MSI N275GTX Lighting

Bardzo mała podaż nowych kart graficznych ATI sprawia, że karty graficzne z procesorami NVIDII wciąż doskonale radzą sobie na rynku, głównie dzięki dostępności i przystępnej cenie. Karta MSI N275GTX Lighting to znany od dawna GeForce GTX 275, ale w specjalnym, unikatowym wydaniu. Zastosowanie oryginalnych rozwiązań pozwoliło na znaczne podniesienie wydajności, ale też i wpłynęło na cenę, która w tym przypadku jest mało atrakcyjna.

Kluczem do możliwości karty było wyposażenie jej w potężną sekcję zasilania, znaną raczej z płyt głównych dla entuzjastów overclockingu. Jest to sekcja złożona z aż dziesięciu faz zasilania. System APS (Active Phase Switching) zarządza pracą faz zasilania dostosowując ją do aktualnych potrzeb układu, a co za tym idzie podnosi stabilność przy jednoczesnej redukcji poboru mocy.

Do produkcji karty wykorzystano najwyższej jakości komponenty: kondensatory typu Hi-c CAP (Highly-Conductive Capacitor) z tantalowym rdzeniem, czy najnowszej generacji cewki SSC z rdzeniem z żelaza, charakteryzujące się bezgłośną pracą w każdych warunkach.

Wyjątkowy jest także układ chłodzenia. Na pamięciach i części sekcji zasilania umieszczono metalową płytę mającą rozpraszać ciepło. Układ graficzny oddaje ciepło poprzez pięć grubych rurek cieplnych do potężnego radiatora. Następnie jest ono rozpraszane przez dwa wentylatory o średnicy ośmiu centymetrów. Gwarantuje to bardzo wysoką skuteczność chłodzenia i cichą pracę.

Na kartach GeFoce GTX 275 wykorzystuje się układ graficzny NVIDIA GT200. W tym przypadku dysponuje on 28 potokami renderingu i 240 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania. Taktowanie rdzenia układu w przypadku karty MSI wynosi aż 700 MHz, zaś shaderów 1600 MHz. Na karcie zainstalowano pamięć GDDR3 o dwukrotnie większej niż standardowo pojemności 1792 MB. Pamięć pracuje z zegarem 2300 MHz na szynie danych o szerokości 448 bitów.

W testach karta wykazała się bardzo dobrą wydajnością – większość gier będzie mogła działać przy wysokich szczegółach, nawet na monitorach o rozdzielczości 2560 x 1600 punktów. Karta góruje nad innymi GeForce GTX 275, ale różnicę da się zauważyć tylko podczas testów.

Pobór mocy zestawu z kartą w spoczynku wyniósł 111 W, a pod obciążeniem dochodził do 292 W. Są to wartości niższa niż np. w karcie Palit GTX275 896M przy jednocześnie wyższej wydajności MSI, co potwierdza skuteczność zastosowanych na niej rozwiązań.

MSI N275GTX Lighting to karta graficzna zbudowana niemal według wojskowych standardów, z wykorzystaniem najwyższej jakości komponentów. Trudno jednak stwierdzić, że jej zakup jest szczególną okazją. Po pierwsze zwykłego GeForce GTX 275 można nabyć za 300 zł taniej, a podczas grania nie odczuje się różnicy. Po drugie w podobnej cenie można poszukać Radeona HD5850 – kartę wydajniejszą, nowocześniejszą i oszczędniejszą.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: