania z podziałem: 8 faz dla napięcia procesora, 2 dla Układu SOC. Oparta jest ona na układach Monolithic Power System. Sterownik MP2855GUT zarządza ośmioma 60-cio amperowymi mosfetami MP86936. Nie zauważyliśmy żadnych układów dublujących na laminacie czyli reklamowane 8 faz pokrywa się z prawdą.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

Samo chłodzenie sekcji sprawdza się bardzo dobrze. Z testowanym procesorem Ryzen 5 3600X nie przekroczyliśmy 50°C dla układów zasilających, co zarówno potwierdziły odczyty programowe, jak i sonda temperatury umieszczona bezpośrednio pod sekcją zasilania.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - chłodzenie i kompromisy

Biorąc pod uwagę wielkość płyty producent musiał zdecydować się na kompromis przy rozmieszczeniu niektórych elementów. Przede wszystkim płyta posiada aktywne chłodzenie chipsetu, choć zamontowany wentylator bardziej wspomaga chłodzenie dysku M2 znajdującego się tuż pod nim. W porównaniu do konstrukcji opartych na chipsecie X570 wentylator tutaj jest niesłyszalny. Problematyczne w małych obudowach (przy większych kartach graficznych, bądź nawet systemach chłodzenia procesora) może być umiejscowienie podłączeń dla przedniego USB 2.0 oraz przycisków włączenia komputera. Mówimy to głównie o coolerach dwu wieżowych jak np w swojej ofercie posiadają między innymi SilentiumPC, Noctua, BeQuiet, Cooler Master. Złącza znajdują się one zaraz nad slotem PCI-E (między radiatorem) co może wymagać większych zdolności też w układaniu przewodów. Innym problemem mogą być układy stabilizujące napięcie procesora umieszczone na rewersie płyty.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]
MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]
MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

Jak widzimy fabryczny backplate ma specjalnie dla nich powycinane otwory. Trzeba o tym pamiętać stosując chłodzenie, które może wymagać zmiany płytki usztywniającej, ponieważ mogą one zahaczać o te elementy bądź całkowicie uniemożliwić jego montaż.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - interfejsy panelu tylnego

Na tylnym panelu do dyspozycji mamy sześć złączy USB, z czego dwa pracujące w standardzie USB 3.2 z wtyczkami typu A oraz C. Złącze PS2 dla klawiatury bądź myszki. Złącza anten karty bezprzewodowej, pracującej w standardzie WIFI 6, opartej na konstrukcji Intela AX200. Przewodową siecią steruje układ Realteka i obsługuje on maksymalną przepustowość 2,5 GBit/s. Za audio odpowiada układ ALC 1200, także od tego samego producenta. Do dyspozycji mamy 5 złącz analogowych do podpięcia głośników i mikrofonu oraz złącze cyfrowe SPDiF.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - BIOS

Miłym dodatkiem jest przycisk do flashowania BIOS bez konieczności montowania wspieranego procesora. Jedyne co musimy zrobić, to podpiąć płytę pod zasilanie

Sam BIOS, można by powiedzieć klasyczny dla MSI, po wejściu wita nas wersja uproszczona interfejsu. Jednym kliknięciem możemy włączyć funkcję CPU BOST (auto OC) i wczytać profili XMP pamięci. Miło zaskakuje natomiast funkcja przejścia tryb zaawansowany ukryta pod klawiszem F7. Dodatkowe możliwości tuningu i stawiania ukryte w zakładce do podkręcania procesora i pamięci zadowolą wszystkich lubiących ustawiać parametry manualnie.

Platforma testowa

 • PROCESOR RYZEN 5 3600X
 • RAM PATRIOT BLACKOUT 3600 CL17
 • DYSK ADATA SX8200 1TB + ADATA SU650 1TB
 • ZASILACZ COOLER MASTER 750W
 • CHŁODZENIE Corsair H100i V2
 • KARTA GRAFICZNA MSI GTX 1660 SUPER

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - Podkręcanie i procedura testowa

Cóż, nie są to najlepsze czasy jeżeli chodzi o zakup podzespołów komputerowych. Mamy świadomość, że nasz procesor jak i karta graficzna nie należą do najbardziej wydajnych jednostek. Z chęcią zobaczylibyśmy jak płyta główna radzi sobie z Ryzen 9 5900x bądź jego mocniejszym, szesnasto-rdzeniowym bratem Ryzen 9 5950X. Niestety dostępność procesorów jest podobna do układów RTX z serii 3000 oraz Radeonów z serii RX 6800, które niedawno miały swoją premierę. Może po nowym roku odstoimy swoje miejsce w kolejkach :)

Co do ustawień samej platformy, jako bazę potraktowaliśmy podejście całkowicie minimalistyczne. Jedną opcją jaką włączyliśmy w BIOS było wczytanie profili XMP dla pamięci. W systemie Windows natomiast zainstalowaliśmy najnowsze sterowników AMD chipsetu i wybraliśmy profilu zasilania „wysoka wydajność” . I tutaj pojawił się pierwszy zgrzyt. Mimo usilnych prób i testów, na kilku biosach profil XMP nie działał w pełni poprawnie, o ile częstotliwości i napięcie zasilania były poprawnie ustawione. To główne opóźnienie CL ulegało automatycznej zmianie z wartości 17 na 18. Sprawdziliśmy też zestaw Patriota - Steel 3733 CL17, na którym również błędnie BIOS ustawił wartość CL zapisane w profilu pamięci. Najprawdopodobniej winowajcą jest tutaj wersja AGESy, czyli mikrokodu dostarczanego przez AMD dla swoich partnerów. Być może, chcąc zwiększyć kompatybilność, AMD z modułami DDR4 domyślnie ustawia wartości zależnie od prędkości z jakimi one pracują. Zwłaszcza że problem ten nie występuje przy ręcznym wprowadzaniu opóźnień, a jego występowanie potwierdziliśmy również na innych płytach dostępnych w laboratorium. Co do samego procesora warto wspomnieć, że programy monitorujące nie raz pokazywały 4375 MHz na pojedynczych rdzeniach co oznacza, że uzyskaliśmy najwyższe możliwe taktowanie dla trybu turbo.

Sprawdziliśmy także potencjał OC posiadanego egzemplarza procesora. Pracował on stabilnie na 4300 MHz na wszystkich rdzeniach. Natomiast pamięci bez żadnego problemu pracowały z prędkością 3600 MHz 16-18-17-32 w trybie synchronicznym z szyną Infiity Fabric. Czy zabranie 100MHz wpłynie negatywnie na osiągane rezultaty? Zaraz się dowiecie.

Sama płyta posiada funkcje automatycznego OC procesora, która próbowała ustawić nasz procesor na prędkości 4350MHz. Jak się okazało ustawienia były niestabilne.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - testy

W pierwszej kolejności sprawdziliśmy czy odczyt dysku M2 nie jest zaburzony przez temperatury chipsetu, który znajduje się tuż pod nim. Nic takiego nie stwierdziliśmy - maksymalna temperatura zanotowana na dysku wyniosła 69°C, ale był to tylko chwilowy skok, przeważnie temperatura utrzymuje się w okolicach 50°C, sam odczyt z programu możecie zobaczyć na screenie poniżej z programu.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]
MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

Dalej mamy do czynienia ze standardowym zestawem programów testujących.

Na pierwszy ogień - Cinebench. Popularny benchmark porównujący możliwości renderowania sceny przy użyciu silnika dostępnego w pełnej wersji programu Cinema4D. W najnowszej wersji R23 test trwa zawsze dziesięć minut więc stanowi dobry sprawdzian zarówno dla stabilności procesora jak i samej sekcji zasilania.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

Dalej AIDA64 i testy pamięci. Nie ma się co dziwić że „ciasno” ustawione timingi dają lepsze rezultaty, podobne zależności zauważyliśmy przy naszych testach pamięci DDR4.

Testy konwertowania materiałów wideo również odbyły się bez większych niespodzianek. W Handbreake dalej używamy naszego 1-minutowego pliku testowego, który konwertujemy z użyciem presetu Matroska 4K h265.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]
MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

WinRAR to kolejny test czuły na wartości opóźnień pamięci.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

Jak wspominaliśmy, MSI B550I może również stanowić podstawę umożliwiającą zbudowanie komputera do gier. Komputer zbudowany na jej bazie spokojnie stanowiłby konkurencję konsoli pod TV a i zapewniłby też dużo większą uniwersalność w cale nie dużo większej formie.

Na pierwszy ogień poszedł Counter Strike Global Offensive . Nawet przy naszej karcie na ustawieniach Low dla rozdzielczości Full HD mówimy średnio o wynikach powyżej 400 FPS, czyli powyżej tego co są w stanie wygenerować nawet najszybsze monitory na chwile obecną.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

GTA 5 Ustawienia wysoki, rozdzielczość 1920 x 1080 i średnio ponad 160FPS

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

Shadow of The Tomb Raider to gra, która bardzo dobrze wykorzystuje wszystkie dostępne zasoby komputera i pokazuje bezcelowość ręcznego OC.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

Call of Duty Warzone, gra , w której trzeba było ( na posiadanej karcie ) zejść na ustawienia średnie z powodu posiadanej przez nią ilości RAM-u. Kto kilka lat temu pomyślałby, że 6 GB ramu będzie niewystarczające dla rozdzielczości FHD?

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

Na koniec test w World of Tanks. Ustawienia: wszystko na Max średnio ponad 140 FPS a tak zwany 1% low oscyluje w okolicach 60FPS.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - podsumowując

Jeżeli chcecie złożyć komputer na ITX, nawet nie bierzcie pod uwagę płyt na chipsecie X570. Po pierwsze układ chłodzenia będzie głośniejszy, Pod drugie podstawowa przewaga w ilości lini PCIE 4.0 w tym formacie nie ma zastosowania. Głównym atutem chipsetu B550 miała być cena opartych na nim płyt. Mimo że testowany przez nasz egzemplarz nie należy do najtańszych - jego cena oscyluje w okolicach 860 zł - to śmiało możemy go polecić. Jeżeli chcesz zbudować wydajny komputer, a ogranicza Cię miejsce warto rozważyć zakup MSI B550I Gaming Edge WIFI.

MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI - maluch, który okazał się wielki [test]