MSI P45 Diamond

MicroStar jako producent płyt głównych jest znana od wielu lat. Firma jakiś czas temu przeżywała małą zniżkę formy, ale obecnie należy już ona do przeszłości. Płyta MSI P45 Diamond to najwyżej w jej hierarchii umieszczony model z chipsetem Intel P45.

MicroStar jako producent płyt głównych jest znana od wielu lat. Firma jakiś czas temu przeżywała małą zniżkę formy, ale obecnie należy już ona do przeszłości. Płyta MSI P45 Diamond to najwyżej w jej hierarchii umieszczony model z chipsetem Intel P45. Flagowa płyta MSI z chipsetem P45 działa z pamięciami DDR3 i obsługuje wszystkie aktualnie dostępne procesory Intela dla podstawki LGA775 oraz karty ATI w trybie CrossFire x8.

Płyta stara się uwieść potencjalnego klienta już przy pierwszym kontakcie. Robi to za pomocą bardzo bogatego i co ważne użytecznego wyposażenia. Znajdziemy w nim nie tylko komplet kabli SATA czy przejściówek zasilających, ale także śledź ze złączami do dodatkowych zewnętrznych nośników danych a nawet karta dźwiękowa SoundBlaster X-Fi Xtreme Audio. Kolejną zaletą MSI jest wysoka jakość wykonania widoczna m.in. po precyzji z jaką umieszczono poszczególne jej elementy. Układ zasilania procesora składa się z mniejszej niż u konkurencji liczby faz – sześciu, jednakże dzięki integracji elementów systemu zasilania (MSI nazwał swoje rozwiązane DrMOS) udało się uzyskać jakość prądu zasilającego co najmniej równie wysoką jak w przypadku wielofazowych rozwiązań stosowanych przez inne firmy, a dodatkowo podnieść wydajność energetyczną całości. Idąc za aktualnie panującą (co wcale nie oznacza, że właściwą) modą, na płycie P45 Dioamond zainstalowano moduł umożliwiający chłodzenie chipsetu ze pomocą cieczy. Nawet bez jego użycia skuteczność układu chłodzenia jest wystarczająca.

Zaletą płyty jest także bardzo duża liczna złącz – SATA, USB, eSATA i innych. Dołączona karta dźwiękowa zadowoli nawet wybrednych melomanów i miłośników dźwięku 3D.

Wadą płyty jest położenie niektórych jej elementów. Wymiana modułów pamięci bez demontażu karty graficznej jest trudna choć możliwa. Sześć podstawowych złączy SATA umieszczono poziomo na brzegu płyty, ale na przedłużeniu pierwszego ze slotów PCI-Express x16. Po umieszczeniu w nim długiej karty graficznej, podpięcie kabli jest utrudnione. Na problem napotykamy także podczas wpinania wtyczki do gniazda zasilania 8-pin – wystające zakończenie rurki cieplnej przeszkadza w tej czynności.

MSI P45 Diamond to płyta nie pozbawiona wad, ale próbujące je rekompensować licznymi zaletami.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: