MSI N285GTX SuperPipe OC

Zalety:

  • Bardzo wysoka wydajność
  • Pobór mocy niższy niż kart serii GTX 280
  • Bardzo wydajny i cichy system chłodzenia

Wady:

  • Duże gabaryty
  • Wysoka cena

Nieco podkręcona w stosunku do zaleceń NVIDII karta MSI MSI N285GTX SuperPipe OC ma „na pokładzie” najszybszy w katalogu NVIDII procesor graficzny – GeForce 285 GTX. Ulepszony układ GT200 wykonano w procesie 55nm dzięki czemu pobiera on mniej mocy, wydziela mniej ciepła i może pracować z szybszymi zegarami. Dodatkowo MSI wyposażyła kartę w bardzo udany system chłodzenia.

Nieco podkręcona w stosunku do zaleceń NVIDII karta MSI MSI N285GTX SuperPipe OC ma „na pokładzie” najszybszy w katalogu NVIDII procesor graficzny – GeForce 285 GTX. Ulepszony układ GT200 wykonano w procesie 55nm dzięki czemu pobiera on mniej mocy, wydziela mniej ciepła i może pracować z szybszymi zegarami. Dodatkowo MSI wyposażyła kartę w bardzo udany system chłodzenia. Zastosowany na karcie układ NVIDII wyposażono w 240 zunifikowanych jednostek przetwarzania i 32 potoki renderingu. Częstotliwość pracy rdzenia wynosi w tym przypadku 680 MHz zaś jednostek cieniowania 1476 MHz. Na karcie zainstalowano 1024 MB pamięci GDDR3 o częstotliwości pracy 2500 MHz. Szerokość szyny pamięci to 512 bitów. Tak potężny układ nie zadowoli się mocą przekazywaną przez gniazdo PCI-Express. Dodatkowo dostarczają ją dwa gniazda 6-pin. Karta jest bardzo duża – system chłodzenia zajmuje szerokość dwóch slotów, zaś długość wykracza poza rozmiary wielu płyt głównych.

System chłodzenia to potężny radiator na układzie i pamięciach, wspomagany pięcioma rurkami cieplnymi i dwoma wentylatorami. Te ostatnie nie są głośne, ich prędkość obrotowa utrzymuje się w rozsądnych granicach za to duża średnica sprawia, że przetłaczają odpowiednią masę powietrza. I od razu trzeba przyznać, że system chłodzenia MSI jest znacznie lepszy niż standardowy NVIDII – nie dość, że cichy, to radiator nawet po długiej pracy pod obciążeniem utrzymuje stosunkowo niską temperaturę.

Wydajność karty to oczywiście najwyższa półka - wszystkie testy przechodzi ona z doskonałymi wynikami, zapewniając odpowiednią liczbę klatek nawet w najwyższych rozdzielczościach. Podczas na pulpicie systemu zestaw z tą kartą pobierał 126 W mocy, ale pod maksymalnym obciążeniem wartość ta dochodziła do 303 W.

Najwydajniejszy z obecnie dostępnych układów graficznych – GeForce 285 GTX, doczekał się w wydaniu MSI bardzo dobrej oprawy. Nareszcie doskonała wydajność idzie w parze z niską emisją hałasu. Oczywiście cena karty nie należy do niskich, ale za produkt z najwyższej półki, trzeba słono zapłacić. Na koniec napiszemy jeszcze tylko, że do karty oprócz standardowych w takim przypadku aplikacji dołączona jest także pełna wersja gry Tomb RiderUnderworld.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier