MSI P43 Neo3 FR

Zalety:

  • Klasyczna konstrukcja
  • Sporo złącz
  • Łatwe podkręcanie tanich układów

Wady:

  • Kłopoty z prostą rozbudową pamięci
  • Prosty układ zasilania procesora

W prostej płycie o niewysokie cenie (z założenia, gdyż kurs złotówki raczej nie napawa optymizmem), zrezygnowano z wykorzystania części możliwości chipsetu, mianowicie obsługi kart graficznych w trybie CrossFire. Dzięki temu zalazło się miejsce na gniazda kart rozszerzeń innego typu – oprócz "graficznego" PCI-Express x16 mamy tu jeszcze dwa PCI-Express x1 i trzy PCI.

W prostej płycie o niewysokie cenie (z założenia, gdyż kurs złotówki raczej nie napawa optymizmem), zrezygnowano z wykorzystania części możliwości chipsetu, mianowicie obsługi kart graficznych w trybie CrossFire. Dzięki temu zalazło się miejsce na gniazda kart rozszerzeń innego typu – oprócz "graficznego" PCI-Express x16 mamy tu jeszcze dwa PCI-Express x1 i trzy PCI. Wzorowe jest rozłożenie elementów płyty – gniazda pamięci odsunięto daleko od PCI-E x16, dookoła podstawki procesora jest mnóstwo miejsca, szeroka karta graficzna zasłoni tylko złącze PCI-E x1, złącza napędów SATA, dzięki umieszczeniu poziomym czterech z nich są zawsze w pełni funkcjonalne, podobnie jak wszelkie inne złącza na płycie. Sprzyja temu bardzo prosty skład chłodzenia – duży radiator na mostku północnym i znacznie mniejszy na południowym.

Gniazda zasilania umieszczono w najwłaściwszych dla nich miejscach. Na płycie znajdziemy także złącze napędu PATA obsługiwane przez kontroler JMicron JMB 368. Dzięki układowi JMicorn 381 mamy też do dyspozycji gniazdo IEEE1394. Za dźwięk odpowiada układ Realtek 888, zaś za obsługę gniazda RJ45 układ Realtec 8111C. Bardzo prosta sekcja zasilania dała podczas testów rade naszemu QX6850, ale z pewnością podkręcanie byłoby zbyt dużym ryzykiem. Podkręcać za to można procesory dwurdzeniowe. MSI ułatwia to zadanie instalując zestaw zworek do podniesienia FSB procesora na wyższy poziom. Ułatwi to zadanie mniej doświadczonym użytkownikom, ale też zdradza, że płytę przeznaczono raczej dla tańszych Core2 Duo, z niska nominalną FSB.

MSI P45C Neo wyróżnia się z powodu gniazd modułów RAM – na płycie umieszczono dwa gniazda DDR2 i dwa DDR3. Teoretycznie ułatwi to przesiadkę pomiędzy platformami, w praktyce sprawia, że początkowo wybranej konfiguracji pamięci nie da się rozbudować – moduły należy wymienić.

Podczas testów płyta nie sprawiła niespodzianki – działała stabilnie, wykazała się dobrą wydajnością.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier