MSI N480GTX-M2D15

Zalety:

  • Znakomita wydajność
  • Wsparcie dla DirectX 11
  • Pozwala na granie w dowolnej rozdzielczości we większość dostępnych gier
  • Niski pobór mocy zestawu w spoczynku

Wady:

  • Ogromny pobór mocy
  • Niewiadoma cena i dostępność

Każdy szanujący się producent kart graficznych powinien mieć w ofercie karty z najnowszymi układami NVIDII. MSI N480GTX-M2D15 to najwydajniejszy GeForce GTX 480. Niestety w tym przypadku słowa „mieć ofercie” dla potencjalnego nabywcy nie są dobrą wróżbą.

Wszystko to za sprawą bardzo ograniczonej dostępności układów graficznych Fermi. NVIDIA nie jest w stanie dostarczyć choćby minimalnej ich ilości. Na skutek tego karty są widoczne w ofertach, ale praktycznie ich nabycie graniczy z cudem. Jeszcze gorzej jest z cenami: te referencyjne producentów to jedno, a rządzący się własnymi prawami rynek potrafi w tej sytuacji podbić je niezwykle mocno.

Układ graficzny NVIDIA GF100 posiada 48 potoków renderingu i 480 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Częstotliwość pracy rdzenia układu to 701 MHz a shaderów 1401 MHz. Na karcie zastosowano pamięć GDDR5. Jej pojemność to 1536 MB, częstotliwości pracy 3696 MHz a szerokość szyny danych 384 bity.

Kartę wyposażono w dwa wyjścia DVI , jedno miniHDMI oraz przejściówki DVI-DSub i miniHDMI-HDMI.

Wprowadzenie układu GF100 miało dla firmy znacznie prestiżowe, zostało więc wymuszone czasem z czego wynikają największe jego wady. O ograniczonych możliwościach produkcyjnych już wspomnieliśmy, drugą zaś jest ogromny pobór mocy, trzecią – emisja ciepła. Zestaw testowy z kartą pobierał w spoczynku 103 W mocy co można uznać za wartość rozsądną, ale niestety pod obciążeniem dochodziła ona do ponad 350 W! Pobór mocy skutkuje bardzo dużą emisją ciepła. Karte zaopatrzono w potężny radiator z czterema grubymi rurkami cieplnymi i szybkoobrotowym wentylatorem. Ten ostatni pod obciążeniem staje się głośny a ilość wydzielanego ciepła nie jest mniejsza niż w średniej wielkości grzejniku.

Na szczęście wydajność także jest doskonała, choć ustępuje znacznie Radeonowi HD5970. Niemniej, da się grać we wszystko, zazwyczaj w przy maksymalnych szczegółach w rozdzielczości 2560 x1600 punktów.

MSI N480GTX-M2D15 jest kolejną kartą GeForce GTX480 ani trochę nie różniącą się od konstrukcji referencyjnej NVIDII. Doskonała wydajność to jej największa zaleta. Niestety pobiera mnóstwo prądu, produkuje ogromne ilości ciepła a jej dostępność i rzeczywista cena są niewiadome.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier